Jak działa oczyszczalnia przydomowa ścieków?

Na powierzchni złoża rozwija się błona biologiczna z bakterii, które odżywiając się związkami zawartymi w ściekach, w ten sposób je oczyszczają. W wyniku wielokrotnego przepływania przez złoże i błonę biologiczną, ścieki zostają oczyszczone i mogą być odprowadzone do gruntu, wód powierzchniowych i urządzeń wodnych.

Jak działa oczyszczalnia ścieków krok po kroku?

Działanie oczyszczalni polega na wstępnym oczyszczeniu ścieków w osadniku gnilnym. Następnie wstępnie oczyszczone ścieki przepływają do studzienki rozdzielczej. Ostatnim elementem systemu filtracji są perforowane rury drenarskie, które rozsądzają ścieki na poletka filtracyjne.

Gdzie trafia woda z oczyszczalni ścieków?

W zakładzie mogą też znajdować się flotatory, czyli miejsca, gdzie z wody usuwane są tłuszcze i oleje. Oczyszczalnia może mieć jeszcze reaktory biologiczne. Tam za pomocą bakterii pozostała woda czyszczona jest z odpadów organicznych. Na koniec całego procesu uzyskana woda trafia do pobliskiej rzeki lub jeziora.

Ile prądu pobiera przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Średnie koszty związane z rocznym poborem prądu przez przydomową oczyszczalnię to około 200-300 złotych. Zużycie natomiast w zależności od wielkości i konkretnego modelu oczyszczalni może wynosić orientacyjnie 270-350 kWh/rok (zatem zużycie dobowe zwykle wynosi poniżej 1 kWh).

Jak często trzeba opróżniać przydomowa oczyszczalnie ścieków?

Po roku eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków należy wezwać wóz asenizacyjny i opróżnić osadnik z nagromadzonego osadu. Najlepszym, zalecanym terminem jest okres zimowy. Właściwie dobrane osadniki mogą być opróżniane maksimum co dwa lata, zaleca się jednak opróżnianie osadnika co rok.

Co się dzieje z odchodami w oczyszczalni?

Do oczyszczalni ścieki trafiają rurociągami, tłoczone przez przepompownie "Ołowianka" i "Motława". To tam nasze odchody i część nieczystości zostaje przemielona do stanu płynnego. Przedmioty stałe, a także resztki pożywienia i inne rzeczy, które spływają kanalizacją, są oddzielane mechanicznie przez tak zwane kraty.

Czy woda z oczyszczalni nadaje się do picia?

– Ale tak, pomijając ten wymiar estetyczny, że to woda wypływająca z oczyszczalni, można się jej napić. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia chemiczne czy biologiczne, można być pewnym jej jakości – dodaje.

Kiedy nie można mieć przydomowej oczyszczalni?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może wykluczać korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie możemy jej wybudować na terenie już skanalizowanym oraz na terenie, gdzie w przyszłości ma powstać sieć kanalizacyjna.

Jak długo działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W przypadku oczyszczalni ekologicznej dwu- lub trzykomorowej około 20 lat. Z kolei przy zastosowaniu dobrej oczyszczalni biologicznej sprawne działanie drenażu szacuje się na około 100 lat.

Co zabija bakterie w oczyszczalni?

Temperatura jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na rozrost lub zamieranie błony biologicznej. Drobnoustroje stają się aktywne w temperaturze około +5°C, a zaczynają ginąć w temperaturze +60-65°C.

Co się dzieje z woda z oczyszczalni ścieków?

Brzmi to trochę tajemniczo, zużyta i zanieczyszczona przez ludzi woda trafia kanalizacją do oczyszczalni ścieków. Tam przechodzi szereg procesów w przepustnicach powietrza, reaktorach, komorze zbiorczej ścieków oczyszczonych, stacji zlewczej ścieków, aż finalnie trafi do wylotu ścieków oczyszczonych.