Jak napisać maila gdy nie znamy płci?

Niemniej jednak najbardziej oficjalną formą wstępu jest zastosowanie zwrotu „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani”, W przypadku, gdy adres e-mail nie wskazuje na płeć odbiorcy i nie wiemy do kogo konkretnie kierujemy treść wiadomości, bezpiecznym rozwiązaniem jest zwrócenie się do adresata słowami „Szanowni Państwo”.

Jak zacząć maila gdy nie znamy płci?

Jak zacząć maila, czyli wskazówki dotyczące stosowania zwrotów inicjujących wiadomość Najpowszechniejszym i najbardziej uniwersalnym zwrotem rozpoczynającym mail oficjalny jest formuła Szanowni Państwo. Takie rozwiązanie stosuje się, jeśli nie wiesz, czy piszesz wiadomość do mężczyzny, czy do kobiety.

Jaki zwrot gdy nie znamy płci?

Bardziej na miejscu będzie „Szanowna Pani”, „Szanowny Panie”, a jeśli nie znamy płci osoby, do której piszemy – „Szanowni Państwo”. Do tego możemy dodać także funkcję, np. „Szanowna Pani Prezes” lub „Szanowna Pani Redaktor”.

Co napisać zamiast Witam?

Zamiast tego wybierz wspomniane już „Szanowna Pani” albo uniwersalne „Dzień dobry”. Jeśli lepiej znasz daną osobą i jesteście już w bliższych relacjach, możesz też zacząć od swojskiego „Pani Bożeno”. Pamiętaj jednak, aby nie używać tu form zdrobniałych.

Co zamiast Pozdrawiam serdecznie?

d) Kończymy taki e-mail Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku i swoim podpisem (imię, nazwisko). W tym wypadku nie powinniśmy kończyć Pozdrawiam. e) Niektórzy już w pierwszym e-mailu zwracają się po imieniu, np. Szanowny Panie Jacku, Szanowna Pani Moniko lub Panie Jacku, Pani Moniko.

Co zamiast z poważaniem?

Z wyrazami szacunku — synonim

Najbliższym znaczeniowo wyrażeniem do Z wyrazami szacunku jest właśnie Z poważaniem. Jednak na końcu wiadomości możesz też użyć innych, mniej lub bardziej formalnych zwrotów: Łączę wyrazy szacunku.

Jak napisać grzecznościowego maila?

Najlepiej zacząć korespondencję od słów: „Szanowna Pani", „Szanowny Panie", a zakończyć zwrotem: „Pozdrawiam", „Z wyrazami szacunku", „Z poważaniem".

Jak można pozdrowić?

od Cześć, dzień dobry (nigdy witam!), Drogi/Droga [imię], zakończ go również potocznym pożegnaniem — pozdrawiam, pozdrawiam serdecznie, czy nawet uściski, ściskam, całuję itp.

Od czego zacząć maila?

a) Najbardziej typowym i ogólnym zwrotem jest Szanowni Państwo. b) Jeśli jesteśmy pewni, że maila będzie czytał mężczyzna, możemy zacząć Szanowny Panie. Jeśli jesteśmy pewni, że maila będzie czytała kobieta, możemy zacząć Szanowna Pani. c) Standardową formułą jest też Dzień dobry, niezależnie od pory dnia.

Czy można pisać witam w mailu?

Profesor Mirosław Bańko wyjaśnia, że posługiwanie się zwrotem Witam jest niestosowne w listach formalnych. Proponuje formę Szanowna Pani/Szanowny Panie i dopuszcza zwrot Dzień dobry w mailu.

Jak pozdrowić w mailu?

Jeśli piszesz luźny mail i zaczniesz go np. od Cześć, dzień dobry (nigdy witam!), Drogi/Droga [imię], zakończ go również potocznym pożegnaniem — pozdrawiam, pozdrawiam serdecznie, czy nawet uściski, ściskam, całuję itp.