Jak odmłodzić morele?

Pozostawiamy pędy młode, silne i grube, które są gęsto ulistnione. Starsze morele można także odmładzać poprzez regulowanie wysokości i szerokości korony, której wierzchołek można skracać nad silną gałęzią boczną. Podobnie można postępować z konarami bocznymi, które nadmiernie się rozrastają.

Kiedy najlepiej ciąć morele?

Owocującą morele przycina się po zbiorze owoców, tak jak wszystkie inne drzewa pestkowe. Dalsze przycinanie wykonuje się w odstępie co 2 lata. Polega na wycięciu gałęzi krzyżujących się, rosnących do środka korony oraz skróceniu zbyt długich lub słabo owocujących gałęzi.

Czym pryskać morele na wiosnę?

W okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści drzewa opryskiwać środkami miedziowymi (Champion 50 WP, Cukarb 350 SC, Miedzian 50 WP/WG).

Kiedy przesadzać morele?

Starsze gorzej znoszą przesadzanie. Sadzenie przeprowadza się jesienią lub wiosną. U moreli częściej wybiera się termin wiosenny, aby uniknąć ryzyka przemarznięcia drzewek zimą. Jeśli morele wykopuje się ze szkółki jesienią, to sadzi się je wiosną po przechowaniu ich w okresie zimowym.

Jak dbać o morele?

W początkowym okresie po posadzeniu powinny być regularnie podlewane (starsze okazy także zaleca się nawadniać w czasie suszy). Cennym zabiegiem jest ściółkowanie gleby w rzędach i siew nawozów zielonych między rzędami. Warto stosować zróżnicowane nawożenie obejmujące także mikroelementy (Zn i B).

Jaka odmiana moreli jest najlepsza?

Morela węgierska to jedna z najpopularniejszych i najsmaczniejszych odmian w naszym kraju. Dojrzewa w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia. Owoce moreli są średniej wielkości, miąższ jędrny i soczysty. Jest odporny na choroby i nie ma specjalnych wymagań uprawowych.

Jak formować morele?

Maksymalnie co dwa lata powinniśmy prześwietlać koronę, czyli sprawdzać każde pędy i w razie potrzeby przycinać je. Najważniejsze jest usuwanie pędów, które rosną do środka korony. Warto także wyciąć gałęzie krzyżujące się. Nieestetyczne przyrosty musimy przyciąć w okolicy czwartego, maksymalnie piątego pąka.

Kiedy stosować Miedzian na drzewka?

Oprysk miedzianem wykonujemy w momencie, gdy nie ma mrozu, nie pada, tak, by środek zdążył zaschnąć przed ewentualnym mrozem w nocy. Jeśli potrzebujesz mocniejszego środka, to można po nim zastosować mocniejsze środki Syllit, Signum lub Score (w przypadku gruszy).

Kiedy pryskać miedzianem wiosną?

W terminie od marca do maja opryski Miedzianem 50 WP wykonujemy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 6°C. Wykonujemy je na roślinach już zarażonych patogenem chorobotwórczym, jak i profilaktycznie. Oprysk Miedzianem 50 WP wykonujemy w dni pochmurne i bezwietrzne.

Czy morela musi mieć Zapylacza?

Morela owocuje w 4-5 roku po posadzeniu, najczęściej w połowie lipca – rodzi dość duże, lekko spłaszczone kuliste pestkowce (50-70 g) o pomarańczowej skórce z lekkim rumieńcem i żółtym lub pomarańczowym miąższem. Jest samopylna, więc do owocowania wystarczy pojedynczy osobnik.

Jak długo żyje morela?

W naszym klimacie morela żyje 10–15 lat i brak odmian na podkładkach skarlających.