Jak podac lek do motylka?

Przed założeniem „motylka” należy wypełnić dren płynem (roztwór leków, woda do iniekcji, sól fizjologiczna). Następnie, po odkażeniu miejsca nakłucia ujmuje się fałd skóry i pod kątem 45° wprowadza się igłę motylka do tkanki podskórnej (na klatce piersiowej igła powinna być wprowadzona równolegle do żeber).

Jak zakładać motylka?

1. Umieścić motylek na nożu miksującym i lekko obrócić przeciwnie do zwykłego kierunku obrotów noża. 2. Upewnić się, że motylek jest prawidłowo zatrzaśnięty i nie zsuwa się z noża przy pociągnięciu w górę.

Jak podawać morfinę podskórnie?

Jak stosować lek Morphini sulfas WZF

Dorosłym pacjentom Morphini sulfas WZF podaje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie; lekarz może zalecić rozcieńczenie zawartości ampułki wodą i zażycie doustne. podawać dzieciom doustnie.

Jak podawanie leków dożylnie?

Nakłuć żyłę metodą: ◦ bezpośrednią – pod kątem 10-30°, tak aby igła osiągnęła żyłę najkrótszą drogą; ◦ pośrednią – 3-5 mm bocznie od żyły, igłę poprowadzić przez tkankę podskórną równolegle do skóry, światła żyły szukać po przejściu 0,5-1 cm. Wprowadzić do żyły 3/4 długości igły.

Co podajemy podskórnie?

Wkłucia podskórne polegają na wprowadzeniu leku do tkanki podskórnej i wykonuje się je najczęściej w brzuch, zewnętrzną stronę ramienia i zewnętrzną stronę uda, a także okolicę łopatki. W ten sposób najczęściej podaje się leki zakrzepowe oraz insulinę.

Jak wygląda podawanie kroplówki?

Specjalista z łatwością odnajduje naczynie (żyłę) biegnące pod skórą pacjenta i precyzyjnym ruchem wprowadza do niego igłę i/lub kaniulę- najczęściej trwa to kilka sekund. Innych pacjentów może stresować widok krwi, ale zakładaniu wenflonu lub igły motylkowej nie towarzyszy utrata krwi.

Czy motylek boli?

Każde wkłucie wywołuje nieprzyjemne uczucie, a u osób wrażliwych czy dzieci – lęk.

Ile mg morfiny na pierwszy raz?

Początkowa dawka ratunkowa i.v. zwykle 1–2 mg, podaj powoli i następnie odpowiednio miareczkuj (wstępna dawka ratunkowa morfiny i.v. raczej nie powinna być wyliczona jako 1/10–1/16 dawki dobowej, ponieważ mogłaby być zbyt duża i spowodować objawy niepożądane).

Jak zachowuje się czlowiek po morfinie?

Morfina powoduje odurzenie, uśmierzenie bólu, uspokojenie, działa też przeciwkaszlowo i przeciwbiegunkowo1. Lekarze przepisują ją wówczas, kiedy dolegliwości są na tyle silne, że łagodniejsze leki okazują się nieskuteczne.

Czy pielęgniarka może podać kroplówkę?

Istnieje możliwość dożylnego podłączenia kroplówki we własnym domu. Najczęściej dokonuje tego wyspecjalizowana pielęgniarka, ale może zrobić to też przeszkolony pacjent.

Jak rozcieńczyć lek?

Rozcieńczenie w mniejszej niż zalecana objętości może prowadzić do wytrącania się digoksyny. Do rozcieńczania można zastosować: 0,9% roztwór NaCl; 0,18% roztwór NaCl i 4% roztwór glukozy; 5% roztwór glukozy. Roztwór do infuzji dożylnej przygotować bezpośrednio przed podaniem.