Jak przebiega USG miednicy mniejszej?

Może być wykonywane za pomocą sondy brzusznej (przebiega tak samo, jak każde inne badanie USG) lub sondy pochwowej (wówczas pacjentka musi położyć się na fotelu ginekologicznym, a do jej pochwy wprowadzana jest specjalna niewielka sonda). Oba rodzaje USG miednicy mniejszej są bezbolesne i mało inwazyjne.

Jak przygotować się do USG miednicy mniejszej?

Pacjenci proszeni są tylko o zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonanych badań takich, jak: USG, TK, RM. Dokumentację należy uzupełnić o karty informacyjne ze szpitala. Do badania należy mieć wypełniony pęcherz – w tym celu na dwie godziny przed samym badaniem trzeba wypić 1,5 litra wody niegazowanej.

Jak się robi USG miednicy?

Transabdominalna ultrasonografia przeprowadza się przez zewnętrzną powierzchnię brzucha, toż pacjentce nie trzeba rozbierać się w całości. Jej dość wygodnie rozmieścić się na kanapie i odsłonić dolną część brzucha, potem diagnosta przyłoży do tej części ciała specjalny czujnik z naniesioną na jego żele.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej i miednicy?

Badanie należy wykonywać na czczo.

  1. co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody niewielką ilość, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza,
  2. nie należy też żuć gumy ani palić papierosów,

Co znajduje się w miednicy mniejszej?

U kobiet jama miednicy stanowi lokalizację jajników, jajowodów, macicy i pochwy. W przypadku mężczyzn związane z miednicą są jądra, nasieniowody, najądrza oraz gruczoły opuszkowo-cewkowe i nieparzysty gruczoł krokowy (prostata).

Ile nie sikać przed USG?

Aby umożliwić ocenę pęcherza na 1–2 godz. przed badaniem: Wypij 1 do 4 szklanek niegazowanej wody i nie oddawaj moczu.

Kiedy USG miednicy mniejszej?

Kiedy warto wykonać USG ginekologiczne

Badanie wskazane jest m.in. w przypadku gdy pojawia się krwawienie z dróg rodnych, które nie jest menstruacją, bóle podbrzuszna nieznanego pochodzenia czy nietypowe dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym.

Co pokazuje TK miednicy mniejszej?

Tomografia komputerowa miednicy małej służy do oceny znajdujących się tu struktur anatomicznych, szczególnie: w przebiegu procesów nowotworowych, węzłów chłonnych miednicznych, rozległości nacieków nowotworowych narządów rodnych przed planowanym zabiegiem operacyjnym lub naświetlaniami.

Czy na USG widać guzy w brzuchu?

W ultrasonografii brzucha widać również guzy. Można rozpoznać, czy u pacjenta wystąpiły przerzuty, jeśli choruje on na nowotwór.

Gdzie boli miednica mniejsza?

Bóle miednicy pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – choć częściej są kobiecą przypadłością. Odczuwane są na przedniej ścianie brzucha poniżej pępka lub w okolicy krzyżowej pleców. Mogą mieć charakter nagły lub przewlekły, być odczuwalne jako ostry, kłujący ból lub ciężkie, tępe dolegliwości.

Jakie są objawy zapalenia miednicy mniejszej?

Najczęstsze objawy zapalenia narządów miednicy to:

  • ból w dolnej części brzucha i okolicach miednicy,
  • obfite upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu,
  • nieregularne krwawienia menstruacyjne,
  • ból odczuwany podczas stosunku seksualnego,
  • ból w dolnym odcinku pleców,
  • gorączka, zmęczenie, biegunka lub wymioty,