Jak przycinać rośliny domowe?

Zasada jest prosta. Usunięcie wierzchołka pędu pobudza do wzrostu uśpione pąki boczne. Gdy chcemy, aby nasza roślina ładnie się rozkrzewiała, nie ma innej rady jak przyciąć lub oderwać jej za pomocą kciuka i palca wskazującego “czubek”. Po usunięciu jednego “czubka” powinny pojawić się co najmniej dwa nowe pędy.

Jak Obcinac suche liście?

Cięcie powinno być gładkie i precyzyjne, aby nie tworzyć ran szarpanych poprzez stosowanie tępych narzędzi. Nie próbujemy także usuwania liścia czy łodygi własnymi rekami, gdyż tworzymy rany, które utrudniają proces gojenia oraz sprzyja wnikaniu drobnoustrojów w głąb tkanek rośliny.

Jak obciąć kwiaty?

Łodygi każdego kwiatu najlepiej odcinać pod kątem 45 stopni. Nie martwcie się jednak dokładnością. Jeśli będzie to trochę mniej lub więcej, nic się nie stanie. Każdy podcięty w ten sposób kwiat należy od razu włożyć do wody.

Jak ciąć Hoję?

W przypadku hoi nie istnieje cięcie jesienne albo wiosenne; można wykonać zabieg, kiedy jest to potrzebne. Naturalnie, zwiędłe kwiaty również nie wyglądają pięknie. Należy je ostrożnie odciąć od szypułek. Trzeba uważać przy tym, aby szypułki kwiatostanowe pozostały na pędach, bo na nich będą się tworzyć nowe kwiaty.

Gdzie obcinać kwiaty?

Roślinom, u których przekwitły całe kwiatostany, często usuwa się schnące pędy przycinając je u podstawy. W przypadku krzewów, drzew i mocno osadzonych kwiatostanów (róże) zaleca się przyciąć nie tylko sam kwiatostan, ale także lekko skrócić pęd. Różanecznikom wyrywa się pojedyncze kwiaty u nasady szypułki.

Kiedy Przycinac rośliny domowe?

Cięcie roślin pnących i płożących

Możemy, a nawet powinniśmy, ciąć je 2-3 razy do roku, (najlepiej od wiosny do jesieni). Wtedy możemy mieć nadzieję, że stworzą nam zieloną kurtynę. Ciąć możemy radykalnie, bo nawet do połowy długości.

Dlaczego schną końcówki liści?

Niska wilgotność otoczenia sprawia, że końcówki liści usychają i nabierają jasnego, matowo-brązowego koloru. Kiedy ich dotkniemy, możemy poczuć szorstką, martwą część liścia, która na pewno już się nie zazieleni, niezależnie od podejmowanych działań.

Kiedy obcina się kwiaty?

Cięcie wykonujemy wiosną i latem korygując wcześniejszy zabieg, przycinając młode przyrosty. Ważne – każde cięcie powinno być nieco wyżej od poprzedniego (szczególnie istotne przy niskich, np.

Jak pielęgnować HOJE w domu?

Latem hoję podlewamy jeden lub dwa razy w tygodniu. Zimą raz na dwa tygodnie. Dobrze jest co jakiś czas zraszać liście rośliny. Doniczkę z hoją należy umieścić w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu.

Czego nie lubią kwiaty?

Skorupki jaj i fusy jako nawóz

Fusy kawy mają odczyn kwaśny, dlatego nadają się tylko dla gatunków lubiących kwaśne podłoże. Należy do nich większość roślin doniczkowych. Szczególnie jest to ważne dla popularnych paproci, anturium, azalii, kamelii, które powinny mieć podłoże o kwaśnym odczynie (pH 4.5-5,5).

Które kwiaty lubią mleko?

Woda z dodatkiem mleka świetnie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji fikusów, bluszczów, dzwonków, aloesu, paproci czy palm doniczkowych. Mleko, za sprawą dużej ilości wapnia, tolerują bowiem wyłącznie rośliny, które lubią wapniowe nawozy.