Jak ukarać Stalkera?

Jeśli prześladowanie zostanie udowodnione, stalkerowi grozi sądowy zakaz zbliżania się do ofiary albo kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jednakże w przypadku, gdy poszkodowany targnął się na swoje życie w wyniku nękania, prześladowca może trafić do więzienia na okres od 2 do nawet 12 lat.

Co napisać do stalkera?

W piśmie trzeba zachować konkretny styl, oschły, oficjalny, bez emocji, przytaczać fakty. Poza tym należy być precyzyjnym wzywając stalkera do zaprzestania nękania, trzeba wiedzieć jaki chcemy uzyskać rezultat. Ważnym jest też pouczenie go, że w razie dalszego uporczywego nękania, podejmiemy odpowiednie kroki prawne.

Jak reagować na stalking?

Jeżeli nie chcesz skorzystać z pomocy adwokata – zgłoś się na Policję. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, pokaż im wszystkie dowodowy oraz wnieś o ściganie sprawcy. Stalking jest przestępstwem ściganym jedynie na wniosek pokrzywdzonego.

Kiedy można zgłosić stalking?

Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia.

Co trzeba mieć aby udowodnić stalking?

Dlatego dowodem na stalking z powodzeniem mogą być:

  1. wydruk wiadomości SMS otrzymywanych od stalkera,
  2. zachowane wiadomości otrzymywanych od stalkera za pośrednictwem innych aplikacji (Messanger, WhatsApp, Instagram, Twitter),
  3. wydruk połączeń przychodzących od stalkera,
  4. wydruk profilu stalkera z portalu społecznościowego,

Ile kosztuje sprawa o stalking?

I tak, za pozew o ochronę dóbr osobistych pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych. Jeśli dochodzimy pieniędzy od stalkera – zadośćuczynienia, to opłatę za pozew poniesiemy w zależności od wysokości żądanej kwoty. Np. jeśli chcemy uzyskać kwotę 500 zł, to opłata na rzecz sądu wyniesie 30 zł.

Co zrobić gdy ktoś Cię zastrasza?

Gdy znajdziemy się w sytuacji adresata groźby, należy zawiadomić Policję bądź Prokuraturę. Organy te zajmą się przeprowadzeniem niezbędnego postępowania, zebraniem dowodów oraz pomogą sporządzić wniosek o ściganie.

Kiedy można kogoś oskarżyć o nękanie?

Otóż sprawca musi wzbudzić u pokrzywdzonego uzasadnione poczucie zagrożenia, obawy o życie lub zdrowie pokrzywdzonego lub osoby jemu najbliższej. Poczucie zagrożenia musi być obiektywne, co oznacza, że nie może być np. powodem zaburzeń psychicznych pokrzywdzonego lub subiektywnej wrażliwości.

Co podchodzi pod stalking?

Za uporczywe nękanie przyjmuje się prześladowanie, dokuczanie innej osobie, głuche lub obraźliwe telefony, niechciane SMS-y oraz e-maile, śledzenie, obserwowanie, nachodzenie. Ściganie przestępstwa stalkingu odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.

Jak pozwac kogos o nękanie?

W postępowaniu karnym domagaj się orzeczenia zakazu zbliżania oraz zakazu kontaktu ze strony sprawcy przestępstwa. Przestępstwo nękania jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego, co w praktyce oznacza, że do wszczęcia postępowania konieczne będzie zawiadomienie organów ścigania przez osobę tym przestępstwem pokrzywdzoną.

Co można uznać za nękanie?

W uproszczeniu można powiedzieć, że stalking w swojej pierwszej postaci (§1) polega na co najmniej kilkukrotnym nękaniu innej osoby. Zachowania, które kwalifikują się jako nękanie mogą być różne np. : dokuczanie, nachodzenie, wysyłanie listów czy dzwonienie.