Jak uprawiać rzodkiewkę w domu?

Uprawa rzodkiewki w domu wymaga wyboru słonecznego stanowiska i odpowiedniego pojemnika. Optymalna głębokość doniczki do uprawy rzodkiewki to 40 centymetrów – w mniejszych pojemnikach warzywo nie będzie w stanie zawiązać krągłych zgrubień korzeniowych, które chcemy zjeść.

Ile rośnie rzodkiewka w doniczce?

Nasiona siejemy bezpośrednio do pojemników, nie ma potrzeby robienia rozsady. Większość gatunków rzodkiewek rośnie dość szybko. Od momentu siewu do zbioru mija zazwyczaj ok. 30-40 dni.

Jak chronić rzodkiewkę przed robakami?

Jednym ze sposobów ochrony jest okrycie uprawy włókniną lub siatką. Tak zabezpieczone rośliny nie wymagają stosowania owadobójczych środków chemicznych, pod warunkiem, że podłoże jest wolne od zimujących bobówek śmietki i szkodników glebowych.

Jak wyhodować rzodkiewki z nasion?

Głębokość siewu wynosi maksymalnie 1 cm.

Rzodkiewkę sieje się w rzędach oddalonych co 15-20 cm. Warto siać punktowo – nasiona w rzędzie umieszcza się co 1,5-2,5 cm. Jeśli siew jest gęstszy, konieczne jest przerywanie wschodów. Rzodkiewka nie może być przedplonem lub poplonem dla innych warzyw.

Co zrobić żeby rzodkiewka nie poszła w liście?

Rzodkiewka lubi dużo słońca i mało wody

Najlepsze dla rzodkiewek są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. W pełnym cieniu rośliny mają tendencję do nadmiernego rozbudowywania liści, przez co nie produkują dużych, smacznych korzeni.

Co można hodować w doniczce w domu zimą?

Jakie warzywa i zioła można uprawiać zimą w domu w doniczkach. Do zimowego ogródka na parapecie okna najlepiej wybrać warzywa i zioła, które względnie dobrze zniosą domowe warunki, takie jak melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha czy estragon.

Kiedy siejemy rzodkiewkę i sałatę?

Rzodkiewkę można siać wiosną, gdy tylko obeschnie gleba.

Rzodkiewka dobrze plonuje z siewu w sierpniu i we wrześniu (VIII-IX). Rzodkiewka bardzo dobrze rośnie – w tym samym rzędzie – razem z pietruszką lub marchwią. Rzodkiewka wschodzi szybko (4-6 dni), a pietruszka wolno (14-28 dni).

Co może zjadać rzodkiewkę?

Spośród szkodników rzodkiewki największe zagrożenie stanowi śmietka kapuściana oraz pchełki. Straty w uprawie tego warzywa mogą spowodować również inne szkodniki takie jak żaczka warzuchówka, rolnice i drążyny. Śmietka kapuściana (Delia radicum) to ciemnoszara muchówka o długości do 6 mm.

Co wygryza dziury w rzodkiewce?

Małe, liczne dziury w liściach rzodkiewki wygryzają pchełki. Są to niewielkie skaczące chrząszcze z rodziny stonkowatych.

Po jakim czasie wschodzi rzodkiewka?

Rzodkiewka wschodzi szybko (4-6 dni), a pietruszka wolno (14-28 dni). Dzięki temu rzodkiewka wyznacza rzędy i umożliwia maksymalne wykorzystanie miejsca w warzywniaku.

Kto nie powinien jeść rzodkiewki?

KTO POWINIEN NA NIĄ UWAŻAĆ? Warto pamiętać, że z powodu dużej zawartości olejków gorczycowych, glikozydów i kwasów organicznych, rzodkiewka jest rośliną lekko trującą. Dlatego unikać jej powinny osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespół jelita wrażliwego, zapalenie wątroby oraz nieżyt jelit.