Jak uzyskać U1 w Polsce?

W tym celu udaj się do wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce Twojego ostatniego zamieszkania w Polsce. Następnie złóż wniosek o wydanie formularza U1 za okres pracy w RP. W tym dokumencie WUP uwzględni wszystkie Twoje okresy zatrudnienia, ubezpieczenia i pracy na własny rachunek.

Jak uzyskać dokument U1?

W przypadku braku dokumentu PD U1 należy wypełnić wniosek (formularz do pobrania) dotyczący ubiegania się przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu o dokument potwierdzający zatrudnienie/ubezpieczenie/pracę na własny rachunek w krajach UE/EOG, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Kto wystawia formularz U1?

Dokument PD U1 potwierdzający zatrudnienie / ubezpieczenie / pracę na własny rachunek w Polsce wydawany jest przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na miejsce Twojego ostatniego zamieszkania w Polsce.

Co potwierdza formularz U1?

Powiatowy urząd pracy ustala czy przysługuje Ci prawo do zasiłku, jednak na jego wysokość wpływ ma Twój cały staż pracy, a więc uwzględniane są tu również okresy pracy za granicą. Potwierdzeniem tego okresu jest formularz U1, który należałoby uzyskać w kraju zatrudnienia.

Jak uzyskać potwierdzenie pracy w Anglii?

Dokument P45 otrzymujemy po odejściu z pracy jako świadectwo zakończenia zatrudnienia w danej firmie. Znajdują się w nim informacje o kwocie otrzymanych wynagrodzeń oraz kwota zapłaconego podatku w danym roku podatkowym, tj. od rozpoczęcia tego roku do zakończenia pracy u danego pracodawcy w ciągu tego roku.

Jak pobrać druk U1?

Wniosek o wydanie druku U1 można pobrać ze strony internetowej Department of Employment Affairs and Social Protection.

Jak udokumentować okresy pracy za granicą?

Okresy wcześniejszego zatrudnienia możemy udokumentować przede wszystkim świadectwem pracy, ale także innymi dokumentami prywatnymi i urzędowymi.

Należą do nich:

  1. umowa o pracę,
  2. zaświadczenie wystawione przez pracodawcę,
  3. odcinki wypłat wynagrodzenia,
  4. zaświadczenia o objęciu pracownika ubezpieczeniem społecznym.

Czy lata pracy w Anglii liczą się do lat pracy w Polsce?

Jednak art. 86 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi o tym, że udokumentowane okresy zatrudnienia przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego są zaliczane do okresów pracy w Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych.

Jak doliczyć lata pracy w Anglii do emerytury?

W każdym przypadku okres pracy za granicą w innym kraju UE wlicza się do stażu pracy w Polsce, w związku z tym praca w Anglii (lub innym kraju UE) nie opóźni momentu, w którym nabędzie Pani prawa do emerytury. Sumowaniu podlegają wszystkie okresy pracy w każdym z krajów UE.

Jak potwierdzić pracę za granicą?

Pracując za granicą, powinniśmy pamiętać o gromadzeniu dokumentów potwierdzających staż pracy.

Należą do nich:

  1. umowa o pracę,
  2. zaświadczenie wystawione przez pracodawcę,
  3. odcinki wypłat wynagrodzenia,
  4. zaświadczenia o objęciu pracownika ubezpieczeniem społecznym.

Jak przenieść zasiłek z Niemiec do Polski?

Jeśli wyjedziemy do Polski lub innego kraju członkowskiego UE, nie zgłaszając wcześniej w Bundesagentur für Arbeit chęci transferu zasiłku, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do publicznych służb zatrudnienia w tym kraju (w Polsce do powiatowego urzędu pracy).