Jak używać żywicy epoksydowej do drewna?

Żywica epoksydowa do pokrycia drewna i innych materiałów jest dziecinnie prosta w użyciu. Nie potrzebujesz żadnej wcześniejszej wiedzy. Wymieszaj żywicę z odpowiednim utwardzaczem w stosunku 2 do 1. Następnie wylewaj lub maluj materiał równomiernymi ruchami na pożądanej powierzchni.

Czy żywicę epoksydową można malować drewno?

Malowanie żywicą epoksydową oznaczone jest głównie jako jedno z zadań specjalnych. Żywica nadaje się do malowania betonu, drewna czy metalu. Zabezpiecza przed wilgocią, środkami chemicznymi oraz korozją.

Do czego nie klei się żywica epoksydowa?

Przede wszystkim żywica epoksydowa nie przywiera do produktów z polietylenem o dużej gęstości (HDPE) – zaliczają się do nich kanistry, skrzynki na butelki, beczki, ale też… worki na śmieci. Podobne właściwości ma folia plastikowa.

Jak malować drewno z żywica?

Drewno ogrodowe z dużą zawartością żywicy najlepiej jest malować impregnatami ochronno-dekoracyjnymi, zawierającymi barwniki, nietworzącymi wyraźnej powłoki. Idealny będzie np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron.

Jak przygotowac drewno pod żywicę epoksydową?

Jedynym fragmentem, którego musimy się pozbyć, jest kora. W kolejnym etapie deski należy starannie oczyścić i wyszlifować. Szczególną uwagę trzeba poświęcić przedmuchiwaniu szczelin, ponieważ zalegający w nich pył może popsuć ostateczny efekt naszej pracy.

Jaka żywica epoksydowa do drewna?

Do pokrywania drewna najlepiej nadaje się bezbarwna, uniwersalna żywica epoksydowa, która zabezpiecza i utwardza powierzchnię. Daje również możliwość wykonania oryginalnego zdobienia, np. pęknięcia, imitacji wody, zatapiania fragmentów roślin, ziarenek kawy lub drobnych przedmiotów.

Dlaczego wycieka żywica z drewna?

Najczęściej z wyciekiem żywicy będziemy mieli do czynienia w przypadku drewna z drzew iglastych, zwłaszcza sosny. Ma ono taką wadę, że jego stopień zawartości żywicy jest wysoki. Kiedy takie drewno będzie narażone na oddziaływanie promieni słonecznych, z czasem z jego porów na powierzchnię zacznie wydobywać się żywica.

Dlaczego żywica się gotuje?

Niedokładnie mieszasz.

Do zjawiska gotowania żywicy dochodzi, kiedy zbyt szybka reakcja powoduje podgrzanie się żywicy do wysokiej temperatury i rozrywania łączeń, do których dochodzi w procesie utwardzania.

Czym smarować formy do żywicy?

Formę spryskujemy środkiem antyadhezyjnym.

Możemy posmarować zwykłym olejem roślinnym czy parafinowym.

Co zrobić żeby żywicą nie wychodziła z drzewa?

Jak się pozbyć żywicy? Podstawową zasadą jest to, aby nie usuwać świeżego wycieku żywicy. Najlepiej poczekać, aż całkowicie wyschnie, a sama żywica ulegnie krystalizacji. Wszystko przez to, że w momencie, kiedy jest ona wilgotna i kleista, proces zażywiczenia trwa.

Jaka żywicą epoksydową do drewna?

Do pokrywania drewna najlepiej nadaje się bezbarwna, uniwersalna żywica epoksydowa, która zabezpiecza i utwardza powierzchnię. Daje również możliwość wykonania oryginalnego zdobienia, np. pęknięcia, imitacji wody, zatapiania fragmentów roślin, ziarenek kawy lub drobnych przedmiotów.