Jak wyhodować czereśnie bez robaków?

Aby zwiększyć szansę, że w czereśniach nie ma robaków – najlepiej zasadzić wczesne odmiany tego drzewa. Dlaczego? Wiąże się to z cyklem życia nasionnicy trześniówki, która składa jaja w owocach pod koniec maja i na początku czerwca.

Co zrobić żeby czereśnie nie miały robaków?

Aby pozbyć się robaków z czereśni, należy umieścić owoce w misce z zimną wodą. Do wody warto dodać kilka łyżek soli. Czereśnie odstawiamy na 30-60 minut. Larwy żerujące w owocach zaczną się dusić w wodzie.

Kiedy pryskać czereśnie żeby nie było robaków?

Pierwsze profilaktyczne opryski przeciwko nasionnicy wykonujemy tuż po kwitnieniu czereśni. Opryskujemy 2 lub 3-krotnie co 14 dni preparatem Decis 2.5 EC lub Mospilan 20 SP. Gdy zauważymy pierwsze wyloty drobnych much, rozpoczynamy opryski 7 dni po zauważeniu latających much.

Jak skutecznie pozbyć się robaków z czereśni?

Jeśli chcemy pozbyć się larw z naszych owoców, można to zrobić w stosunkowo prosty sposób. Owoce należy zanurzyć w wodzie na około 30-60 minut. Larwy ze względu na brak dostępu do tlenu zaczną uciekać z owoców i tak pozbędziemy się niechcianego dodatku.

Czy wszystkie czereśnie mają robaki?

Od kilku lat w pięknie i obficie dojrzewających owocach czereśni są białe małe robaki (we wszystkich). Są widoczne tylko w fazie pełnego dojrzewania.

Jaki robak atakuje czereśnie?

Ten czereśniowy szkodnik to nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi), niewielki owad przypominający zwykłą muchę. Owad daje się łatwo rozpoznać po poprzecznych paskach na skrzydłach, zielonych oczach i pomarańczowej plamce między skrzydłami. Składa jaja na dojrzewających owocach czereśni.

Czym pryskać drzewa owocowe na robaki?

Oprysk na zimujące szkodniki możemy przeprowadzić już w lutym, choć dobrym terminem będzie też marzec. Do tego oprysku polecane są takie środki olejowe jak: Emulpar 940 EC, Promanal 60 EC lub Treol 770 EC. Przy czym opryski Promanalem i Treolem, które zawierają olej parafinowy, należy wykonać zanim pojawią się liście.

Czego nie lubią czereśnie?

Czereśnia źle znosi glebę kwaśną oraz podmokłą, lubi nawożenie kompostem i 1-2 razy w roku gnojówką z żywokostu. Na poprawę plonowania czereśni dobry wpływ ma rosnąca w pobliżu czereśnia innej odmiany i rosnące pod nimi konwalie.

Czym i kiedy pryskać czereśnie na robaka?

Konieczne jest stosowanie oprysków insektycydem w momencie wylotu dorosłych osobników. Można je wabić i złapać przy pomocy specjalnych tablic lepowych. Opryski rozpoczynamy 7 dni po wylocie pierwszych dorosłych osobników. Można stosować środki: Calypso, Mospilan lub Fastac.

Jak sprawdzić czy czereśnie nie mają robaków?

Jak sprawdzić, czy w czereśniach są robaki?

  1. obecność czarnych punkcików na skórce,
  2. doskonale widoczne, małe dziurki,
  3. białe plamki na skórce,
  4. widoczne, jaśniejsze korytarze pod skórką (efekt żerowania larw, które wyjadają miąższ czereśni),
  5. zmiana zabarwienia skórki, która może przypominać ślad po obiciu owocu.

Kiedy pierwszy oprysk czereśni?

Pierwszy oprysk czereśni należy wykonać gdy pojawiają się chrząszcze od fazy tzw. białego pąka aż do końca kwitnienia.