Jaki powinien być COP?

Współczynnik efektywności COP gruntowych i powietrznych pomp ciepła. W przypadku współczesnych gruntowych pomp ciepła do domów jednorodzinnych współczynnik COP wynosi, w opisanych powyżej warunkach 4,3-4,9, w zależności od doskonałości konstrukcji pompy.

Jaki COP jest dobry?

4,8 (urządzenia te pobierając 1 kWh energii elektrycznej są w stanie wygenerować średnio 4,8 kWh ciepła). Warto tu podkreślić, że również w przypadku powietrznych pomp ciepła, ich sprawność z roku na rok jest coraz lepsza. Średnie COP (też bez ekstremum), dla pomp typu Split wynosi 3,6, a Monoblok – 3,8.

Co oznacza COP 4?

na każdą pobraną 1 kWh energii elektrycznej przypadają 4 kWh oddanego ciepła, to mówimy, że sprawność wynosi 4 (COP równa się 4).

Jaka sprawność pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła (ASHP) wytwarza zwykle około 3 kW energii cieplnej na każdy 1 kW zużytej energii elektrycznej, co daje efektywną “sprawność” 300 proc.

Co oznacza COP w pompie ciepła?

Współczynnik wydajności cieplnej , COP (coefficient of performance), jest to stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną.

Jak zwiększyć COP?

Ogromne znaczenie dla wartości COP ma różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Gdy ona maleje, rośnie COP. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla działania systemu składającego się z pompy ciepła jest rezygnacja z grzejników ściennych.

Kiedy pompa ciepła jest najefektywniejsza?

Najbardziej wydajne działanie pompy ciepła uzyskamy w momencie, kiedy różnica pomiędzy temperaturą na wejściu do pompy ciepła (temperatura uzyskana z dolnego źródła), a temperaturą zasilania systemu grzewczego będzie jak najmniejsza.

Jak obliczyć COP pompy?

Współczynnik ten pokazuje jaką wydajność posiada pompa, którą planujemy zakupić. Przykładowo gdy COP wynosi 2, oznacza to że 2kW mocy grzewczej pompy uzyskujemy z 1kW mocy pobranej przez kompresor. Wzór na podany współczynnik przedstawia się następująco: COP = Moc grzewcza/Pobór mocy kompresora.

Jak Najekonomiczniej ustawic pompe ciepla?

Należy ustawić najniższą akceptowalną przez użytkowników temperaturę ciepłej wody użytkowej. Trzeba jednak pamiętać o okresowym wygrzaniu zbiornika do wyższej temperatury w celu zapobiegania legionelli. Pompa Mitsubishi ma na przykład opcję automatycznego wygrzewu zbiornika wody użytkowej raz na 15-30 dni.

Jaka powinna być temperatura dolnego źródła?

Dolne źródło pompy ciepła: woda

Wody gruntowe o stałej średniorocznej temperaturze (5-12°C) stanowią szczególnie dogodne źródło ciepła. Wykorzystanie wód gruntowych jako dolnego źródła ciepła jest znacznie tańsze niż ma to miejsce przy zastosowaniu kolektora gruntowego poziomego czy pionowego.

Czego nie lubi pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które rzadko się psują.

Co opomiarować w pompie ciepła?

  • temperatury "solanki" wpływającej i wypływającej z kolektora gruntowego;
  • temperatury powrotu wody w instalacji c.o. w budynku;
  • temperatury i ciśnienia czynnika roboczego pompy.