Jakie belki na pergolę?

Słupy mają wymiary 12 x 12 cm. Mocowane są na regulowanej podstawie słupa z prętem gwintowanym. Wszystko jest dokręcone do szalunku betonowego. Wymiar belek poziomych to 12×24 cm.

Jakie słupy na pergolę?

Nie należy zapominać także o przekroju słupów, które mają stanowić podparcie konstrukcji. Zbyt cienkie belki mogą bowiem nie utrzymać ciężaru zadaszenia, dlatego najczęściej wybieranymi są słupy do pergoli o przekroju 9x9cm. Przy dużych pergolach, stosuje się belki o przekroju 14x14cm.

Co ile belki na pergoli?

Rozstaw pomiędzy rzędami pionowych słupów (szerokość pergoli) powinien wynosić 2,5 m. Odległość pomiędzy pionowymi słupami w rzędzie powinna wynosić od 2 do 2,5 m. Rozstaw pomiędzy poprzecznymi elementami konstrukcji dachowej może się wahać od 50 do 100 cm.

Z jakiego drewna zrobić pergolę?

Do budowy ogrodowej pergoli możesz użyć dowolnego gatunku drewna. Mogą to być zarówno gatunki twarde, jak dąb czy buk, jak i gatunki miękkie – sosna, modrzew. Tak naprawdę wiele zależy od właściwej obróbki oraz impregnacji drewna użytego do budowy pergoli.

Jaką grubość kantówki na pergolę?

Jak zrobić pergolę ogrodową? Materiały: kantówka 10 cm x 10 cm x 250 cm.

Jak osadzić słupki pergoli?

Prostym rozwiązaniem jest zamocowanie belki w wygiętej w kształcie litery U oprawce z taśmy stalowej, która obejmuje koniec słupa z dwóch stron. W sprzedaży dostępne są też ocynkowane stopy pergolowe w różnych odmianach i do belek o różnej grubości.

Jakie kotwy do pergoli?

beton, kostka brukowa lub granitowa stosuje się kotwy na beton potocznie zwane kotwami przykręcanymi. Doskonale sprawdzają się przy budowie pergoli, płotów drewnianych, przydomowych placów zabaw, altan, wiat, drewutni domków narzędziowych.

Jak wysoka powinna być pergolą?

Pergola powinna mieć 200–250 cm wysokości. Odległości pomiędzy słupami wynoszą średnio 170–250 cm. Należy zwrócić uwagę na parametry wytrzymałościowe, np. słupki drewniane o wys.

Jak wbić pergole?

W tym celu należy wyznaczyć środek zwieńczenia łukowego, który musi pokrywać się ze środkiem ścieżki przebiegającej pod pergolą. W miejscu, w którym będą znajdowały się ścianki boczne umieszcza się kotwy. Po ich osadzeniu w ziemi należy je dokładnie wypoziomować. Elementy ścianek bocznych skręcane są wkrętami.

Jakie drewno nie gnije w wodzie?

Wybierając drewno, które będzie miało kontakt z wodą i wilogcią, zdecydujmy się przede wszystkim na gatunki twarde, jak dąb, buk czy modrzew. Odporne na wodę są również gatunki egzotyczne, m.in. teak i merbau.

Jakie drewno nie gnije w ziemi?

Drewno egzotyczne nie ulega korozji biologicznej, nie pleśnieje, nie gnije. Nawet nie zaimpregnowane przetrwa dłużej, niż zaimpregnowane drewno sosnowe czy świerkowe. Drewno egzotyczne możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od pochodzenia : drewno egzotyczne Ameryki Południowej, (mahoń, ipe).