Jakie są zasady gry w rugby?

W rugby nie wolno podstawiać nóg, łapać za głowę, szczypać, gryźć, kopać. To wszystko jest faulem i powinno być surowo karane przez sędziego. Wolno natomiast łapać przeciwnika za nogi, spodenki, koszulkę i przewracać go na ziemię (tzw. szarża), ale tylko wtedy, gdy jest w posiadaniu piłki.

Jak się gra w rugby?

Celem gry prowadzonej przez dwie 15, 10 lub 7 osobowe drużyny, jest zdobycie jak największej ilości punktów przez przykładanie piłki na polu punktowym przeciwnika, kopanie piłki na bramkę z rzutu karnego, podwyższenia lub drop gola zgodnie z przepisami, duchem gry i zasadami fair play.

Co jest niedozwolone w rugby?

Rugby pozwala na bezpośredni kontakt pomiędzy zawodnikami, łącznie z obaleniem szarżującego z piłką zawodnika (i tylko tego z piłką można próbować powalić na ziemię). Atak nie powinien zagrażać jego zdrowiu, dlatego zakazane są kopnięcia czy zahaczenia, uderzenia, przerzucanie czy atak powyżej barków.

Jak długo trwa mecz rugby?

Czas gry. Dwie 40-minutowe części z przerwą nie dłuższą niż 15 minut. Czas może być zatrzymany po sygnalizacji sędziego.

Ile punktów zdobywa się za przyłożenie w rugby?

W rugby league od roku 1983 przyłożenie warte jest 4 punkty. Wcześniej drużyna atakująca za taką akcję otrzymywała 3 punkty. Przepisy rugby union wyceniają przyłożenie na 5 punktów; wartość ta wielokrotnie zmieniała się na przestrzeni lat.