Kiedy nie trzeba kołkować styropianu?

W przypadku budynków jednokondygnacyjnych nie trzeba kołkować styropianu – nie tylko zaoszczędza to czas, ale również zapobiega powstawaniu punktowych mostków termicznych, które mogą tworzyć plastikowe łączniki montażowe. Warunkiem takiego rozwiązania jest zastosowanie kleju do styropianu o podwyższonej przyczepności.

Czy konieczne jest kołkować styropian na suficie?

Pamiętaj, aby poszczególne płyty układać na tzw. mijankę. Jeżeli dobrze przygotowałeś podłoże, kołkowanie styropianu nie będzie potrzebne. Jeśli jednak obawiasz się, że styropian może odpaść, po wyschnięciu zaprawy klejowej (co najmniej 24 godziny), rozpocznij mocowanie łączników mechanicznych.

Czy trzeba stosować kołki do styropianu?

Choć oczywiście nie jest to wymagane, w przypadku nowych domów jednorodzinnych warto wzmocnić kołkami chociażby tylko newralgiczne miejsca budynku, czyli naroża, spód płyt balkonowych oraz okolicę okien i drzwi. Zyskamy wtedy pewność, że nasza termoizolacja nie straci swoich właściwości w krótkim czasie.

Czy trzeba kołkować?

O konieczności zastosowania mocowania mechanicznego styropianu decyduje projektant, uwzględniając obciążenie ścian ssaniem wiatru. Jeśli nie ma takiej potrzeby, możemy je pominąć lub przynajmniej ograniczyć tylko do miejsc, w których izolacja jest najbardziej narażona na oderwanie, jak narożniki budynku.

Kiedy Kołkować styropian po przyklejeniu?

Dlatego nadszedł odpowiedni moment, aby pokrótce opisać kołkowanie płyt styropianowych. Na początku trzeba podkreślić, że łączniki do styropianu nie mogą zostać wbite bezpośrednio po położeniu izolacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż styropianu na elewacji, a następnie odczekanie około 72 godzin.

Dlaczego widać kołki na elewacji?

Wynika z nieprawidłowego zamocowania łączników mechanicznych, które zostały umocowane zbyt płytko lub… zbyt głęboko. Jeśli na elewacji widoczne są ciemniejsze ślady lub wyraźne wybrzuszenia, to oznacza, że łączniki nadmiernie wystają ponad płaszczyznę płyt styropianowych.

Czy powinno się kołkować styropian na fundamentach?

Kołkowanie styropianu wymagane jest przede wszystkim w budynkach o wysokości ponad 12 metrów. Jest to niezbędne ze względu na dużą powierzchnię ściany, na którą potrafi oddziaływać ogromna siła wiatru. Łączniki mechaniczne działają jako swoisty „fundament” zapobiegający odspajaniu się izolacji.

Jak długo może być przyklejony styropian bez kleju?

Ze względu na niekorzystny wpływ promieniowania UV na styropian, nie należy pozostawiać go bez wykończenia dłużej niż dwa tygodnie. W tym czasie powinno się wykonać albo kompletne prace elewacyjne – albo przynajmniej warstwę zbrojoną (z zaprawy klejącej z zatopioną siatką zbrojącą z włókna szklanego).

Czy trzeba Kolkowac elewacje?

Kołkowanie styropianu jest potrzebne jeśli dom ma więcej niż jedną kondygnację. Warto tutaj pamiętać o zaślepkach maskujących, które pozwolą nie tylko poprawić wygląd elewacji, ale także poprawią izolację.

Czy trzeba szlifować styropian przed przyklejeniem?

Następnie, aż do czasu nałożenia warstwy zbrojonej, należy bezwzględnie utrzymywać przyklejony styropian w zacienieniu, niedopuszczając do jego przegrzania. Aby zwiększyć przyczepność kleju do styropianu, producenci zalecają przeszlifować przyklejaną powierzchnię specjalną tarką lub grubym papierem ściernym.

Czy dopuszczalne jest klejenie styropianu na placki?

Klejenie styropianu metodą punktową tzw. klejenie na placki – w tym przypadku klej do materiałów termoizolacyjnych jest nanoszony na płyty punktowo. Polega to na nałożeniu 6-8 placków w równomierny sposób. Metoda obwodowo-punktowa – tutaj oprócz placków pojawia się także ramka z kleju dookoła styropianowej płyty.