Kiedy przesadzać palmy daktylowej?

Kiedy tylko widzisz, że korzenie rośliny wychodzą od spodu doniczki – przesadź ją do większej. Palmy najlepiej rosną w tak zwanych doniczkach „palmówkach”. To podłużne donice, w których palowy korzeń palm ma więcej miejsca, by rosnąć w głąb, tak jak w naturze.

Kiedy przesadzić palmę daktylowa?

Palmy przesadzamy zawsze po zakupie.

Przesadzania wymagają także palmy, których korzenie przerastają otwory w dnie doniczki. Zwykle przesadza się palmy raz na dwa lata, a starsze egzemplarze rzadziej.

Jaka doniczka do palmy daktylowej?

Donica dla palmy powinna być wąska i wysoka. Stąd standardowe pojemniki (tak samo wysokie jak szerokie) choć ich niewątpliwą zaletą jest dostępność, dla palm nie będą się dobrze nadawać. Wybierz zatem kształt wysoki i wąski, nieraz w sklepach pojawiają się pod nazwą „palmówka”.

Czy palma potrzebuję duzej doniczki?

Przesadzić palmę można teraz, do doniczki większej o około 4 cm (średnica górna) na dno należy nasypać warstwę keramzytu jako drenaż. Najlepsze są doniczki wysokie rozszerzające się ku górze, jednak w przypadku areki może być szeroka, ale nie płaska.

Jaka ziemia potrzebna jest do palmy daktylowe?

Do uprawy daktylowca w domu warto zakupić specjalistyczną ziemię dla palm. Podłoże powinno być przepuszczalne, z dużą ilością próchnicy o pH w granicach 5,7-6,8. Do ziemi zaleca się dodać domieszkę z wyprażonego piasku i gliny.

Co lubi palma daktylowa?

Latem palma daktylowa potrzebuje dużej ilości wody i jasnego stanowiska. Może być uprawiana na dworze, ważne jest jednak, aby do pełnego słońca przyzwyczaić ją stopniowo. Zimą przy zbyt niskiej wilgotności mogą pojawić się tarczniki, przędziorki lub wełnowce.

Czy podlać palmę po przesadzeniu?

Jeśli masz dużą i ciężką palmę, którą trudno będzie przesadzić możesz zrobić tak: zbierz wierzchnią warstwę ziemi, tyle ile możesz, i zastąp ją świeżym podłożem. Pamiętaj też, żeby do 6 tygodni po przesadzeniu nie podlewać jej nawozem. Korzenie podrażnione przesadzaniem mogą to źle przyjąć.

Jak często podlewać daktylowca?

Palmę należy podlewać obficie odstaną i letnią wodą. Latem podlewamy ją 2-3 razy w tygodniu, zimą oszczędniej -w zależności od temperatury zimowania. Kolejne podlewanie należy wykonać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

Jak poznac że palma jest przelana?

Jeśli jest przelana, będzie mocno wilgotna. Popatrz też na korzenie – zdrowe mają jasny, kremowy kolor. Gdy ziemia jest za mokra zaczynają brązowieć i gnić, a także nieraz pleśnieć.

Co lubią palmy?

Lubi dużą ilość światła i wilgotne powietrze.

Warto podlewać ją kilka razy w tygodniu i często zraszać.

Ile lat zyje palma daktylowa?

Obecnie palmy daktylowe nie występują już w stanie dzikim. Pierwsze daktyle można zbierać już z okazów 5-6-letnich, a plon zwiększa się z każdym rokiem. Palmy te mogą dożywać stu lat, a czasem nawet więcej!