Kiedy Przycinac Rubinie?

Cięcia sanitarne najczęściej wykonujemy po zimie, bardzo wczesną wiosną (na przedwiośniu), gdy pąki liściowe nabrzmiewają, i stają się dobrze widoczne. Jesteśmy wtedy w stanie poprawnie zidentyfikować suche i chore gałęzie. Cięcie przeprowadzamy w bezmroźny pogodny dzień czystymi naostrzonymi narzędziami.

Czego nie lubi akacją?

Dobrze radzi sobie na podłożu piaszczystym. Jedynie nie jest w stanie przetrwać na ciężkich, mokrych i gliniastych glebach. Akacja nie rośnie na terenach podmokłych. Jeżeli trafiła na dogodne stanowisko, szybko wykształca rozbudowany system korzeniowy.

Czym się różni robinia od akacji?

Robinia i akacja nie tylko nie są ze sobą zbyt blisko spokrewnione (łączy je przynależność do jednej rodziny motylkowatych), ale też pochodzą z odległych regionów. Podczas gdy akacja rośnie głównie w międzyzwrotnikowej Afryce, robinia pochodzi z Ameryki Północnej.

Dlaczego robinia usycha?

Prawdopodobnie da się roślinę uratować. Przede wszystkim proponuję zaprzestać podlewania. Można to robić jedynie w czasie długotrwałej suszy. Akacje (właściwie robinie akacjowe) dobrze rosną w przepuszczalnym, umiarkowanie suchym podłożu.

Jak pielęgnować Robinie?

Robinia akacjowa jest stosunkowo mało wymagająca. Najbardziej lubi stanowiska ciepłe, suche i słoneczne ale radzi sobie również w półcieniu. Rośnie dobrze na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Lubi podłoże średnio żyzne, przepuszczalne, piaszczyste, umiarkowanie suche, o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego.

Ile miodu z 1 ha akacji?

Kwiaty białe zebrane w zwisające grona do 20 cm długości, oblatywane masowo przez pszczoły. Robinia należy do najbardziej miododajnych roślin, niestety nektaruje obficie tylko w okresie ciepłej i prawie upalnej pogody. Wydajność miodowa jednego dużego drzewa określana jest na ok. 65 kg.

Jak długo żyje drzewo akacja?

Robinia akacjowa – charakterystyka rośliny. Robinia akacjowa rośnie dynamicznie przez pierwsze 30-40 lat, następnie jej wzrost stopniowo ustaje. Jest krótkowieczna: żyje od 100 do 150 lat.

Ile lat żyje robinia akacjowa?

W młodości rośnie szybko, a zwłaszcza do 10 roku życia, około 30—40 roku przyrost na wysokość ustaje. Żyje do 100 lat. System korzeniowy ma dobrze rozwinięty; początkowo wytwarza korzeń palowy, który w późniejszym wieku ustępuje we wzroście licznym korzeniom bocznym, szeroko rozgałęzionym w glebie.

Czy robinia jest trująca?

Robinia akacjowa ma też inny walor: jej kwiatostany są jadalne – można je na przykład usmażyć w cieście naleśnikowym. Trzeba jednak pamiętać, że kora, liście i nasiona robiniitrujące!

Jak szybko rośnie robinia?

Robinia akacjowa to drzewo o ulistnieniu sezonowym, które może dorastać do około 20-25 m wysokości. Rośnie przez około 40 lat, potem nie powiększa już swoich rozmiarów. Ma luźny, nieregularny pokrój i grube konary, a starsze okazy charakteryzują się parasolowatą koroną.

Kiedy przyciąć Robinię akacjową?

Cięcia sanitarne najczęściej wykonujemy po zimie, bardzo wczesną wiosną (na przedwiośniu), gdy pąki liściowe nabrzmiewają, i stają się dobrze widoczne. Jesteśmy wtedy w stanie poprawnie zidentyfikować suche i chore gałęzie. Cięcie przeprowadzamy w bezmroźny pogodny dzień czystymi naostrzonymi narzędziami.