Kogo czego Niemiec?

Genitiv to po polsku dopełniacz. Jest to jeden z czterech przypadków w niemieckim, który odpowiada na pytania „czyj?” (kogo? czego?). Pamiętaj, że w niemieckim przy odmianie rzeczownika konieczna jest odmiana jego rodzajnika i ewentualnie dodanie końcówki do samego rzeczownika.

Komu kogo niemiecki?

Genitiv (dopełniacz): wessen? (czyj?) Dativ (celownik): wem? (komu?, czemu?) Akkusativ (biernik): wen? was? (kogo?, co?)

Kogo czego polski?

Dopełniacz (łac. genetivus) odpowiada na pytania kogo? czego? (nie ma).

Kogo czego Deutsch?

Dopełniacz odpowiada na pytanie wessen? (kogo? czego? czyj?). Po zaimku pytającym wessen, rzeczownik występuje bez rodzajnika.

Kiedy Genitiv a kiedy Akkusativ?

Akkusativ (biernik) występuje po przyimkach: ohne, für, durch, entlang, gegen. Genitiv (dopełniacz) występuje po przyimkach: während, trotz, wegen, aufgrund.

Ile przypadków ma niemiecki?

W języku niemieckim występują cztery przypadki: mianownik (Nominativ), dopełniacz (Genitiv), celownik (Dativ) i biernik (Akkusativ). Wyróżnia się trzy rodzaje: rodzaj męski (Maskulinum), żeński (Femininum) i nijaki (Neutrum) oraz dwie liczby: pojedynczą (Singular) i mnogą (Plural).

Jaki jaka jakie niemiecki?

Przymiotnik to część mowy określająca cechy i właściwości osób i rzeczy. Odpowiada na pytanie: wie? (jaki, jaka, jakie).

Jak łatwo zapamiętać przypadki?

Może to być na przykład: Moja (Mianownik) Droga (Dopełniacz) Córka (Celownik) Bawi (Biernik) Nową (Narzędnik) Myszkę (Miejscownik) Wiolę (Wołacz) lub Mama (Mianownik) Dała (Dopełniacz) Ci (Celownik) Buty (Biernik) Na (Narzędnik) Małą (Miejscownik) Wycieczkę (Wołacz).

Kogo co biernik?

Biernik – podstawy. Najlepiej zacząć od podstaw – biernik to czwarty przypadek deklinacji. Odpowiada na pytania: kogo? co?

Co to des niemiecki?

Przydawka dopełniaczowa wyraża posiadanie lub przynależność. Rodzajniki w dopełniaczu mają formy: des/eines, der/einer, des/eines, der/-, a rzeczowniki rodzaju męskiego lub nijakiego oraz nazwy własne często otrzymują końcówkę -s.

Jak nauczyć się przypadków niemieckich?

We wprowadzaniu przypadków powinna być zachowana właściwa kolejność. Od początku mamy mianownik (Nominativ), następnie powinien pojawić się biernik (Akkusativ), kolejno celownik (Dativ), na końcu dopełniacz (Genitiv). Jeśli chcemy poprawnie mówić po niemiecku, to musimy pamiętać także o kolejności przypadków w zdaniu.