Kogo obowiązuje tajemnica bankowa?

Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność …

Kto jest zobowiązany do zachowania tajemnicy bankowej?

Obowiązek zachowania tajemnicy bankowej spoczywa na banku (jako instytucji), na zatrudnionych w nim pracownikach oraz osobach, za pośrednictwem których bank wykonuje czynności bankowe (np. personelu agencji bankowych, pośrednikach kredytowych, przedsiębiorcach, których łączy z bankiem umowa outsourcingowa).

Jakie dane są objęte tajemnica bankowa?

Michał Ćwiakowski zauważa, że informacje chronione tajemnicą bankową mogą dotyczyć danych dotyczących czynności bankowej (np. warunków i parametrów kredytu), jak również danych na temat klienta banku oraz jego sytuacji faktycznej i prawnej, np. miejsce zatrudnienia, statusu majątkowego czy źródła dochodów.

Kiedy bank może udostępnić dane osobowe?

105a ust 3 Prawa bankowego, zgodnie z którym Bank może przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy bez ich zgody.

Do kogo zgłosić naruszenie tajemnicy bankowej?

Osoba, która uważa, iż doszło do naruszenia tajemnicy bankowej, powinna skierować zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do organów ścigania (policji, prokuratury).

Kiedy obowiązuje tajemnica bankowa?

Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność …

Kiedy obowiązuje nas tajemnica bankowa?

Tajemnica bankowa obowiązuje bezterminowo, co oznacza, że osoby posiadające informacje objęte tajemnicą, są zobowiązane do jej przestrzegania zarówno wtedy, kiedy doszło do zawarcia umowy z klientem banku, jak i wtedy, gdy umowa nie została podpisana.

Czy urząd skarbowy może mieć wgląd do konta bankowego?

Urząd Skarbowy z nowymi uprawnieniami

Nowe przepisy weszły w życie wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu. To właśnie wtedy zmieniły się uprawnienia Urzędu Skarbowego, którego urzędnicy, a konkretnie każdy naczelnik US, może zażądać od banku informacji o kontach klientów.

Kto ma dostęp do mojego konta bankowego?

Do rachunku bankowego ma dostęp wyłącznie jego właściciel i osoby przez niego upoważnione. Środki pieniężne na nim zgromadzone są bezpieczne, bo przecież „nie ma jak w banku”. Jednak od tej zasady są wyjątki. W sytuacji długotrwałego uchylania się od płacenia długów, to właśnie bank może dokonać blokady.

Czy bank może udzielić informacji o koncie?

Banki, na pisemne żądanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji dotyczących numerów rachunków bankowych płatników składek oraz przekazywania danych umożliwiających identyfikację posiadaczy tych rachunków.

Jaka kwota przelewu bez kontroli?

Otóż zgodnie z przepisami banki mają obowiązek informowania o przelewach, których wartość przekracza 15 000 euro. Wynika to bezpośrednio z art. 35 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.