Którą stroną mózgu za co odpowiada?

Półkule działają asymetrycznie, jeśli chodzi o pewne funkcje. Lewa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za zdolności językowe i myślenie logiczne. Prawa natomiast odpowiada za kreatywność i zdolności artystyczne.

Za co odpowiedzialna jest prawa stroną mózgu?

Prawa półkula odpowiedzialna jest natomiast za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, zarządza percepcją przestrzenną, mimiką i emocjami (odpowiada za rozpoznawanie i generowanie ekspresji oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych).

Za co odpowiada prawa i lewa półkula mózgu?

Prawa półkula przetwarza obrazy całościowe ze wszystkich zmysłów. Lewa półkula odpowiada za tworzenie, odbieranie i przetwarzanie informacji językowych oraz za czytanie ze zrozumieniem.

U kogo dominuje lewa półkula mózgu?

Osoby, u których dominuje lewa półkula, działają według ustalonych planów, lubią mieć wokół siebie porządek, cenią sobie punktualność, lubią życie według określonych ustaleń.

Która półkula mózgu odpowiada za emocje?

Również przetwarzanie emocji często przypisywane jest tylko i wyłącznie półkuli prawej. Wiele wskazuje jednak na to, że prawa półkula związana jest w dużej mierze z negatywnym afektem, a lewa z pozytywnym.

Która część mózgu jest odpowiedzialna za pamięć?

Podstawowe znaczenie w powstawaniu pamięci ma udział starej części kory płata skroniowego należącej do węchomózgowia, w której główną rolę odgrywa hipokamp, czyli skupisko szarych komórek w płatach skroniowych, wpuklające się do rogów komór bocznych mózgu.

Która część mózgu odpowiada za słuch?

płat skroniowy – z ośrodkiem słuchu i czuciowym mowy (ośrodek Wernickego)

Która część mózgu odpowiada za myślenie?

Mózg zbudowany jest z dwóch półkul połączonych przez ciało modzelowate. Lewa półkula mózgowa stanowi mózg lo- giczny, „naukowy” (odpowiada za mowę, liczenie i umiejętno- ści matematyczne, logiczne myślenie, analizę, szeregowanie, racjonalizm).

Która część mózgu odpowiada za świadomość?

Świadomość zależy od prawidłowego działania dwóch struktur: kory mózgowej i leżącego niżej, w tzw. pniu mózgu, układu siatkowatego (dokładniej jego części aktywującej).

Która część mózgu kontroluje ruch?

Do zadań móżdżku należy kontrolowanie czynności ruchowych organizmu. Ta część naszego mózgowia jest odpowiedzialna za precyzję, a także płynność ruchów, które wykonujemy.