Które opony szybciej się zużywają?

Mianowicie, szybciej zużywają się opony na osi napędowej. Jeśli samochód ma napęd na tylne koła, komplet zużyje się równomiernie. Jeśli auto ma napęd na przód, szybciej zużyją się opony z przodu. Problem szybszego zużywania się opon, możesz rozwiązać zamieniając te, już zużyte na nowe.

Która opona zużywa się najszybciej?

W większości testowanych rozmiarów można znaleźć opony, które zużywają się w tempie poniżej 100 g na 1000 km. Najszybciej ścierają się opony w rozmiarze 225/40/18, często oferowane jako ogumienie o sportowych parametrach.

Które opony zużywają się szybciej przednie czy tylne?

W większości modeli nowoczesnych samochodów znaleźć można system napędzania na przednie koła, co znacznie zwiększa ryzyko nierównomiernego zużycia opon. W takich autach przednie opony są znacznie bardziej obciążone oraz zużywają się szybciej podczas startu i hamowania samochodu.

Ile km wytrzymują opony?

Maksymalny przebieg opony średnio wynosi około 50 tys. kilometrów.

Czy można jeździć na 10 letnich oponach?

Wiek opony i sposób jej przechowywania nie ma wpływu na jej właściwości. To nieprawda. Ogumienie parcieje nawet gdy jest nieużywane. Nie powinno się kupować produktów starszych niż pięcioletnie, a najlepsze są te wyprodukowane maksymalnie rok wcześniej.

Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Co do zasady przyjmuje się jednak, że prawidłowo użytkowane ogumienie powinno wytrzymać przebieg oscylujący między 50 a 80 tysiącami kilometrów. Takie dystanse podają producenci w oficjalnych specyfikacjach i są one wyznaczone za sprawą granicznego zużycia bieżnika.

Ile lat można mieć opony?

Jednak ogólna zasada mówi, że ogumienie należy wymienić maksymalnie po upływie 10 lat od daty jego produkcji – oczywiście zakładając, że było ono odpowiednio użytkowane, konserwowane oraz przechowywane poza sezonami.

Czy nowe opony muszą się dotrzeć?

Po założeniu nowych opon należy pamiętać o ich dotarciu. Nowe opony maksimum swoich osiągów mogą uzyskać dopiero po przejechaniu pewnego dystansu i zużyciu wierzchniej warstwy gumy bieżnika. Dzieje się tak dlatego, że na nowych oponach znajdują się śladowe ilości środków ułatwiających ich wyjmowanie z form.

Gdzie założyć gorsze opony?

Opony a bezpieczeństwo

Otóż znacznie bardziej niebezpieczna jest utrata przyczepności właśnie tylnych kół. Grozi ona wpadnięciem w poślizg nadsterowny, z którym większość kierowców radzi sobie dużo gorzej niż z podsterownym (gdy tracą przyczepność przednie koła).

Czy można jeździć na 12 letnich oponach?

Okres użytkowania ogumienia nie powinien przekraczać 10 lat, nawet jeśli guma wydaje się w dobrym stanie, a bieżnik ma jeszcze rowki o dużej głębokości – przepisy wymagają zaledwie 1,6 mm, ale zaleca się wymianę przy 3-4 mm, ze względu na zachowanie na mokrej jezdni.

Czy warto kupić 5 letnie opony?

Masz możliwość, by nabyć w atrakcyjnej cenie opony 5 letnie. Czy warto je kupić? Jeśli są one prawidłowo przechowywane (99,9% przypadków), nie tracą one swoich właściwości, a różnice między nimi, a tegorocznymi modelami są praktycznie nie do zauważenia. Dlatego zakup jest jak najbardziej polecany.