Na co dzieli się ustawa?

W ustawach przepisy ujęte są w artykuły. Artykuł podzielony może być na ustępy, ustępy na punkty, punkty na litery, a litery na tiret. Przepis artykułu tak podzielonego powołuje się w kolejności: art. …

Z jakich części składa się ustawa?

Ustawa zawiera: 1) tytuł; 2) przepisy merytoryczne; 3) przepisy o wejściu ustawy w życie.

Jak dzieli się paragraf?

2. Paragrafy można dzielić na ustępy, ustępy na punkty, punkty na litery, litery na tiret, a tiret na podwójne tiret.

Jak czytać oznaczenia w ustawach?

Jak prawidłowo czytać numery przepisów?

  1. art. – artykuł
  2. § (ewentualnie par.) – paragraf.
  3. ust. – ustęp.
  4. pkt – punkt.
  5. lit. – litera.
  6. – – tiret (czytane jako [tire])
  7. – – – podwójne tiret (czytane jako [tire])

Jaka jest kolejność paragraf Ustęp?

Każdą jednostkę redakcyjną zapisuje się od nowego wiersza i poprzedza jej oznaczeniem umieszczonym w tym samym wierszu. Paragrafy i ustępy rozpoczyna się od akapitu. Punkty, litery i tiret rozpoczyna się na wysokości początku wprowadzenia do wyliczenia.

Jak wchodzi ustawa?

Przedstawiony projekt ustawy rozpatrywany jest w trzech czytaniach, podczas których może zostać uchwalony. W przypadku, gdy projekt ustawy zostaje odrzucony w jednym z czytań, nie wraca już pod obrady Sejmu. Czas rozpatrywania przez Sejm projektu ustawy ograniczony jest wyłącznie długością jego kadencji.

Jak brzmi tytuł ustawy?

W tytule ustawy w oddzielnych wierszach zamieszcza się: 1) oznaczenie rodzaju aktu; 2) datę ustawy; 3) ogólne określenie przedmiotu ustawy.

Czym się różni paragraf od artykułu?

Stosowanie paragrafów i artykułów jest czasami wykorzystywane do sygnalizowania, z jakim rodzajem aktu mamy do czynienia. Przykładowo, w Polsce paragraf pełni funkcję podstawowej jednostki redakcyjnej w aktach wykonawczych (w przeciwieństwie do ustaw, w których taką jednostką jest artykuł).

Co to jest ust w ustawie?

Ustęp oznacza się cyframi arabskimi z kropką bez nawiasu, z zachowaniem ciągłości numeracji w obrębie danego artykułu, a przy powoływaniu – skrótem „ust.” bez względu na liczbę i przypadek oraz cyframi arabskimi bez kropki.

Jakie są akty prawne?

Do aktów tych zaliczamy:

  • Konstytucję
  • Ratyfikowane umowy międzynarodowe.
  • Ustawy.
  • Rozporządzenia.
  • Rozporządzenia z mocą ustawy.
  • Akty prawa miejscowego.

Jak się podaje podstawę prawną?

Podstawa prawna podjęcia uchwały powinna zostać wyrażona w następujący sposób: po akapicie, wielką literą, po zwrocie: „Na podstawie”, należy wskazać odpowiednią jednostkę redakcyjną: „art. … ust. … pkt …" (zgodnie z zasadami oznaczania jednostek redakcyjnych ustawy określonymi w § 57 i 59 ZTP);