Na czym polega partnerstwo w relacjach personelu medycznego z pacjentami?

Personel medyczny staje w roli doradcy i przewodnika, a nie autorytarnego kierownika. Pacjent ma wolność decydowania, podkreśla się jego prawa, autonomię i godność. Zwraca się również uwagę na duże znaczenie rodziny chorego w procesie diagnostyki i leczenia. W praktyce nie zawsze zalecenia te są respektowane.

Co jest istotne w relacji pacjent lekarz?

Podstawą relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem jest dobra, efektywna komunikacja, oparta na zaufaniu, empatii, wzajemnym słuchaniu i adekwatnym reagowaniu.

Jak traktować pacjenta?

Można wysyczeć, wykrzyczeć, albo zakomunikować spokojnie, uprzejmie. W sytuacji kryzysowej ludzie często o tym zapominają, zatracają umiejętności interpersonalne, ale to już jest rola dyrektora placówki, żeby im o nich przypomnieć. Jasno zakomunikować, jak się w tej placówce traktuje pacjentów.

Co jest istotnego w kontakcie z rodziną pacjenta?

Uważne słuchanie, empatia, postawa szacunku – tego oczekują zarówno pacjenci, jak i ich rodziny.

Co to jest paternalizm w medycynie?

Paternalizm jest częścią tradycyjnej medycyny, w której dominuje autorytarne podejście lekarza do pacjenta. Autonomia chorego w modelu paternalistycznym jest albo bardzo ograniczona, albo nie ma jej wcale. Od końca lat 80. XX wieku trwa krytyka paternalistycznego podejścia do chorego.

Jak komunikować się z pacjentem?

Podczas rozmowy z pacjentem staraj się patrzeć mu jak najczęściej w oczy. Dzięki temu można kontrolować, czy mówi prawdę, czy konfabuluje. Jeśli pacjent ucieka wzrokiem w prawo, to znaczy, że zmyśla, jeśli w lewo – coś sobie usiłuje przypomnieć, jeśli spuszcza wzrok – coś przed nami ukrywa.

Czego oczekują pacjenci?

Pacjenci oczekują szacunku, indywidualnego traktowania, zainteresowania ich osobą, odczuciami, wahaniami w procesie podejmowania decyzji. Kobieta po urodzeniu dziecka, przeżywająca niezwykłość sytuacji, oczekuje serdecznego przygarnięcia, pogłaskania, życzliwej rozmowy.

Jak rozmawiać z pacjentem?

Podczas rozmowy z pacjentem staraj się patrzeć mu jak najczęściej w oczy. Dzięki temu można kontrolować, czy mówi prawdę, czy konfabuluje. Jeśli pacjent ucieka wzrokiem w prawo, to znaczy, że zmyśla, jeśli w lewo – coś sobie usiłuje przypomnieć, jeśli spuszcza wzrok – coś przed nami ukrywa.

Co jest najważniejsze w komunikacji opiekuna medycznego z podopiecznym?

Bardzo ważna jest otwartość opiekuna wobec pacjenta, który często szuka kontaktu i zrozumienia dla swojego stanu. Są jednak pacjenci zamknięci, milczący, ale taka właśnie postawa też jest komunikatem, który należy prawidłowo odebrać i odpowiednio zareagować.

Co utrudnia komunikację z pacjentem?

Komunikowanie sie˛ z pacjentem z zaburzenia- mi psychicznymi moga˛ utrudniac naste˛puja˛ce czynniki: bariery percepcyj- ne, bariery społeczne, brak aktywnego słuchania oraz bariery ze strony samego pacjenta i piele˛gniarki. słuchu, choroba, ból, zme˛czenie, sennosc itd.

Co to znaczy paternalizm?

Słowo,,paternalizm" pochodzi z łacińskiego słowa „,pater" (,,ojciec") traktowanie kogoś tak, jak są traktowane dzieci przez ojca. O paternalizmie można mówić w odniesieniu do każdej relacji, w której jeden podmiot ogranicza wolność drugiego podmiotu w celu uchronienia go od wyrządzenia sobie samemu krzywdy.