Na czym polega zasada niedyskryminacji?

Zasada równości szans i niedyskryminacji – umożliwienie wszystkim osobom – bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę lub pochodzenie etniczne, wyznawaną religię lub światopogląd, orientację seksualną – sprawiedliwego, pełnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia na jednakowych zasadach.

Na czym polega zakaz dyskryminacji?

Zakaz dyskryminacji jest konsekwencją i logicznym następstwem zasady równości. Konstytucja zakazuje wprost wprowadzania nieuzasadnionych zróżnicowań. Zakaz dyskryminacji ma charakter uniwersalny podmiotowo („nikt”) i przedmiotowo (obejmuje „życie polityczne, społeczne lub gospodarcze”).

Na czym polega dyskryminacja?

Dyskryminacja (łac. discrimino – rozróżniam) oznacza traktowanie osób, które ze względu, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną znajdują się w położeniu mniej korzystnym niż inne osoby w porównywalnej sytuacji.

Kiedy jest dyskryminacja?

To sytuacja, w której człowiek ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, jest traktowany mniej korzystnie niż byłby traktowany inny człowiek w porównywalnej sytuacji.

Na czym polega zasada równego traktowania wg podatkowych przepisów UE?

Zasada równości zawiera w sobie obowiązek równego traktowania, ochrony przed dyskryminacją, a także promocji równości i przeciwdziałania nierówności. Widać to na następującym przykładzie: zasada równości wymaga, aby dwa podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji były traktowane tak samo, a w różnej sytuacji – różnie.

Na czym polega zasada niedyskryminowania pracownika?

Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio. Żeby mówić o dyskryminacji: pracodawca nie musi dyskryminować z powodu danej cechy wszystkich pracowników.

Jak udowodnić dyskryminację w pracy?

Wystarczy uprawdopodobnienie (a nie udowodnienie), że doszło do naruszenia zasady równego traktowania. Ciężar dowodu zostaje wówczas przeniesiony na pozwanego, który może bronić się, udowadniając, że podejmując kwestionowaną decyzję (np. o dostępie do zatrudnienia lub usług), kierował się obiektywnymi przyczynami.

Co to znaczy seksizm?

Seksizm został zdefiniowany jako "każde działanie, gest, wizualna reprezentacja, wypowiedź ustna lub pisemna, praktyka lub postępowanie oparte na przekonaniu, że osoba lub grupa osób jest gorsza z powodu swojej płci, występujące w sferze publicznej lub prywatnej, online i offline".

Jaka jest różnica między mobbingiem a dyskryminacją?

mobbing musi być działaniem długotrwałym i uporczywym/dyskryminacja może być zachowaniem jednorazowym; mobbing nie odnosi się do cechy prawnie chronionej/w przypadku dyskryminacji, konieczny związek gorszego traktowania z cechą prawnie chronioną (np. płeć, niepełnosprawność etc.);

Jak czuje się osoba dyskryminowana?

Tymczasem wyrażenie „jestem dyskryminowany” oznacza też: „czuję się odepchnięty, niepotrzebny, niezrozumiany” i może dotyczyć spraw, sytuacji, które być może większości z nas wydają się bez znaczenia.

Co grozi za dyskryminację w pracy?

Jednocześnie, niezależnie od dochodzonego odszkodowania i zadośćuczynienia z powodu dyskryminacji, Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę grzywnę do 5000 złotych z tytułu ciężkiego naruszenia przepisów prawa pracy.