O czym mówi art 32 Konstytucji?

32. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Co mówi artykuł 31 Konstytucji?

Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

Co Konstytucja mówi o ochronie życia?

Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Jak brzmi artykuł 30 Konstytucji RP?

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Co konstytucja mówi o małżeństwie?

Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek ochrony oznacza przede wszystkim podejmowanie przez organy władzy publicznej działań niedopuszczających m.in.

Co mówi artykuł 38 Konstytucji?

38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Przed czym chroni Artykuł 47 Konstytucji?

(art. 47.) Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Jakie prawa ma człowiek?

Prawa człowieka wynikają z przyrodzonej człowiekowi godności, przysługują każdemu bez względu na, między innymi, rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek. Nie można się ich zrzec. Władza ich nie nadaje ani nie może ich odebrać.

Czy każdy człowiek ma prawo do życia?

Prawo to jest niezbywalne a reguluje je Karta Praw Człowieka która jasno określa, że każdy człowiek ma prawo do godnego życia. Prawa człowieka są zespołem fundamentalnych, powszechnych praw przysługujących każdemu człowiekowi.

Co uniemożliwia zawarcie małżeństwa?

Przeszkody zawarcia małżeństwa w świetle polskich przepisów…

  • Przeszkoda wieku. …
  • Przeszkoda ubezwłasnowolnienia. …
  • Przeszkoda choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego. …
  • Przeszkoda pozostawania w związku małżeńskim. …
  • Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa. …
  • Przeszkoda przysposobienia.

Który artykuł mówi o wolności słowa?

Art. 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.