Przed kim odpowiada poseł?

1. Poseł lub senator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu, z zastrzeżeniem art. 6a. Za taką działalność poseł lub senator odpowiada tylko przed Sejmem lub Senatem.

Kogo reprezentuje poseł?

Art. 104. Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców.

Czym zajmuje się senator?

Obowiązkiem senatora jest złożenie ślubowania przed Senatem RP, branie udziału w pracach Senatu na posiedzeniach plenarnych i w komisjach oraz utrzymywanie kontaktu z wyborcami.

Co jest wyżej Sejm czy Senat?

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej – dwuizbowy parlament, organ władzy ustawodawczej w Rzeczypospolitej Polskiej. W skład parlamentu wchodzą Sejm jako izba niższa oraz Senat jako izba wyższa.

Czym się różni Sejm i Senat?

Sejm składa się z 460 posłów, Senat ze 100 senatorów. Kadencja obu izb trwa cztery lata i może ulec skróceniu. Określony prawem czas sprawowania władzy przez organ pochodzący z wyborów.

Ile lat może mieć poseł?

Obecnie stanowisko posła w Polsce może zajmować obywatel, który ukończył 21 lat i ma czynne prawo wyborcze.

Ile jest osób w Sejmie?

W III Rzeczypospolitej Sejm stanowi pierwszą izbę polskiego parlamentu. Składa się on z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym (wybory pięcioprzymiotnikowe).

Ile lat trzeba mieć żeby być posłem?

Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu (art. 8 ust. 2). Kandydatem na posła może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat (art.

Kto rządzi w Sejmie?

Sejm obraduje ciągle, pod przewodnictwem marszałka. Jego obrady są jawne. Posiedzenia Sejmu odbywają się zazwyczaj co drugi lub co trzeci tydzień (tzw. tydzień sejmowy).

Kto uchwala ustawy?

W Polsce ustawy uchwala Sejm zazwyczaj zwykłą większością głosów w obecności przynajmniej połowy konstytucyjnej liczby posłów (tj. 230), a następnie przekazywane są Senatowi, który w terminie 30 dni może je przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie w całości.

Kto jest na czele Senatu?

Obecnie stanowisko Marszałka Senatu RP zajmuje Tomasz Grodzki (wybrany do Senatu z listy Koalicji Obywatelskiej).