Skąd pochodzi olej?

Uzyskuje się je głównie z rafinacji ropy naftowej, ale także z innych źródeł, na przykład przerobu smoły węglowej.

Skąd Polska bierze olej jadalny?

W Polsce prym wiedzie rzepakowy. W 2020 roku udało się wyprodukować go w Polsce ponad 1,2 mln przerabiając aż 3,2 mln ton nasion rzepaku. „Mamy dobrą, a nawet lepszą alternatywę dla oliwy z oliwek i to z krajowych pól” – mówi Adam Stępień, Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Kto jest największym producentem oleju w Europie?

Unia Europejska, która zapewni nieco ponad jedną trzecią światowej produkcji, pozostanie największym producentem z 9,4 mln ton.

Skąd Polska sprowadza olej rzepakowy?

Tradycyjnie już największymi dostawcami jest Ukraina (2,44 mln t) i Kanada (0,51 mln ton). Największymi beneficjentami europejskich zakupów rzepaku są kraje z największymi portami Holandia (0,85 mln t), Francja (0,65 mln t) i Niemcy (0,56 mln t).

Czy Polska produkuje olej?

Przerób rzepaku w 2021 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 3,28 mln ton i tym samym pobił rekord z 2020 o 0,19 mln ton. Umożliwiło to zwiększenie w 2021 roku produkcji oleju surowego do 1,32 mln ton, a więc o 67 tys.

Dlaczego nie ma oleju w Niemczech?

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Niemczech brakuje oleju słonecznikowego. To problem dla pojedynczych konsumentów i gastronomii. Ponad połowa światowego eksportu oleju słonecznikowego pochodzi z Ukrainy.

Dlaczego w sklepach nie ma oleju?

Na niewiele to się jednak zdało, bo na półkach brak wielu towarów – przede wszystkim oleju słonecznikowego oraz rzepakowego. Zdecydowana większość dostaw tych produktów pochodzi z Rosji i Ukrainy, a zatem dostawy są zagrożone. To natomiast powoduje, że ludzie w panice zaczęli wykupywać zapasy.

Dlaczego w Holandii nie ma oleju?

Holandia sprowadza ponad trzy czwarte oleju słonecznikowego z Ukrainy – przypomina dziennik "De Volkskrant" i wskazuje, że import tego produktu praktycznie się zatrzymał. Powodem jest rosyjska inwazja. Gazeta informuje, że z półek supermarketów zniknęły butelki oleju i powiązanych z nim produktów.

Czy olej jest z Ukrainy?

– Przed wojną połowa światowego eksportu oleju słonecznikowego pochodziła z Ukrainy. Teraz ten eksport znów rośnie. Na początku wojny na sprzedaż szło dużo nasion, ale teraz wraca się do eksportu większych ilości oleju – podkreśla. Ukraina ma natomiast niewielkie zasoby do rozwoju przetwórstwa soi i rzepaku.

Po co Niemcy wykupują olej?

Obawy o problemy z zaopatrzeniem sklepów wywołane wojną na Ukrainie sprawiają, że Niemcy zaczynają wykupywać niektóre towary. Z półek znikają m.in. olej i mąka.

Czy Niemcy produkuja olej?

Oleju w Niemczech brakuje też z powodu wojny w Ukrainie.

Niemcy są zaś wyjątkowo uzależnieni od oleju z eksportu, ponieważ sami produkują zaledwie 6 proc. swojego zapotrzebowania na ten produkt.