Skąd się biorą mszyce?

Większe ryzyko gradacji, czyli masowego występowania mszyc, pojawia się u tych roślin pokojowych, które zostały przesuszone lub przenawożone. Mszyce składają zimą jaja do gleby, dlatego wiosną mogą pojawić się bezskrzydłe formy żerujące na kwiatach doniczkowych.

Co przyciąga mszyce?

Nasturcja – Jako wabik na mszyce służą nasturcje. Owady te obsiadają gęsto ich pędy (tam można je łatwo zniszczyć, spryskując preparatem przeciwko mszycom), oszczędzają przy tym np. rosnące w sąsiedztwie róże.

Jak przenoszą się mszyce?

Mszyce mogą przenosić wirusy między roślinami, a także przyciągać inne żerujące na nich owady, takie jak biedronki.

Co zrobić żeby pozbyć się mszyc?

Mało inwazyjnym zabiegiem jest opryskanie zarażonych roślin wodą z rozpuszczonym szarym mydłem (substancją można również umyć roślinę). Skuteczne okazują się też opryski mleka z wodą (w proporcji 1:1), a także wyciągi z czosnku, pokrzywy czy mniszka lekarskiego.

Czego nie lubią mszyce?

Mszyca nie lubi towarzystwa wspomnianej lawendy, ale również mięty, szałwii, aksamitki, cebuli, ogórecznika lekarskiego, dzikiego bzu, piołunu, czosnku oraz tymianku. Naturalnym wrogiem tego szkodnika jest również biedronka. Owadem tym żywią się zarówno larwy jak i dorosłe osobniki.

Jak długo żyją mszyce?

Mszyce żyją jednak tylko około pięciu, sześciu dni.

Kiedy pojawiają się pierwsze mszyce?

Mszyce pojawiają się zazwyczaj późnym latem i jesienią. Po kopulacji samice składają jaja na roślinach żywicielkach. Po przezimowaniu jaj, na wiosnę wylęgają się larwy. Te następnie przeobrażają się w samice, które składają niezapłodnione jaja, z których wykluwają się znów same samice.

Czy mszyce gryzą ludzi?

Mszyce posiadają charakterystyczny aparat gębowy – gryząco-ssący w formie tzw. kłujki, dzięki której, nakłuwając liście, młode pędy i młode owoce,wysysają z nich soki.

Skąd się biorą mszyce w domu?

Większe ryzyko gradacji, czyli masowego występowania mszyc, pojawia się u tych roślin pokojowych, które zostały przesuszone lub przenawożone. Mszyce składają zimą jaja do gleby, dlatego wiosną mogą pojawić się bezskrzydłe formy żerujące na kwiatach doniczkowych.

Jak zapobiegać mszyce?

Chemiczna ochrona przed mszycami

Do popularniejszych produktów należy m.in. Karate, Mospilan, Emulgar i Polysect. Warto zwracać uwagę na ich specyfikę. W szczególności ważny jest zakres temperatur, przy których wykazują optymalną skuteczność.

Kiedy pojawiają się mszyce?

Mszyce zawsze występują w bardzo licznych koloniach. Pojawiają się wczesną wiosną, żerując początkowo na wierzchołkach rozwijających się pędów. W późniejszym okresie żerują na młodych liściach, szczytowych częściach pędów, kwiatostanach i pąkach kwiatowych, ale także na innych częściach roślin.