Co daje jasny obiektyw?

Najprościej rzecz ujmując, jasny obiektyw przepuszcza więcej światła do wnętrza aparatu, dzięki czemu znajdujący się w środku materiał światłoczuły jest lepiej doświetlony. Jasne obiektywy to takie, w których wartość maksymalnej przysłony mieści się w przedziale od f/2.8 do f/1.4.

Od czego zależy jasność obiektywu?

Fizyczne parametry obiektywu

W praktyce otwór względny jest utożsamiany z jasnością, choć pojęć tych nie należy mylić. Jasność jest bowiem proporcjonalna do kwadratu źrenicy wejściowej i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu ogniskowej. Czyli jasność to otwór względny do kwadratu.

Jaka najlepsza jasność obiektywu?

Odradzam kupowanie nieco jaśniejszego obiektywu 50 mm f/1.4, przynajmniej początkującym. Różnica w cenie jest duża, a w jasności nie tak ogromna. Na początek światło f/1.8 w zupełności wystarczy.

Jaki obiektyw do jakich zdjęć?

Obiektywy szerokokątne wykorzystuje się do fotografii wnętrz i krajobrazów. Obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35 – 80 mm w fotografii reporterskiej, portretach. Teleobiektywy (ekw. 100 – 300 mm) w fotografii sportowej, przyrodniczej.

Jaki obiektyw do codziennej fotografii?

Na początek przygody z fotografią warto wyposażyć się w obiektyw 35 mm albo 50 mm o przysłonie f/1.8, który pozwala już widocznie rozmyć tło i pobawić się głębią ostrości. Takie szkła w większości systemów są stosunkowo tanie. Obiektywy tego typu sprawdzą się w codziennej fotografii, portrecie, reportażu.

Jakie obiektywy trzeba mieć?

Na wyposażeniu profesjonalisty powinny znaleźć się minimum trzy obiektywy stałoogniskowe: Szerokie kąty – od 12 do 35 mm, Standard – 50 mm, Teleobiektywy – od 75 mm.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obiektywu?

Jedną z podstawowych wartości, na które należy zwracać uwagę kupując obiektyw jest jego jasność. A konkretnie mówiąc to, jaką oferuje wartość przysłony (jeśli nie wiesz, co to jest przysłona, przeczytaj nasz poradnik). Zasada jest taka, że im obiektyw jaśniejszy, tym lepszy.

Co daje obiektyw 75 300?

Idealny do zdjęć sportowych, portretowych, przyrodniczych i podróżniczych. Dzięki 7-listkowej przysłonie i dużej ogniskowej zapewnia atrakcyjny efekt bokeh.

Jaki obiektyw do całej sylwetki?

85 mm, czyli portretówka i krótki teleobiektyw w jednym

Obiektywy o ogniskowej 85mm znajdziesz w torbach wielu fotografów ślubnych, portretowych i modowych. Są idealne do fotografowania ludzi, zarówno z bliska jak i z daleka, do fotografowania samych twarzy, makijażu jak i całej sylwetki oraz ubrań.

Jaki obiektyw jako pierwszy?

Za najbardziej uniwersalny – na początek – można uznać zestaw dwóch porządnych zoomów i trzeciego, przynajmniej jednego jasnego obiektywu. Standardowy zoom 24-70 mm (lub podobny) jest poręczny, daje nam szybkość działania ułatwiając kadrowanie w większości sytuacji. Pierwszy to najczęściej 24-70 mm, drugi 70-200 mm.

Jak fotografować gwiazdy nocą?

Ustawiamy czas naświetlania mniej więcej 10 sekund oraz wyższe ISO (na przykład 400 lub 800). Dłuższy czas naświetlania spowoduje już uchwycenie poruszenia gwiazd (jest to również zależne od ogniskowej). Otwarta przysłona (na przykład F2. 8 – 5.6) i wyższe ISO umożliwi zarejestrowanie słabszych ciał niebieskich.

Czy każdy obiektyw pasuje do każdego aparatu?

Tym, co może świadczyć (ale nie musi), że dany obiektyw będzie dobry do danego aparatu, jest jego producent. To najprostszy klucz – Canon zazwyczaj pasuje do Canona, Nikkor do Nikona i tak dalej. Nie jest to jednak regułą i nie tylko dlatego, że są niezależni producenci, tworzący akcesoria dla różnych aparatów.

Czym się różnią obiektywy?

Im mniejsza liczba – tym szerszy kąt widzenia obiektywu. Obiektywy typu zoom mają te liczby podane jako zakres od – do. Czyli na przykład 17-40mm. 17 mm to ustawienie zoomu, kiedy obraz jest oddalony, 40 mm – bardziej zbliżony.

Jak zrobić zdjęcie z efektem bokeh?

Wskazówki dotyczące uzyskiwania efektu bokeh

Użyj jasnego obiektywu (o maksymalnej przysłonie f/2,8) z większą liczbą listków przysłony. Fotografuj z całkowicie otwartą przysłoną. Fotografuj w trybie preselekcji przysłony (Av). Zwiększ odległość, aby uzyskać lepszy efekt.

Jak ogniskowa zmienia twarz?

Z kolei im dłuższa ogniskowa, tym bardziej plany się wyrównują. Nos przestaje straszyć, a twarz zaczyna wyglądać naturalniej. Pozornie wygląda to tak, jakby twarz stawała się szersza. To nieprawda, bo właśnie tak wyglądamy w rzeczywistości.

Jak sprawdzić czy obiektyw będzie pasował do aparatu?

Bagnet (lub też popularnie: gwint) to inaczej mówiąc mocowanie obiektywu. Zarówno aparat jak i szkło muszą mieć taki sam rodzaj mocowania, by dało się je połączyć. Logiczne prawda? Dlatego jeśli masz korpus Canona z bagnetem EF to musisz szukać obiektywu, który również będzie miał bagnet EF.

Jakie ISO w nocy?

Ustaw wysokie ISO (np. 3200). Większa czułość może oznaczać lekki spadek jakości zdjęcia albo pojawienie się szumów. Ale nie bój się tego: jeśli nie masz statywu przy sobie, to jest jedyna droga, a nowe aparaty bardzo dobrze sobie radzą także z większym ISO.

Jaki czas naświetlania?

Czasy naświetlania, dostępne w aparatach (większość lustrzanek i bezlusterkowców), powinny oscylować w granicach od 1/8000 (częściej 1/4000) sekundy (bardzo krótki czas) do aż 30 sekund (czasami nawet 60 s.).

Jak uzyskać efekt rozmycia tła?

Przysłona obiektywu to jedno z ustawień, które pomaga uzyskać rozmycie tła. Ale różne obiektywy mają różne dostępne ustawienia przysłony. W przypadku rozmytego tła najlepiej byłoby użyć obiektywu o dostępnej przysłonie co najmniej f/2,8. Niższe liczby f zapewnią jeszcze większe rozmycie.

Od czego zależy bokeh?

Stopień rozmycia tła oraz głębia ostrości zależy od trzech czynników – ogniskowej obiektywu, jasności obiektywu oraz odległości od fotografowanego obiektu.

Czy aparat w telefonie zniekształca twarz?

Naukowcy ostrzegają, że soczewki aparatów w telefonach zniekształcają twarze, co u części osób może wytworzyć spaczony obraz własnego wyglądu. Na przeciętnym zdjęciu zrobionym komórką z 30 cm podstawa nosa jest powiększona o 30 proc. a jego czubek o 7 proc. szerszy, niż przy standardowym zdjęciu portretowym.

Czy aparat dodaje kg?

Przeciętnie aparat fotograficzny dodaje nam nawet ponad 4,5 kilograma. Wszystko za sprawą ogniskowej (parametr decydujący o kącie widzenia) obiektywu.

Co lepiej front czy back focus?

Front fokus (FF) – płaszczyzna najlepszej ostrości na zdjęciu jest nieco bliżej niż płaszczyzna ostrości, na którą nastawiliśmy nasz aparat. Back fokus (BF) – płaszczyzna najlepszej ostrości na zdjęciu jest nieco dalej aparatu, niż płaszczyzna na którą nastawiliśmy ostrość.

Jaki przebieg aparatu to dużo?

W przypadku amatorskich konstrukcji jest to ok. 50-100 tys. zdjęć. Mając taką informację, lepiej odpuścić zakup używanego amatorskiego aparatu o przebiegu 80-90 tysięcy zdjęć, bo dość szybko będziemy musieli wymienić migawkę.

Jak ustawić aparat żeby robił ładne zdjęcia?

Dostosuj ręcznie wartość ekspozycji EV – czyli poziom naświetlenia zdjęcia. Im mniejsza wartość ekspozycji, tym kadr będzie ciemniejszy. I odwrotnie: im większa wartość ekspozycji, tym zdjęcie będzie jaśniejsze.

Co oznacza S na aparacie?

Wybierając tryb S na tarczy trybów P, A, S, M w aparacie, włączymy preselekcję czasu naświetlania. Tryb S sprawdza się wtedy, kiedy czas naświetlania jest dla nas najważniejszy. Najprostszy przykład to sytuacja, w której fotografujemy z ręki i zależy nam na nieporuszonym zdjęciu.