Co dalej z okresową emerytura kapitałową po 65 roku życia?

Wersja od: 19 października 2022 r. do: 28 lutego 2023 r. 1. Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art.

Jak długo wypłacana jest okresowa emerytura kapitałowa?

Jak już wspomnieliśmy, okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobiecie do czasu aż osiągnie wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku co ona. Może ona złożyć wniosek o ponowne ustalenie emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tzw. emerytury docelowej) przed tym terminem.

Kiedy wygasa okresowa emerytura kapitałowa?

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje do ukończenia 65 lat osobie ubezpieczonej (kobiecie), urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która: jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, ukończyła 60 lat, ma ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, tj.

Kto może się starać o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

Możliwość przeliczenia emerytury po ukończeniu 65 lat dotyczy wyłącznie pobierających świadczenia z ZUS. Chodzi przy tym o osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., których składki emerytalne były odprowadzane do ZUS i do otwartych funduszy emerytalnych, a później również wpłynęły na subkonta w ZUS.

Czy po ukończeniu 65 lat można przeliczyć emeryturę?

To właśnie kobiety z tego rodzaju świadczeniem mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie wysokości emerytury, jak tylko osiągną 65. rok życia. Kobiety, osiągając 60. rok życia, mogą przejść na emeryturę, jednak docelowe świadczenie uzyskają dopiero po 65.

Czy po wygaśnięciu okresowa emerytura kapitałowa co dalej?

Gdy prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygaśnie w związku z osiągnięciem odpowiedniego wieku, a środki zapisane na subkoncie w ZUS nie zostaną wyczerpane, wówczas organ rentowy weźmie pod uwagę taki stan rzeczy i przeliczy z urzędu emeryturę powszechną (patrz ramka).

Czy emerytura kapitałowa jest dożywotnia?

Dożywotnia emerytura kapitałowa przysługuje członkowi otwartego funduszu emerytalnego dożywotnio po ukończeniu 67 roku życia, z zastrzeżeniem ust. 3a. 19) 1 września 2020 r. wiek 66 lat i 11 miesięcy.

Co z kapitałem zgromadzonym w OFE?

Środki zgromadzone przez każdego z nas w OFE, a także na subkoncie w ZUS, z czasem staną się podstawą do ustalenia wysokości świadczenia emerytalnego. Na 10 lat przed indywidualnym osiągnięciem wieku emerytalnego przez każdego członka OFE, jego środki z OFE zaczynają być stopniowo przenoszone na jego subkonto w ZUS.

Co się dzieje z pieniędzmi z OFE po przejściu na emeryturę?

Środki zgromadzone przez każdego z nas w OFE, a także na subkoncie w ZUS, z czasem staną się podstawą do ustalenia wysokości świadczenia emerytalnego. Na 10 lat przed indywidualnym osiągnięciem wieku emerytalnego przez każdego członka OFE, jego środki z OFE zaczynają być stopniowo przenoszone na jego subkonto w ZUS.

Co z pieniędzmi z OFE po przejściu na emeryturę 2022?

Zgodnie z projektem ustawy transfer środków nastąpi na początku 2022 roku. Wtedy Powszechne Towarzystwa Emerytalne obecnie prowadzące OFE staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych prowadzącymi specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), w które przekształcą się dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne.

Co to jest dożywotnia emerytura kapitałowa?

Dożywotnia emerytura kapitałowa przysługuje wtedy, gdy kwota środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego od którego zostanie przyznana emerytura, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.