Co może spowodować wybuch?

Aby nastąpił pożar lub wybuch muszą zaistnieć jednocześnie trzy czynniki: paliwo, utleniacz i efektywne źródło zapłonu (rys. 1). W przypadku pożaru w środowisku pracy, paliwem może być zarówno klasyczne paliwo, jak i inne substancje palne ulegające zapaleniu w obecności utleniacza i źródła zapłonu.

Na czym polega wybuch?

Wybuch– tym terminem określa się zjawisko, któremu towarzyszy wydzielanie dużych ilości energii , nagły wzrost temperatury oraz ciśnienia. Schemat przedstawiający zjawisko wybuchu (eksplozji).

Jakie pierwiastki powoduja wybuch?

Do tej kategorii gazów możemy zaliczyć wodór i takie związki gazów jak m.in. metan, amoniak, acetylen i tlenek węgla.

Ile jest sposobów inicjowania wybuchu?

Do tego celu wykorzysty- wany jest elektryczny, ogniowy oraz mieszany sposób inicjowania wybuchu (rys.

Co to jest wybuch chemiczny?

Wybuch lub inaczej eksplozja chemiczna jest to gwałtowna reakcja chemiczna połączona z intensywnym wydzielaniem ciepła, zdolna do samopodtrzymującej się propagacji w materiale” ([P5] s. 265 na podstawie [P18]). Ze względu na rodzaj paliwa można wyróżnić wybuchy gazowe (par) i pyłowe (paliwa ciekłe).

Jaki zasieg ma broń nuklearna Rosji?

Ma ona mieć zasięg do 400 km i rozwijać prędkość do 8 Ma. Rosja zapowiedziała też rozwój głowic hipersonicznych średniego (500–5500 km) zasięgu. Na razie nie wiadomo, jaka rakieta stanie się ich nosicielem.

Co robić w razie wybuchu jądrowego?

W przypadku wybuchu jądrowego powinniśmy w pierwszej kolejności szukać schronienia. Jeśli jesteśmy u siebie w domu, daleko od epicentrum wystarczy szczelnie zamknąć okna i drzwi.

Dlaczego pył wybucha?

Kiedy pył ma styczność z odpowiednim stężeniem tlenu, może dojść do wybuchu. Potrzebne jest tylko źródło zapłonu. Wybuch może nie być ograniczony do najbliższej okolicy. Niewielki wybuch pyłu wokół źródła zapłonu rozprzestrzenia się na resztę zakładu.

Jakie substancje są wybuchowe?

M.w. może być wiele różnych związków chemicznych z grupy org. estrów kwasu azotowego (nitrogliceryna, nitroglikol, nitroceluloza, pentryt), związki nitrowe (trotyl, kwas pikrynowy, nitrometan), nitroaminy (heksogen, oktogen), azydki i pioruniany metali ciężkich (np. ołowiu i rtęci) i in.

Z jakiej odleglosci slychac wybuch?

160 dB – eksplozja petardy. 190 dB – start statku kosmicznego. 220 dB – eksplozja bomby atomowej. 300 – 350 dB (huk był słyszalny z odległości 3200 kilometrów) – wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji – prawdopodobnie najgłośniejszy w historii wyemitowany dźwięk na Ziemi.

Jak daleko slychac wybuch bomby?

220 dB – eksplozja bomby atomowej. 300 – 350 dB (huk był słyszalny z odległości 3200 kilometrów) – wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji – prawdopodobnie najgłośniejszy w historii wyemitowany dźwięk na Ziemi.

Czym grozi broń jądrowa?

W jaki sposób silne promieniowanie wpływa na organizm człowieka? Większość tych osób zginęła niemal natychmiast, wskutek fali uderzeniowej i działania opadu radioaktywnego; narażenie na tak duże promieniowanie powoduje rozległe i nieodwracalne uszkodzenie, a w konsekwencji śmierć komórek.

Gdzie miały spaść bomby atomowe w Polsce?

Na terytorium Polski znajdowało się kilkadziesiąt takich miejsc. Amerykańskie bomby z głowicami atomowymi miały spaść m.in. na Białą Podlaską, Wrocław, Bydgoszcz, Ciechanów, Trójmiasto, Gliwice, Grudziądz, Toruń i oczywiście Warszawę.

Co się stanie po wybuchu bomby atomowej?

Około 50 procent energii uwalnia się w postaci fali uderzeniowej, ponad jedna trzecia w postaci ciepła, a 10 procent jako promieniowanie opadowe. Około 5 procent energii uwalnia się w postaci chwilowego promieniowania. W pierwszym momencie powstaje jasny błysk światła, który może oślepić ludzi nawet z dużej odległości.

Jaki jest zasieg bomby atomowej Rosji?

Ma ona mieć zasięg do 400 km i rozwijać prędkość do 8 Ma.

Kiedy i gdzie pyły mogą być przyczyną wybuchów?

Większość pyłów przemysłowych przy odpowiednim rozdrobnieniu i stężeniu w powietrzu oraz źródle zapłonu może tworzyć atmosfery palne i wybuchowe. Dotyczy to również pyłów powstałych w procesach otrzymywania i obróbki ziaren zbóż i pasz rolniczych.

W jakim przypadku pyły mogą stanowić zagrożenie wybuchowe?

Zagrożenie wybuchem pyłu występuje wtedy, gdy składnik palny atmosfery wybuchowej osiągnie stężenie wyższe niż wartość jego dolnej granicy wybuchowości DGW. Ponadto warunkiem koniecznym do wystąpienia wybuchu jest obecność efektywnego, dla danej substancji, źródła zapłonu.

Jaki jest najsilniejszy materiał wybuchowy?

Oktogen (HMX, czasem też niepoprawnie oktogon, 1,3,5,7-tetranitro-1,3,5,7-tetraazacyklooktan) – organiczny związek chemiczny, jedna z nitroamin heterocyklicznych. Jest prawie najsilniejszym ze wszystkich znanych obecnie kruszących materiałów wybuchowych. Właściwości: Prędkość detonacji 9100 m/s przy gęstości 1,89 g/cm³

Jakie są substancje wybuchowe w domu?

Substancje potrzebne do uzyskania materiałów wybuchowych to m.in. aceton ze zmywaczy do paznokci, nadtlenek wodoru – używany do farbowania włosów oraz dezynfekcji skaleczeń. Kwas siarkowy natomiast bywa składnikiem substancji do przetykania zatkanych rur.

Czym grozi wybuch atomu?

Zagrożenia związane z wybuchami nuklearnymi

Pożary i bardzo wysoka temperatura mogą powodować śmierć, poparzenia i zniszczenia konstrukcji w odległości wielu kilometrów. Promieniotwórcze skażenie terenu może doprowadzić do skażenia wody, powietrza i gleby.

Co robić w czasie ataku nuklearnego?

W przypadku wybuchu jądrowego powinniśmy w pierwszej kolejności szukać schronienia. Jeśli jesteśmy u siebie w domu, daleko od epicentrum wystarczy szczelnie zamknąć okna i drzwi. W przypadku gdy znajdujemy się poza miejscem zamieszkania, postarajmy się jak najszybciej znaleźć dobry schron.

Gdzie uciekać w razie wojny atomowej?

Ale przede wszystkim – uciekać do schronu. Wojtiuk wskazuje na to, że podstawowym kryterium wyboru schronu powinna być jego dostępność; to, gdzie najłatwiej będzie nam znaleźć schronienie. Może to być nawet piwnica lub centralne części budynków z jak najmniejszą liczbą okien i drzwi.

Czym grozi użycie broni jądrowej?

W jaki sposób silne promieniowanie wpływa na organizm człowieka? Większość tych osób zginęła niemal natychmiast, wskutek fali uderzeniowej i działania opadu radioaktywnego; narażenie na tak duże promieniowanie powoduje rozległe i nieodwracalne uszkodzenie, a w konsekwencji śmierć komórek.

Ile bomb atomowych ma NATO?

Liczba głowic

Państwo Liczba wszystkich głowic jądrowych Rok pierwszej próby nuklearnej
Rosja 7700 1949 („RDS-1”)
Stany Zjednoczone 6800 1945 („Trinity”)
Wielka Brytania 215 1952 („Operacja Huragan”)
Francja 300 1960 („Gerboise bleue”)

Czy broń nuklearna zniszczy świat?

Atak przy użyciu broni jądrowej to jedno z najbardziej dotkliwych i przerażających działań zbrojnych. Niszczycielska siła bomby atomowej jest ogromna i może doprowadzić do zniszczenia nawet ogromnych metropolii, oddziałując jednocześnie na inne miasta i kraje, oddalone tysiące kilometrów od epicentrum wybuchu.

Kiedy atak nuklearny?

Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki – jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Ataków dokonały Stany Zjednoczone na Japonię w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie oraz 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki.