Co należy się żonie po rozwodzie?

Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny.

Co nie podlega podziałowi majątku po rozwodzie?

Majątek osobisty nie podlega podziałowi po rozwodzie. Rozliczeniu podlegają natomiast nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny oraz z majątku wspólnego na majątek osobisty. Zgodnie z art. 33 Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r.

Jakie prawa ma żona do majątku męża?

Reasumując, w czasie trwania małżeństwa Pani jako małżonka nie ma żadnych roszczeń do majątku osobistego męża, chyba że przeczy Pani, że ten majątek stanowi majątek osobisty. Natomiast po śmierci męża może Pani dziedziczyć albo na podstawie testamentu, albo z ustawy.

Jak dzieli się majątek po rozwodzie?

Sąd dokonujący podziału może podzielić majątek na dwie równe części, może dokonać w podziału majątku na części nierówne. Może też ustalić jakie wydatki i nakłady zostały poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty i jakie z niego wyszły, podlegają one bowiem zwrotowi.

Czy po rozwodzie należy się połowa majątku?

Podziałowi po rozwodzie podlega zasadniczo majątek wspólny. Przy podziale majątku prowadzone są jednak rozliczenia dotyczące majątku osobistego.

Czy muszę splacic męża po rozwodzie?

Kiedy spłata, a kiedy dopłata? W przypadku, gdy jeden z małżonków otrzymał cały majątek wspólny, będzie on zobowiązany do spłaty drugiego małżonka. Jeśli zaś każde z małżonków otrzymało pewne składniki wspólnego majątku, dopłaty może żądać ten, który otrzymał mniej wartościowe składniki majątku.

Kto zostaje w domu po rozwodzie?

Pomimo tego, iż dom został wybudowany za Wasze wspólne pieniądze, to i tak właścicielem domu jest tylko Twój małżonek. W polskim prawie obowiązuje zasada, iż to co zostało wybudowane na gruncie należy do właściciela tego gruntu.

Jak nie dać się przy podziale majątku?

Intercyza. W trakcie trwania wspólnoty majątkowej nie jest możliwy podział majątku. Można go przeprowadzić jedynie dzięki wcześniejszemu ustanowieniu rozdzielności majątkowej, którą potocznie określa się jako intercyzę. W języku prawnym taka umowa nosi nazwę umowy majątkowej małżeńskiej.

Czy żona jest współwłaścicielem domu?

Dom na gruncie małżonka należy wyłącznie do niego. Wspólna budowa domu wcale nie musi oznaczać, że będzie on należał do majątku wspólnego. Jeśli powstał na gruncie należącym do jednego z małżonków, będzie częścią jego majątku osobistego.

Kto płaci rachunki po rozwodzie?

Rozwiedziony małżonek odpowiada za połowę długów z tytułu będącego poprzednio wspólną własnością małżeńską mieszkania, nawet jeżeli ustalił z byłym współmałżonkiem kwestie pokrywania kosztów i opłat za to mieszkanie – uznał Sąd Najwyższy.

Jak spłacić żonę po rozwodzie?

W przypadku, gdy jeden z małżonków otrzymał cały majątek wspólny, będzie on zobowiązany do spłaty drugiego małżonka. Jeśli zaś każde z małżonków otrzymało pewne składniki wspólnego majątku, dopłaty może żądać ten, który otrzymał mniej wartościowe składniki majątku.

Czy mąż po rozwodzie musi zapewnić mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Zgodnie z art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania byłych małżonków.

Jak pozbyć się męża z mieszkania po rozwodzie?

Eksmisja małżonka z jego własnego mieszkania – w wyroku rozwodowym praktycznie nie jest to możliwe. Jedynym trybem, w którym skutecznie można pozbyć się małżonka z jego własnościowego mieszkania jest skorzystanie z art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Czy mąż może wypłacić pieniądze z konta?

Zgodnie z prawem posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty …

Czy podział majątku musi być równy?

Co do zasady, przy podziale majątku wspólnego powinien zostać zastosowany równy podział składników majątku. Jednak w wyjątkowych sytuacjach sąd, na żądanie jednego z małżonków, może ustalić nierówny podział majątku wspólnego.