Co robić z Rozłogami truskawek?

Jeśli usunięte rozłogi truskawek mają zdrowe liście, można je wyrzucić na kompost. Bardzo szybko się rozkładają. Gdy liście są zdeformowane, żółknące, lepiej ich nie kompostować, czyli wyrzucić poza ogród.

Co zrobić z truskawkami na wiosnę?

Pielęgnację truskawek wiosną rozpoczynamy od usunięcia zimowej osłony, jaką zazwyczaj stanowi gruba warstwa słomy. Następnie wygrabiamy i usuwamy starsze liście, które chroniły szyjkę korzeniową przed przemarznięciem. W ten sposób eliminujemy patogeny, które mogły na tych liściach przezimować.

Kiedy obcinać rozłogi truskawek?

Pierwsze rozłogi truskawka wytwarza już w czasie kwitnienia, ale najintensywniej – w czerwcu i lipcu. Pierwszy raz należy niszczyć rozłogi po zakończonych zbiorach owoców (na początku lipca lub w połowie tego miesiąca), a drugi – na początku września.

Co robić po zbiorze truskawek?

W praktyce usunięcie starych liści wykonuje się około 2-3 tygodnie po zbiorach truskawek (wypada to zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia) poprzez przycięcie wszystkich roślin na wysokości ok. 5 cm. Ścięte liście i inne pozostałości należy wygrabić z grządek i usunąć.

Jak sadzic truskawki z rozłogów?

Odetnij główny pęd rozłogu i wszystkie duże liście. Ściśnięte w środku liście szybko zaczną rosnąć. Podetnij delikatnie korzenie do około połowy ich długości, co pobudzi powstawanie nowych włośników na korzeniach. Posadź rozłogi w odstępach co 40 cm, w ziemi użyźnionej mączką kostną.

Co robić z truskawkami w marcu?

Wiosenne prace przy truskawkach można zacząć już w końcu marca. Najpierw usuwa się zaschnięte i chore liście. Potem można nawozić i ściółkować. Nawet jeśli jesienią truskawki były zostawione w nienagannym stanie, to i tak wiosną zagon wygląda nieciekawie.

Kiedy ściółkować truskawki?

Korzystnie oddziałuje na glebę, zapobiega jej przesuszeniu i zbytnim nagrzaniu. Ściółkowanie powinno się wykonać najpóźniej pod koniec kwitnienia, nale- ży zdążyć przed położeniem się owocostanów na ziemi. Do ściółkowania używa się najczęściej słomy, rzadziej innych materiałów organicznych np. kory.

Co ile lat wymieniać truskawki?

Truskawki raz posadzone będą rodzić owoce przez 3–4 lata. Po tym czasie najlepiej posadzić nowe sadzonki truskawek.

Co zrobić żeby truskawki miały dużo owoców?

Aby truskawki obficie owocowały, a ich owoce były pełnowartościowe (duże, soczyste, aromatyczne, słodkie i pięknie wybarwione) sadzonki należy posadzić w miejscu bardzo słonecznym i ciepłym. Rośliny posadzone w cieniu będą owocowały słabiej, a ich owoce będą mniej aromatyczne i mniej słodkie.

Czy truskawki trzeba kosić?

To bardzo prosty i ważny zabieg. Koszenie truskawek ogranicza występowanie chorób i szkodników. Wykonuje się je do 2 tygodni po zebraniu ostatnich owoców. Koszenie truskawek pozwala w dużym stopniu zlikwidować grzyby oraz szkodniki, które atakują te rośliny.

Czy wszystkie truskawki są wieloletnie?

Truskawki to rośliny wieloletnie.

Dlatego trzeba usuwać liście truskawek, ale w odpowiednich porach roku: wiosną (przed ruszeniem wegetacji) oraz latem (po owocowaniu).

Kiedy sadzić truskawki na wiosnę?

Kiedy sadzić truskawki go gruntu? Sadzonki Zielone do gruntu sadzi się jesienią od początku/końca września (zależy od pogody) do przymrozków (listopad/grudzień), a wiosną od rozpoczęcia wegetacji, zwykle od połowy marca do maja.

Czy można podlewać truskawki drożdżami?

Nawóz z drożdży bardzo dobrze wpływa na wzrost kiełkujących siewek, dlatego warto nim podlewać rozsady. Ułatwia również ukorzenianie się sadzonek truskawek.

Co wysypać pod truskawki?

Najlepiej ściółkować słomą – żytnią lub pszenną. Na 1 ha zużywa się około 2 – 3 tony słomy, którą trzeba usunąć po zbiorach wraz ze skoszonymi liśćmi. Można także stosować ściółkę z kory drzew iglastych, którą trzeba wyłożyć na wilgotną glebę w ilości 60 ton /ha dodając 3 kg mocznika na każdy m3 kory.

Czy można sypać trociny pod truskawki?

Do ściółkowania truskawek nadaje się słoma, najlepiej z rzepaku, roślin bobowatych bądź żyta i pszenicy. Polecanymi materiałami są też kora i zręby z drzew iglastych. Nie stosujemy ściółek pylących, jak trociny czy torf, ani łatwo gnijących, jak siano i skoszona trawa.

Czego nie lubią truskawki?

Unikajmy sadzenia obok truskawek takich roślin jak: kapusta (brukselka, głowiasta czerwona i biała, pekińska i włoska), kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa. Substancje wydzielane przez te substancje hamują rozwój truskawek. Negatywnie wpływają również ogórki.

Co zrobić żeby było dużo truskawek?

Przy uprawie na rynnie wyjściem jest zwyczajne przejście i korekta ilości zawiązków na kwiatostanach poprzez ich redukcję. Jest to pracochłonne, ale opłacalne – pozostawienie na kwiatostanie 4/6/8 owoców pozwala im spokojnie dorosnąć oraz umożliwia łatwiejszą sprzedaż i uzyskanie lepszej ceny.

Czym podlewać truskawki żeby były słodkie?

Korzystne jest podlewanie deszczówką, którą możemy zbierać w beczkach lub dużych pojemnikach. W miarę możliwości uważajmy, żeby nie moczyć całych roślin, ponieważ zwiększa to ich podatność na choroby grzybowe.

Czy można obrywać liście truskawek?

Jesienią lepiej nie usuwać starych liści, tylko zrobić to dopiero wiosną (na przełomie marca i kwietnia), bo truskawki lepiej zimują pod okrywą z suchych liści, które doskonale chronią wrażliwe pąki. Po obcięciu liści najlepiej je wyrzucić lub spalić.

Co zrobić żeby truskawki owocowały drugi raz?

W ciągu sezonu wymagają systematycznego nawożenia azotem (do 150 kg N/ha), trzeba też pamiętać o potasie, który jest pierwiastkiem typowo plonotwórczym. Również dolistnie warto dokarmiać rośliny wapniem, który wpływają na lepszą jakość owoców.

Co ile lat wymienia się truskawki?

Truskawki najlepiej likwidować co 3-4 lata i sadzić na nowo z sadzonek rozłogowych.

Jak wzmocnić truskawki?

Do nawożenia ziemi przed sadzeniem truskawek doskonały jest kompost. Najlepiej go przekopać z ziemią na głębokość około 10 cm (można tuż przed sadzaniem lub wcześniej). To naturalny nawóz zawierający składniki pokarmowe w proporcjach takich, jak lubią truskawki. Co bardzo ważne: kompostem nie można ich przenawozić.

Kiedy nawozić truskawki na wiosnę?

Plantacje nowo założone należy nawozić azotem wiosną w ilości do 80 kg/ha, w dwu dawkach: pierwszą tuż po ruszeniu wegetacji i drugą około 3 tygodnie później. Jeśli chodzi o inne pierwiastki, zazwyczaj dostarczamy je w postaci nawozów wieloskładnikowych.

Jaki nawóz do truskawek na wiosnę?

Bardzo wczesną wiosną należy zapewnić podstawowe nawożenie NPK, stosując nawozy bezchlorkowe, np. Rosafert 12-12-17, Rosafert 15-5-20, YARA Mila Complex, Ogród truskawka, Fruktus truskawka, w dawce 150-300 kg/ha, w zależności od zasobności gleb. Używając tych nawozów, dostarczamy roślinom także startową dawkę azotu.

Co sadzimy obok truskawki?

Truskawki będą dobrze rosły w towarzystwie tymianku, kminku, pietruszki, kolendry siewnej, cząbru ogrodowego, mięty pieprzowej czy szałwii lekarskiej. Te aromatyczne zioła nie tylko odstraszają szkodniki, ale również poprawiają smak owoców.

Co zrobić aby truskawki obficie owocowały?

STANOWISKO. Aby truskawki obficie owocowały, a ich owoce były pełnowartościowe (duże, soczyste, aromatyczne, słodkie i pięknie wybarwione) sadzonki należy posadzić w miejscu bardzo słonecznym i ciepłym. Rośliny posadzone w cieniu będą owocowały słabiej, a ich owoce będą mniej aromatyczne i mniej słodkie.