Czy legary trzeba mocować do stropu?

Legar podłogowy jest niezbędnikiem w stworzeniu idealnie równego i gładkiego podkładu pod przyszłą posadzkę. Mocuje się go na stropie za pomocą długich wkrętów i plastikowych kołków lub przez warstwę hydroizolacji. Nie wolno oszczędzać na drewnianych belkach, gdyż finalnie wygeneruje to dodatkowe i niepotrzebne koszty.

Czy trzeba mocować legary?

Deski należy przykręcić do każdego legara 2 wkrętami o długości dwukrotnie większej niż grubość deski. Zaleca się stosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej przeznaczonych do montażu drewnianych tarasów. Przed wkręceniem należy wykonać wstępne nawiercenie (wiertło 4 mm przy wkręcie o średnicy 5 mm).

Co dać między legary?

Pomiędzy legarami rozkłada się izolację cieplną i akustyczną z wełny mineralnej. Następnie na legarach układane są deski podłogowe. Wełny z tej kategorii nadają się również do stropodachów wentylowanych. Stropodach to dach płaski, który jest jednocześnie stropem nad ostatnią kondygnacją budynku.

Co ile legary na stropie?

Legary najczęściej układane są w odstępach 50-60 cm.

Jak ułożyć legary na poddaszu?

Legary powinny mieć przekrój minimum 5 x 7 cm i układane co 50-70 cm. Aby zapobiec skrzypieniu podłogi, warto w miejscach mocowania legarów do belek umieścić podkładki filcowe. Pamiętajmy, że w przypadku domów szkieletowych nie można bezpośrednio mocować legarów do belek. Taki strop należy najpierw usztywnić np.

Co ile podparcie legarów?

Jeżeli montujemy cieńsze deski o grubości 20 mm i szerokości 100–140 mm, to rozstaw pomiędzy osiami legarów powinien wynosić 35–40 cm. Jeżeli planujemy montaż nieco grubszych desek (21 mm) o szerokości 140–145 mm, wtedy możemy zwiększyć nieco maksymalny rozstaw legarów (w zakresie 40–45 cm).

Czym wypełnić przestrzeń między legarami?

Ponadto nie należy zapominać, że obecność legarów pozwala na w miarę swobodne docieplenie podłogi, ponieważ przestrzeń między nimi można wypełnić materiałem termoizolacyjnym, np. ekofibrem.

Jaka izolacja pod legary?

Ważne jest by ułożone legary nie dotykały ścian. Aby posadzka była wygłuszona, niezbędna jest warstwa izolacyjna, najlepiej z wełny mineralnej (najlepsza jest o małej gęstości) lub maty podłogowej wykonanej z pianki. Czasem stosuje się w tym celu filc. Warstwę izolacji akustycznej układa się płasko między legarami.

Jak wzmocnić strop na poddaszu?

Najłatwiej usztywnić go zbrojoną warstwą betonu albo podkleić od spodu pasy taśm z włókien węglowych. Można też dołożyć belki stropowe, podeprzeć konstrukcję podciągiem lub filarem albo wypełniać pustki w elementach stropowych (na przykład kanałach płyt), uzyskując w ten sposób dodatkowe wzmocnienie.

Co zamiast legarów?

Na belkach stropowych układa się usztywniające płyty OSB, a na nich legary. Natomiast na legarach montuje się deski podłogowe. W przypadku stropu żelbetowego deski układa się na podkładzie poziomującym, a szczeliny pod deskami wypełnia się pianką poliuretanową.

W jakiej odległości legary?

Wykonując montaż tarasu drewnianego należy pamiętać, że prawidłowy rozstaw legarów wynosi 40-60 cm w zależności od systemu montażu i grubości deski. Spadek przy montażu legarów z kolei powinien wynosić 2% spadku, gdyż zapobiegnie to zatrzymywaniu się wody na powierzchni tarasu.

Ile kosztują legary?

W zależności od materiału, z którego będą wykonane drewniane legary poddawane impregnacji specjalnymi preparatami – koszt jednej sztuki będzie wahał się pomiędzy 25 a nawet 65 zł. Wśród tańszych rozwiązań można wskazać legary wykonane z PCV, gdyż te można dostać już za około 20 zł.

Jak wyrównać stare legary?

Zanim przystąpimy do poziomowania, trzeba oddzielić legary od gruntu lub betonu warstwą folii paraizolacyjnej. Robimy tak niezależnie od tego, czy przytwierdzona zostanie do nich płyta (na wkręty), czy deski mocowanej na wpust i za pomocą gwoździ. Legary poziomujemy przy pomocy łaty o długości dwóch metrów.

Jak wyciszyć podłogę na legarach?

Na legarach można mocować podkład podłogowy z płyt wiórowych lub bezpośrednio układać panele podłogowe. Aby wyciszyć podłogi, pomiędzy legarami a podkładem lub panelami należy zastosować taśmę z materiału wygłuszającego, np. pianki lub wełny mineralnej.

Co ile podkładki pod legary?

Do izolacji legarów od podłoża najczęściej wykorzystuje się gumowe podkładki, które świetnie wyciszają i stabilizują konstrukcję podłogi, co znacząco wpływa na komfort jej użytkowania.

Czy strop może się uginać?

Stropy poszczególnych kondygnacji mogą się uginać i będą powodować pęknięcia i uszkodzenia spoczywających na nich ścian. Wciekanie wód opadowych do wnętrza, oraz oddziaływanie warunków termicznych spowodują, że proces degradacji będzie postępował w kolejnych latach.

Ile może ugiąć się strop?

Przepisy budowlane wymagają, by maksymalne ugięcie stropów nie przekraczało 1/200 ich rozpiętości i nie było większe niż 3 cm. To wystarczy, żeby nie było ono zauważalne dla osób poruszających się po stropie lub patrzących na jego sufit.

Z czego legary pod taras?

Przyjmując typowe legary o wysokości 5 cm i grubość deski pokryciowej 2,5 cm, obliczymy położenie wierzchu płyt podporowych względem planowanego poziomu tarasu. Jako oparcie dla legarów możemy wykorzystać płyty chodnikowe grubości 5 cm bądź kładzione na płask bloczki fundamentowe (grubość 12 lub 14 cm).

Jakie podkładki pod deski tarasowe?

Podkładka plastikowa

Są idealne do poziomowania legarów na nierównych wylewkach, wówczas mamy pewność stabilności konstrukcji. Znajdują również zastosowanie podczas budowy tarasów, dzięki czemu możemy mieć pewność ze taras będzie porządnie wykonany. Podkładka plastikowa jest odporna na wodę jak i warunki atmosferyczne.

Jak wzmocnić legary?

Najprostszym sposobem wzmocnienia istniejącej belki drewnianej jest przymo- cowanie do niej (za pomocą śrub lub gwoździ) drewnianych nakładek w postaci bali lub kantówek. Najwyższą efektywność przy tym rozwiązaniu można uzyskać, montując nakładki „od góry” i „od dołu” belki (rys.

Dlaczego pęka beton na stropie?

Powstają z reguły w upalne dni, gdy beton będzie bardzo szybko wiązał, a robotnicy nie dopilnują czynności pielęgnacyjnych. Następuje wówczas silny skurcz w warstwie betonu, kończący się rysami i pękaniem.

Ile potrzeba stali na strop 100m2?

nie wymaga dużo betonu (około 8 m3​ na strop o powierzchni 100 m2​, nie wliczając wieńców) ani stali zbrojeniowej (średnio 300-530 kg na strop o powierzchni 100 m2​); podpiera się go tylko punktowo stemplami rozstawionymi co 2 m; można zrobić nieduży otwór wyjmując jeden lub dwa pustaki.

Jaki odstęp między legarami?

Jeżeli montujemy cieńsze deski o grubości 20 mm i szerokości 100–140 mm, to rozstaw pomiędzy osiami legarów powinien wynosić 35–40 cm. Jeżeli planujemy montaż nieco grubszych desek (21 mm) o szerokości 140–145 mm, wtedy możemy zwiększyć nieco maksymalny rozstaw legarów (w zakresie 40–45 cm).

Jakie podkladki pod legary?

Podkładki gumowe do izolacji drewnianych legarów od podłoża, chronią konstrukcję przed wilgocią gruntową. Zastosowanie to gwarantuje idealną elastyczność i szczelność w temperaturach od -40 °C do +100 °C. Podkładki EPDM nie pękają i cechują się wytrzymałością przy ściskaniu, rozciąganiu, zrywaniu.

Kiedy pęknięcia stropu są niebezpieczne?

Bardzo niepokojące są pęknięcia stropu przebiegające w poprzek belek – w pobliży środka pomieszczenia – gdyż mogą świadczyć o jego przeciążeniu i ugięciu. Również wtedy, gdy pojawią się w blisko ścian nie można tego lekceważyć, bo powodem może być wystąpienie nadmiernych naprężeń w strefie przypodporowej.

Jak wzmocnić słaby strop?

Wzmocnienie stropu w starym domu rozpoczynamy od oczyszczenia i zaimpregnowania belek konstrukcyjnych preparatami ogniochronnymi i grzybobójczymi. Jeżeli ze względów konstrukcyjnych jest to wymagane, to dodatkowo trzeba je wzmocnić balami drewnianymi lub ceownikami stalowymi.