Czy list intencyjny ma moc prawną?

Co do zasady, wśród przedstawicieli doktryny oraz w orzecznictwie przyjmuje się, że list intencyjny nie jest traktowany jako zobowiązanie i dlatego też nie wywołuje skutków prawnych. Z reguły zawiera bowiem jedynie wolę stron do zawarcia umowy po przeprowadzonych negocjacjach, które mają nastąpić.

Czy list intencyjny wywołuje skutki prawne?

List intencyjny zaś jest jedynie niejako deklaracją współpracy i co do zasady nie wywołuje żadnych skutków prawnych, dlatego nie może być on traktowany na równi z umową przedwstępną.

Czy list intencyjny trzeba podpisać?

Jest to dokument, w którym pracodawca wyraża chęć zatrudnienia pracownika w swojej firmie. List intencyjny nie gwarantuje podpisania umowy między pracodawcą a pracownikiem.

Czy można się wycofać z listu intencyjnego?

List intencyjny nie stanowi umowy w rozumieniu prawa pracy. Nie zobowiązuje on zadnej ze stron w sposób formalny. Tak więc można bezkarnie go zerwać.

Czy akceptacja listu intencyjnego?

Pamiętaj, zgodnie z polskim prawem pracy List Intencyjny nie jest dokumentem prawnie wiążącym. Zalecane jest podpisani umowy o pracę z nowym pracodawcą przed podjęciem działań mających na celu wypowiedzenie umowy o pracę u obecnego pracodawcy.

Co po podpisaniu listu intencyjnego?

Skutki prawne podpisania listu intencyjnego

Tym samym podpisanie listu intencyjnego oraz jego dotrzymanie lub jego brak nie pociąga za sobą większych konsekwencji prawnych, a więc nie ma możliwości zaskarżenia zobowiązania wynikającego z tego dokumentu.

Kto pisze list intencyjny?

List intencyjny najczęściej zawierany jest pomiędzy dwoma przedsiębiorcami w trakcie lub po zakończonych negocjacjach. Strony spisują w nim poczynione ustalenia. List intencyjny jest swoistą obietnicą, że dojdzie do zawarcia między nimi umowy na uzgodnionych warunkach.

Kiedy list intencyjny?

List intencyjny jest podpisywany gdy, w przyszłości ma być zawarta umowa po przeprowadzaniu negocjacji. Prawo nie reguluje, czym jest list intencyjny. W związku z tym list intencyjny nie ma żadnych skutków prawnych, takich jak np. możliwość zaskarżenia zobowiązania.

Jak powinien wyglądać list intencyjny?

Elementy, które powinny znaleźć się w liście intencyjnym:

  1. miejscowość i data.
  2. imię i nazwisko adresata (np. pracownika)
  3. nagłówek „List intencyjny
  4. informacja o tym, czego dotyczy list intencyjny (np. …
  5. krótki opis ustalonych warunków (np. …
  6. dane i podpis nadawcy.
  7. zgoda na opisane warunki oraz podpis adresata.