Czy można jezdzic z orurowaniem?

Podsumowując: generalnie nie ma problemu z legalnością orurowania samochodu, z możliwością dołożenia dodatkowego sprzętu chroniącego jego przód przed skutkami uderzeń w przeszkody — natomiast warunkiem jest wybór akcesoriów, które posiadają stosowną homologację.

Czy orurowanie samochodu jest legalne?

Aby orurowanie było legalne, musi mieć odpowiednią homologację. Od 2007 r. taki element wyposażenia podlega przepisom unijnym na podstawie dyrektywy 78/2009/EC. Jeżeli dany element nie spełnia wymogów, policja podczas kontroli drogowej może nawet zabrać dowód rejestracyjny pojazdu.

Jak uzyskać homologację na orurowanie?

Homologacja jest uzyskiwana, gdy wyniki są na zadowalającym poziomie w porównaniu do rezultatów tych samych aut (bez zamontowanego orurowania). Wymagane jest minimum 90% skuteczności. Pamiętaj, że przy określonej prędkości orurowanie powinno bowiem odpowiednio absorbować energię ewentualnego zderzenia.

Do czego służy orurowanie w samochodzie?

Kierowcy rozkochani w jeździe po trudnym terenie, poprzez orurowanie chronią reflektory, chłodnicę i części nadwozia przed uszkodzeniem. Solidna rura uratuje życie newralgicznym punktom samochodu, na przykład w trakcie zderzenia z kamieniem czy ścianą.