Czy pora się przycina?

Jeśli wysadzenie rozsady na pole ma nastąpić latem, gdy panują wysokie temperatury i jest niebezpieczeństwo wystąpienia suszy liście rozsady należy nieco przyciąć by nie były dłuższe niż 15-17 centymetrów. W ten sposób ograniczona zostaje powierzchnia transpiracyjna liści.

Kiedy sieje się por?

Są trzy terminy wysiewu pora: koniec stycznia – 15 lutego – na wczesny zbiór (sadzonki sadzi się w gruncie od 20 marca do 15 kwietnia) marzec – na zbiór późny (do gruntu w maju i czerwcu) połowa kwietnia – na zbiór zimowy (do gruntu od 20 czerwca do 10 lipca).

Jak prawidłowo sadzić pory?

Rozsadę pora sadzimy w rzędach co 7-10 centymetrów, pozostawiając między rzędami 30-40 centymetrów odległości. Wówczas możemy współrzędnie uprawiać go z pietruszką. Rośliny będą korzystnie na siebie oddziaływać, a my na niedużej powierzchni będziemy mieć stałą porcję zieleniny.

Jak pielęgnować pory?

Pora sadzimy na piaszczystych, próchnicznych glebach o pH od 5,8 do 6,5. Do dobrego wzrostu potrzebne jest mu słoneczne stanowisko i dostęp do wody. Por jako roślina cebulowa nie powinien być uprawiany na miejscu po roślinach cebulowych. Podczas wzrostu powinniśmy pielić i spulchniać ziemię wokół pora.

Jak długo rośnie por?

Nasiona pora najlepiej kiełkują w temperaturze od 16 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze wschodzenie porów trwa dłużej. Ma długi okres wegetacji – co najmniej 170 dni. Siew do gruntu – nasiona sieje się na przełomie marca i kwietnia.

Dlaczego nie jemy zielonej części pora?

Do jedzenia nadają się całe pory, poza piętką i górnymi odcinkami liści. Jego dwubarwność wiąże się z zawartością olejków eterycznych i intensywnością smaku. Najbardziej delikatna w smaku jest jego biała część, natomiast zielona jest ostrzejsza.

Co atakuje pory?

Zasadnicze szkodniki w uprawie pora to: nicienie, rolnice, drutowce, śmietka, wciornastki, miniarka porowa, wgryzka szczypiorka. Z uwagi na szkodliwość najważniejszy jest wciornastek. Podejście do tego szkodnika powinno być podobnie jak w przypadku uprawy cebuli.

Obok czego sadzić pory?

W uprawie grochu czy fasoli, skuteczną zaporą przed szkodnikami jest kukurydza. Innym przykładem sadzenia warzyw obok siebie jest uprawa pora obok pietruszki. W tym zestawieniu por korzysta, gdyż zapach pietruszki chroni go przed miniarką porówką. Oczywiście to tylko przykłady.

Czy uprawa pora jest opłacalna?

Odpowiedni dobór odmian oraz specjalistyczny sprzęt do sadzenia, zbioru i przygotowania warzyw do sprzedaży pozwala w polskich warunkach dostarczać na rynek por przez 11 miesięcy w roku. Uprawa wymaga sporych nakładów, ale w sprzyjających warunkach klimatycznych może być opłacalna.

Co podgryza pory?

Uprawy pora często atakowane są przez śmietkę cebulankę. Rośliny uszkadzają białe i beznogie larwy muchówek osiągające do 10 mm długości. Larwy z pierwszego pokolenia muchówek, zaczynających lot na początku maja, żerują od maja do lipca. Uszkadzają wtedy młode rośliny pozbawiając je korzeni.

Czy por je się caly?

Omawiając właściwości pora, rośliny warto odpowiedzieć na pytanie, czy cały por jest jadalny? Do spożycia nadaje się zarówno cebula, jak i liście pora – czyli jego biała i zielona część.

Jak się je pora?

Por to doskonały składnik zup, jak chociażby tradycyjnego rosołu czy zupy-krem z ziemniaków i pora. Warzywo to można gotować, dusić, dodawać surowe do sałatek, a także mrozić – zamrożone zielone liście wykorzystamy zimą do ugotowania zupy.

Czy pory trzeba Pikowac?

Pikowanie siewek pora

Pikowanie to czasochłonne zajęcie, więc wielu ogrodników omija ten proces, wysiewając nasiona w takim terminie, żeby potem podrośnięte rośliny wysadzać od razu do gruntu. Zabieg ten jednak wpływa na wydłużenie najsmaczniejszej, białej części warzywa.

Kiedy zbiera się pora?

Zbiory pora

Odmiany wczesne porów zbiera się zwykle pod koniec września, odmiany średniowczesne oraz późne zimą bądź na wiosnę przyszłego roku. Pory „zimowe” można również zebrać wcześniej i zadołować w piasku w chłodnym pomieszczeniu. Optymalnie przechowuje się je w temperaturze zbliżonej do 0°C, ale nie ujemnej.

Czego nie lubi pietruszka?

Pietruszka nie lubi gleby zbyt ciężkiej, zbyt lekkiej, podmokłej, zbyt suchej, kamienistej i kwaśnej. Idealne pH dla niej to 6,5-7,5, czyli więcej niż w przypadku innych warzyw.

Czego nie lubią ogórki?

Złe sąsiedztwo dla ogórków to ziemniaki, pomidory, rzodkiewka, rzodkiew. Lubi mieć za sąsiada fasolę, sałatę, pory, seler, szpinak, cebulę dymkę, czosnek, pieruszkę, bazylię, koper, miętę pieprzową, cząber ogrodowy, nagietki.

Ile kosztuje 1 kg pora?

1,79 zł / kg.

Ile pora na 1 ha?

Z uprawy można uzyskać plon wielkości 35 t/ha. Pora można przechowywać w temperaturze 0-1 st. C oraz wilgotności powietrza 95-98 proc. Przez dłuższy okres około 3-4 miesiące pora można przechowywać w chłodni z kontrolowana atmosferą.

Dlaczego pory gniją?

Sprawcą białej zgnilizny pora jest grzyb Sclerotium cepivorum. Na piętce zainfekowanych roślin tworzy się biała grzybnia ze sklerocjami. Źródło tej choroby stanowi porażony materiał rozmnożeniowy oraz gleba, która również może być przyczyną różowej zgnilizny korzeni (Purenochaeta terrestris).

Czemu pory się zwijają?

Źródłem choroby jest zakażona gleba lub rozsada. Zwalczanie. Jak w przypadku fytoftorozy, z zachowaniem 3–4-letniej przerwy w uprawie warzyw cebulowych. Choroba powodowana przez grzyb Sclerotium cepivorum występuje w rejonach uprawy warzyw cebulowych.

Na co dobry jest por?

Właściwości prozdrowotne pora

Warzywo wpływa także korzystnie na poziom złego cholesterolu we krwi: obniża jego szkodliwe frakcje, a podnosi pożądany w organizmie cholesterol HDL. Por wykazuje ponadto działanie antyseptyczne i odtruwające – neutralizuje szkodliwe toksyny.

Czy pory są zdrowe?

Właściwości prozdrowotne pora

Warzywo wpływa także korzystnie na poziom złego cholesterolu we krwi: obniża jego szkodliwe frakcje, a podnosi pożądany w organizmie cholesterol HDL. Por wykazuje ponadto działanie antyseptyczne i odtruwające – neutralizuje szkodliwe toksyny.

Kiedy pikuje się pory?

Gdy rośliny osiągną wysokość ok. 10 cm, możemy je przepikować do większych pojemników lub posadzić na miejsce stałe.

Czy marchew może rosnąć obok pietruszki?

Blisko siebie można zatem zasiać np. rzodkiewkę i marchew na przemian z koprem włoskim i pietruszką.

Co można siać obok pietruszki?

Pietruszka nie lubi sałaty

Pietruszki nie należy siać koło sałaty, miłe zaś jej są pomidory, ogórki, rzodkiewki, szparagi.

Po czym nie siać ogórków?

ogórki siejmy po: cebuli, fasoli szparagowej i tyczkowej, burakach ćwikłowych, sałacie, ka-puście, czosnku i koprze. Nie wysiewamy po pomidorach i rzodkiewce. cebulę sadzimy po: cukini, burakach ćwikłowych, sałacie, marchwi, ogórkach, truskawkach, koprze. Niewskazane po: fasoli tyczkowej i szparagowej oraz kapustnych.