Czy psychologa obowiązuje tajemnica lekarska?

Zgodnie z art. 52 ust 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, psycholog ma bezwzględny obowiązek zachowania w tajemnicy zawodowej informacji pozyskanych od swoich klientów z zaburzeniami psychicznymi, które przyznały się do popełnienia czynu zabronionego.

Kiedy psycholog jest zwolniony z tajemnicy?

Psychologowi/ psychoterapeucie nie wolno nikomu ujawniać faktu, że dana osoba pełnoletnia jest lub była jego pacjentem ani nawet tego, że była u niego na jednorazowej wizycie. Tym samym nie wolno mu informować nikogo (również rodziny) o stanie pacjenta, przebiegu terapii czy poruszanych tematów.

Czego nie mówić u psychologa?

Obowiązek, nie przywilej

Gwarancja poufności to jedna z kluczowych kwestii w pracy terapeutycznej. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa – podobnie jak lekarza czy adwokata. Dzięki temu możesz mieć pewność, że szczegóły spotkania nie wyjdą poza ściany gabinetu.

Kiedy psycholog może złamać tajemnice?

Mówi o tym ustawa o prawach pacjenta oraz rzeczniku praw pacjenta. Kolejną możliwością złamania tajemnicy przez psychologa, bez poniesienia z tego tytułu konsekwencji, jest gdy zachowanie tajemnicy może stanowić sytuację zagrożenia życia bądź zdrowia pacjenta albo innych osób.

Czy psycholog może zgłosić przestępstwo?

art. 304 § 1, każdy jest obowiązany poinformować odpowiednie organy o przestępstwie ściganym z urzędu. W sytuacji gdy przestępstwo jest ścigane z urzędu, również psycholog ma obowiązek poinformowania organów prokuratury albo policji o jego popełnieniu.

Jaka tajemnica obowiazuje psychologa?

Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie wiadomości objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób.

O co pyta psycholog?

Pierwsza wizyta u psychologa

  • Od kiedy trwa problem?
  • Jakich objawów doświadczasz?
  • Co się działo w Twoim życiu tuż przed wystąpieniem danego problemu?
  • Jak problem wpływa na Twoje obecne życie?
  • Jak sobie z tym radzisz?
  • Czy problem wystąpił po raz pierwszy, czy pojawiał się już wcześniej?

Czy psycholog może się mylic?

Oczywiście jak zawsze, istotne są proporcje, ponieważ terapeuta też człowiek, błąd może mu się zdarzyć. Niestety, w każdym zawodzie, w życiu, tak to już jest, choćbyśmy nie wiem jak się starali, czasami zmęczenie, emocje, trudne sytuacje staną nam na drodze i nie zachowamy się najlepiej jakbyśmy chcieli.

Kiedy terapia nie ma sensu?

Dzień dobry, terapię można przerwać, jeśli nie przynosi ona korzyści Pacjentowi, lub wręcz szkodzi. Zdarza się, że Pacjent chodzi na terapię, ale nie chce dokonać żadnej zmiany w swoim życiu – wtedy terapia nie ma sensu.

Kto zwalnia z tajemnicy psychologa?

Zasada: jako psycholog lub psychoterapeuta masz obowiązek zachować w tajemnicy informacje dot. wykonywanego zawodu. Tylko, SĄD lub PROKURATOR powołując się na przesłankę dobra wymiaru sprawiedliwości zwalnia Cię z tego obowiązku.

Czy psycholog powie rodzicom?

Psycholog może wydać rodzicom tylko ogólne opinie, informacje dot. terapii dziecka. Udostępnienie dokumentacji psychologicznej z terapii jest możliwe tylko za zgodą dziecka i rodziców albo tylko rodziców (wskazana przeze mnie powyżej granica wieku). Należy też pamiętać o tym, że udostępnia się tylko dokumentację jawną.

Czy psycholog może zdradzić tajemnice spowiedzi?

Zgodnie z zasadami dotyczącymi psychologa tajemnica obowiązuję poza dwoma wydatkami, są to: zagrożenie życia pacjenta, lub kogoś z otoczenia pacjenta i zagrożenie zdrowia pacjenta, lub kogoś z otoczenia pacjenta. W tych dwóch przypadkach specjalista jest zwolniony z dotrzymania tajemnicy.

Czy psycholog ma PWZ?

7 stanowi, że prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Innymi słowy, żeby wykonywać zawód psychologa trzeba zostać najpierw wpisanym na listę psychologów, którą prowadzi Regionalna Izba Psychologów.

Czego nie powinien robić psycholog?

Psychoterapeuta ma obowiązek powstrzymać się od działań wynikających z wszelkich uprzedzeń rasowych, religijnych, narodowościowych oraz z jego stosunku do płci, wieku i orientacji seksualnych pacjenta, zarówno w toku terapii jak i w swoim życiu zawodowym.

Jak odpowiadać na pytania psychologiczne?

na pytania kwestionariuszy odpowiadać uczciwie i szczerze, zgodnie z twoją najlepszą wiedzą o sobie samym, natomiast rozwiązując zadania testów uzdolnień i umiejętności pracować w skupieniu i w najszybszym możliwym dla ciebie tempie.

Dlaczego po terapii czuję się gorzej?

Pogorszenie samopoczucia po terapii występuje dość często. Fakt ten wynika z uruchomienia mechanizmów w naszym ciele, które oddziałują na nasze zdrowie. Często jest tak, że pacjent zaraz po terapii czuje się lekko, wszystkie bóle znikają ale później zaczyna się czuć jakoś inaczej.

Czy psycholog może zaszkodzić?

Zdarza się bowiem, że źle prowadzona psychoterapia poważnie szkodzi. Może nie tylko unieruchomić pacjenta w kłopotach czy chorobie, ale nawet doprowadzić do tragedii i zmarnować mu życie. Pogłębić alkoholizm, zmienić system wartości, skłonić do porzucenia kariery czy obranej drogi życiowej.

Jak pojsc do psychologa nie majac 18 lat?

W przypadku pacjenta poniżej 18 lat zarówno badanie psychiatryczne, jak i dalsza diagnostyka oraz leczenie wymaga zgody rodziców (lub przedstawicieli ustawowych) tej osoby. Ponadto w wieku 16-18 lat oprócz zgody rodziców potrzebna jest także zgoda danej osoby, która zgłosiła się do lekarza.

Czy psycholog może powiedziec rodzicom że się tnę?

Rodzice nie mają prawa domagać się od specjalisty, aby ten przekazywał im wszelkie informacje, o tym czego dowiedział się podczas świadczenia usług. Przekazywane rodzicom informacje powinny zostać ograniczone do WNIOSKÓW I ZALECEŃ Z PROWADZONEJ TERAPII DZIECKA.

Jakie prawa ma psycholog?

Psycholog respektuje system wartości klienta i jego prawo do podejmowania własnych decyzji, nie powinien jednak podejmować się interwencji, jeśli jej cele lub stosowane metody nie byłyby zgodne z jego etyką zawodową.

Jak sprawdzić czy ktoś jest psychologiem?

"Obecnie żaden psycholog w Polsce nie ma prawa wykonywania zawodu, nie ma też rejestru, w którym można sprawdzić czy dana osoba naprawdę jest psychologiem, czy tylko go udaje.

Czego nie mowic na terapii?

Z reguły terapeuta chce tylko tego, co najlepsze dla swojego pacjenta.

  • Życie seksualne. …
  • Wykorzystywanie seksualne. …
  • Pieniądze. …
  • Problemy zdrowotne i choroby. …
  • Refleksje na temat przebiegu terapii. …
  • Jedzenie. …
  • Tożsamość …
  • Niewygodne historie.

Jak wyglądają testy u psychologa?

Zazwyczaj jednak składają się z dwóch części: testowej (podczas której badane są na przykład typ osobowości czy sprawność intelektualna bądź odporność na stres) i sprawnościowej (podczas której badana jest szybkość reakcji, koncentracja, sprawność i koordynacja wzroku i słuchu).

Czy trudno jest zdać psychotesty?

Zazwyczaj badanie nie jest trudne, gdyż badamy jedynie kompetencje i umiejętności, których używa się na co dzień, prowadząc auto. Jeżeli jakieś zadanie sprawia trudność warto dać sobie chwilę oddechu i opanować stres. Wykonując testy komputerowo możemy wrócić do poprzednich zadań lub zrobić sobie przerwę.

Czego nie wolno psychoterapeucie?

Psychoterapeuta ma obowiązek powstrzymać się od działań wynikających z wszelkich uprzedzeń rasowych, religijnych, narodowościowych oraz z jego stosunku do płci, wieku i orientacji seksualnych pacjenta, zarówno w toku terapii jak i w swoim życiu zawodowym.

Dlaczego psycholog milczy?

Milczenie psychologa terapeuty ma jeszcze inną funkcję, niezwykle ważną w procesie terapii – pobudza pacjenta do mówienia. Dla części osób samo milczenie jest kłopotliwe, więc starają się zapełnić to pustkę słowami, czują się niekomfortowo w ciszy. Dla pacjenta niezwykle istotna jest informacja o czym ma mówić.