Jak wygląda krzew Tawułka?

Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) – jest to wysoce mrozoodporny, zwarty, karłowy krzew o wysokości i szerokości nie przekraczającej 1 m. Liście są powcinane, podobne do liści brzozy (stąd też nazwa tego gatunku tawuły) zaś kwiaty białe, zebrane w płaskich kwiatostanach, pojawiają się w czerwcu.

Gdzie sadzić tawułę?

Tawułę japońską można sadzić pojedynczo na rabatach, skalniakach i wrzosowiskach, ale znacznie efektowniej prezentują się w jednolitych nasadzeniach grupowych w dużych ogrodach, na skwerach i terenach parków, gdzie tworzy przez cały sezon żywe, barwne plamy.

Czym różni się tawuła od tawułki?

Choć tawuły i tawułki podobnie brzmią, to należą do różnych grup roślin i znacznie się od siebie różnią. Tawułka (Astilbe) jest bowiem byliną a tawuła (Spiraea) to krzew liściasty.

Kiedy sadzić Tawułkę?

Sadzonki tawułki Arendsa przygotowane z kłączy wykopanych jesienią sadzi się na miejsce stałe wiosną. Optymalny rozstaw dla tych roślin to 50 × 25 cm. Najpierw jednak należy zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska – trzeba je oczyścić, odchwaścić, przekopać szpadlem i wyrównać grabiami.

Ile kosztuje Tawułka?

10,40 zł / szt.

Jak szybko rośnie Tawułka?

Na dobrym stanowisku tawuła szara rośnie szybko przyrastając rocznie 20 do 30 cm. W naszych warunkach, rosnąc w słońcu, może dorastać do 2 m wysokości i takiej samej średnicy. W zacienieniu i przy niedostatecznym zaopatrzeniu w wodę nie przekroczy z reguły jednego metra. Pora kwitnienia tawuły szarej to kwiecień i maj.

Czy tawuła jest wieloletnia?

Nie myl tawuł z tawułkami

Tawułki ogrodowe to wyjątkowo atrakcyjne rośliny. Są wieloletnie, niezbyt wymagające, a zachwycają oryginalnymi kwiatami, które wyglądają jak puszyste i kolorowe pióropusze.

Kiedy można przycinać tawuły?

Tawuła japońska obficie kwitnie na pędach tegorocznych. Dlatego cięcie krzewów tawuły należy przeprowadzać wczesną wiosną – jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Czy Tawułka jest wieloletnia?

Tawułki to rośliny wieloletnie z silnymi kłączami, czasami z rozłogami. Liście pierzasto złożone, rzadko pojedyncze, ciemnozielone, brązowo-zielone lub wielokolorowe, matowe lub błyszczące w zależności od gatunku i odmiany. Rośliny różnią się wysokością od 25 cm (Astilbe chinensis var.

Kiedy przycinać tawuły?

Cięcie wczesnowiosenne na "jeżyka"

Krzew ten kwitnie latem na nowych pędach tegorocznych. Silne cięcie wczesną wiosną poprawia żywotność rośliny: pobudza do wytwarzania młodych pędów, obfitszych i większych kwiatów, poprawia też pokrój krzewu.

Kiedy obcina się tawuły?

Różowe tawuły tniemy zimą lub wczesną wiosną, a białe dopiero po kwitnieniu.

Jak dbać o Tawułki?

Tawułki należą do bylin stosunkowo łatwych w uprawie, ale wymagają stale wilgotnego podłoża. Preferują gleby zasobne w składniki pokarmowe, próchniczne, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, nie tolerują wapnia.

Jak przycinać tawuły?

Cięcie najprecyzyjniej i najszybciej wykonamy nożycami do strzyżenia. Ścinamy przekwitłe kwiatostany wraz z częścią pędów znajdujących się pod nimi. Tniemy zdecydowanymi ruchami (jak żywopłot, nie przejmując się, że tniemy po liściach), formując półkulę.

Czy Tawułę się przycina?

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne przycinanie krzewów 20-30 cm nad ziemią. Następnie glebę należy nawieźć nawozem uniwersalnym, podlać i okryć warstwą przekompostowanej kory. Tawuła jest uniwersalna. Pięknie wygląda na rabatach, jako niski żywopłot lub kobierzec i w pojemnikach.