Jak wyhodować sadzonki pora?

Rozsadę można produkować pod osłonami lub na parapecie. Por wysiewa się w terminie 20 stycznia – 15 lutego (na zbiór wczesny, sadzenie rozsady 20 marca do 15 kwietnia), w marcu (zbiór późny, sadzenie rozsady w maju i czerwcu) oraz w połowie kwietnia (zbiór zimowy, sadzenie rozsady od 20 czerwca do 10 lipca).

Jak zrobić sadzonki pora?

Rozsadę sadzi się w połowie kwietnia, 40–50 szt./m2, po czym przykrywa folią perforowaną, którą zdejmuje się po ok. 5 tygodniach. Na zbiór późny wysiew prowadzi się w połowie kwietnia w tunelu lub rozsadniku. Rozsadę po 12–14 tygodniach wysadza się w rozstawie 45 x 15–20 cm (przypada to na czerwiec/lipiec).

Po jakim czasie kiełkuje por?

Dobrze ukorzenione pory dobrze znoszą upały. Por wschodzi po 10-20 dniach. Nasiona pora najlepiej kiełkują w temperaturze od 16 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze wschodzenie porów trwa dłużej.

Jak sadzić pora z rozsady?

Rozsadę pora sadzimy w rzędach co 7-10 centymetrów, pozostawiając między rzędami 30-40 centymetrów odległości. Wówczas możemy współrzędnie uprawiać go z pietruszką. Rośliny będą korzystnie na siebie oddziaływać, a my na niedużej powierzchni będziemy mieć stałą porcję zieleniny.

Czy por trzeba pikować?

Por pikowanie – kiedy i jak najlepiej pikować?. Jeżeli rozsada pora jest zanadto wybiegnięta, nitkowata i przewiesza się przez pojemnik, warto ją przepikować i rozpocząć hartowanie.

Kiedy siać pora na rozsadę?

Rozsadę można produkować pod osłonami lub na parapecie. Por wysiewa się w terminie 20 stycznia – 15 lutego (na zbiór wczesny, sadzenie rozsady 20 marca do 15 kwietnia), w marcu (zbiór późny, sadzenie rozsady w maju i czerwcu) oraz w połowie kwietnia (zbiór zimowy, sadzenie rozsady od 20 czerwca do 10 lipca).

Po jakim czasie Pikowac pora?

Gdy rośliny osiągną wysokość ok. 10 cm, możemy je przepikować do większych pojemników lub posadzić na miejsce stałe.

Obok czego sadzić pory?

W uprawie grochu czy fasoli, skuteczną zaporą przed szkodnikami jest kukurydza. Innym przykładem sadzenia warzyw obok siebie jest uprawa pora obok pietruszki. W tym zestawieniu por korzysta, gdyż zapach pietruszki chroni go przed miniarką porówką. Oczywiście to tylko przykłady.

Dlaczego por nie rośnie?

Zbyt ciężka lub zbyt lekka i mało zasobna gleba odbije się, na jakości uzyskanego plonu. Por ma duże wymagania wodne, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu.

Kiedy sadzić pora z rozsady?

Por wysiewa się w terminie 20 stycznia – 15 lutego (na zbiór wczesny, sadzenie rozsady 20 marca do 15 kwietnia), w marcu (zbiór późny, sadzenie rozsady w maju i czerwcu) oraz w połowie kwietnia (zbiór zimowy, sadzenie rozsady od 20 czerwca do 10 lipca). Oczywiście należy wybrać odmiany o odpowiedniej wczesności.

Kiedy pikować siewki?

Jeśli siewki podrosną i zaobserwujemy, że jest im za ciasno i zaczynają stykać się liśćmi, musimy je przepikować.

Dlaczego nie jemy zielonej części pora?

Do jedzenia nadają się całe pory, poza piętką i górnymi odcinkami liści. Jego dwubarwność wiąże się z zawartością olejków eterycznych i intensywnością smaku. Najbardziej delikatna w smaku jest jego biała część, natomiast zielona jest ostrzejsza.

Czego nie lubi pietruszka?

Pietruszka nie lubi gleby zbyt ciężkiej, zbyt lekkiej, podmokłej, zbyt suchej, kamienistej i kwaśnej. Idealne pH dla niej to 6,5-7,5, czyli więcej niż w przypadku innych warzyw.

Kiedy sadzić rozsadę pora do gruntu?

Kiedy robić rozsadę pora

Są trzy terminy wysiewu pora: koniec stycznia – 15 lutego – na wczesny zbiór (sadzonki sadzi się w gruncie od 20 marca do 15 kwietnia) marzec – na zbiór późny (do gruntu w maju i czerwcu) połowa kwietnia – na zbiór zimowy (do gruntu od 20 czerwca do 10 lipca).

Co podgryza pory?

Uprawy pora często atakowane są przez śmietkę cebulankę. Rośliny uszkadzają białe i beznogie larwy muchówek osiągające do 10 mm długości. Larwy z pierwszego pokolenia muchówek, zaczynających lot na początku maja, żerują od maja do lipca. Uszkadzają wtedy młode rośliny pozbawiając je korzeni.

Jak wzmocnić siewki?

W inspektach podpieramy górne okna i wietrzymy, a na noc zamykamy. Te zabiegi spowodują, że rośliny staną się mocniejsze, bardziej zwarte i odporne na niższe temperatury. Proces ten rozpoczynamy na około 2 tygodnie przed planowanym terminem wysadzenia siewek do gruntu lub pod osłony.

Czy pora można jeść na surowo?

Por jest warzywem niemal uniwersalnym. Można jeść je na surowo (oczywiście po odcięciu korzenia, zdjęciu zielonych liści, najlepiej także przekrojeniu na pół i umyciu pod wodą), ale również zapiekać, gotować, także na parze, smażyć i marynować.

Czy pora je się w calosci?

Do spożycia nadaje się zarówno cebula, jak i liście pora – czyli jego biała i zielona część.

Co lubi rosnac obok pietruszki?

Sąsiadujące z pietruszką fasola, groch, bób i inne warzywa strączkowe wzbogacają glebę w azot, natomiast towarzystwo szparagów stymuluje ogólny wzrost pietruszki. Rzędy pietruszki sadzone pomiędzy karpami szparagów pozwalają na intensywniejsze wykorzystanie powierzchni ogrodu.

Czego nie sadzić obok pietruszki?

Dobre sąsiedztwo warzyw – papryka i pietruszka

Należy również pamiętać o tym, aby nie sadzić obok niej takich warzyw jak ziemniaki, por czy bakłażan, głównie z uwagi na wspólne dla nich choroby. W praktyce, jeszcze bardziej wymagającą rośliną jest rukola, którą najlepiej siać na osobnej grządce.

Kiedy wysadzamy pora?

Są trzy terminy wysiewu pora: koniec stycznia – 15 lutego – na wczesny zbiór (sadzonki sadzi się w gruncie od 20 marca do 15 kwietnia) marzec – na zbiór późny (do gruntu w maju i czerwcu) połowa kwietnia – na zbiór zimowy (do gruntu od 20 czerwca do 10 lipca).

Jak często podlewać pory?

Por uprawiany z rozsady

Terminy podlewania roślin na zbiór letni – od czerwca do zbiorów, jesienny – od lipca do II połowy września, wczesnowiosenny – od II połowy sierpnia do końca września.

Dlaczego pory gniją?

Sprawcą białej zgnilizny pora jest grzyb Sclerotium cepivorum. Na piętce zainfekowanych roślin tworzy się biała grzybnia ze sklerocjami. Źródło tej choroby stanowi porażony materiał rozmnożeniowy oraz gleba, która również może być przyczyną różowej zgnilizny korzeni (Purenochaeta terrestris).

Która część pora daje się do rosołu?

W rosole najczęściej ląduje jasna część pora, a to najprostszy sposób na użycie także jego liści.

Która część pora można jeść?

Która część pora jest jadalna? Większość z nas wykorzystuje tylko jego część białą, ale to błąd. Z zielonej części także można przygotować smaczne potrawy lub wywar. Warto tylko pamiętać, aby warzywo dokładnie umyć, odciąć dolną część z korzeniami oraz końcówki liści.

Jakiego sąsiedztwa nie lubi pietruszka?

Pietruszki nie należy siać koło sałaty, miłe zaś jej są pomidory, ogórki, rzodkiewki, szparagi.