Jak wyleczyć zakrzepicę żył głębokich?

Jak leczyć zakrzepicę żył kończyn dolnych? W większości przypadków podstawowym sposobem leczenia zakrzepicy żył głębokich jest szybkie wdrożenie leków przeciwkrzepliwych, których zadaniem jest wyleczenie powstałego w świetle naczynia zakrzepu, jak również zapobieganie tworzenia się nowych skrzeplin.

Co rozpuszcza zakrzepy w żyłach?

Obecnie w zdecydowanej większości przypadków w leczeniu zakrzepicy stosuje się w fazie początkowej preparaty heparyny, tzw. niefrakcjonowanej lub częściej drobnocząsteczkowe, a następnie doustne leki przeciwkrzepliwe.

Co naturalnie rozpuszcza zakrzepy?

Działanie przeciwzakrzepowe wykazują również: witamina E, kwasy omega-3, siarka organiczna, woda, antyoksydanty (głównie witamina C, E oraz betakaroten), a także substancje przeciwzapalne (np. z kurkumy lub z imbiru). Składniki zawarte w imbirze posiadają zdolność do rozpuszczania skrzepów w naczyniach krwionośnych.

Czy przy zakrzepicy trzeba dużo chodzić?

Aktywność fizyczna po zakrzepicy jest wskazana, należy chodzić, być w ruchu, jednak szczególnie w początkowym okresie leczenia nadmierne przeciążanie kończyn i intensywny bieg mogą nie być korzystne. Lepsza może się okazać jazda na rowerze czy pływanie.

Co pomaga na zakrzepicę żył głębokich?

Najczęstszą metodą leczenia choroby jest terapia przeciwkrzepliwa, w której stosuje się zastrzyki z heparyną oraz doustny lek przeciwzakrzepowy – acenokumarol. W celu rozpuszczenia zakrzepów w żyłach lekarze często stosują również leczenie trombolityczne, które przebiega w warunkach szpitalnych.

Czego nie wolno robić przy zakrzepicy?

Unikać należy jednocześnie masła, śmietany, smalcu, oleju kokosowego oraz palmowego, tłustych mięs i tłustego nabiału, serów żółtych, boczku, twardych margaryn. Zawierają one tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans, które bardzo niekorzystnie działają na poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększają ryzyko zakrzepów.

Czy magnez pomaga w zakrzepicy?

Niedobór magnezu może również predysponować do zwiększonej odpowiedzi na leki zwężające naczynia, takie jak angiotensyna II i katecholaminy. Niski poziom magnezu może sprzyjać dysfunkcji komórek śródbłonka, potencjalnie zwiększając ryzyko zakrzepicy i miażdżycy.

Czy witamina C rozpuszcza skrzepy?

Witamina C wykazuje silne działanie przeciwzakrzepowe, zapobiegając rozwojowi zakrzepicy. Wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, co wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.

Czy można pić kawę przy zakrzepicy?

Unikać trzeba też używek – rzucić palenie, do minimum ograniczyć spożycie alkoholu czy mocnej kawy. Dieta w zakrzepicy powinna również wykluczać cukier i produkty słodkie, a także produkty przetworzone, które zawierają niekorzystne dla organizmu tłuszcze trans.