Jaką pszenicę siejemy na wiosnę?

Siew pszenicy jarej. Pszenicę jarą należy wysiewać jak najwcześniej, aby miała możliwość dobrego rozkrzewienia się i wytworzenia dużej ilości kłosów. Wczesny siew umożliwia również prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, a co za tym idzie uodparnia rośliny na suszę oraz ułatwia pobieranie składników pokarmowych z gleby …

Jaką pszenicę SIAC na wiosnę?

Pszenica jara dość dobrze znosi nawet kilkustopniowe przymrozki, więc nie należy bać się wcześnie jej siać. Wczesny siew pszenicy jarej pozwala roślinom wytworzyć silny system korzeniowy, które będzie sprawnie pobierał wodę i składniki pokarmowe z gleby.

Kiedy najpozniej siac pszenicę?

Pszenicę ozimą rolnik powinien wysiać od 15 do 20 września na obszarze Polski północno-wschodniej oraz wschodniej. Natomiast w rejonie środkowej i południowo wschodniej część Polski, pszenicę wysiewa się od 20 do 30 września.

Jaka najlepsza odmiana pszenicy?

Odmiany jakościowe: Kilimanjaro RGT [plon 91,9 q/ha], Linus [plon 92,3 q/ha], Arkadia [plon 90,1 q/ha], Natula [plon 88,7 q/ha]. Odmiany chlebowe: Artist [plon 94,0 q/ha], RGT Bilanz [plon 96,1 q/ha], Rotax [plon 90,9 q/ha], Belissa [plon 92,0 q/ha].

Czy można siać pszenicę ozimą na wiosnę?

Są to odmiany pszenicy jarej, którą można wysiać bez obaw zarówno późną jesienią, zimą i wiosną – w zależności od terminu siewu zachowują się albo jak zboża jare albo jak ozime.

Ile wysiać pszenicy na 1 ha?

Siew pszenicy ozimej ile na ha

Silnie krzewiące odmiany pszenicy ozimej można wysiewać w ilości od 100 do 140 kg/ha, średnio krzewiące odmiany wysiewa się w ilości od 140 do 190 kg/ha, natomiast odmiany słabo krzewiące – w ilości od 180 od 230 kg ziarna na powierzchnię 1 ha.

Jaka pszenica na 4 klasie?

Mowa tu o pszenicy ościstej Ribbeck PZO, która doskonale sprawdza się na glebach klasy IV b, czy też nawet V. Jest to odmiana o średniej wysokości roślin i bardzo dobrej odporności na wyleganie. Charakteryzuje się wczesnym dojrzewaniem, silnym krzewieniem oraz intensywnym rozwojem systemu korzeniowego.

Ile pszenicy jarej na 1 ha?

W przypadku odmian pszenicy jarej, które cechuje słabe krzewienie – dla kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego zaleca się wysiew w ilości od 160 do 180 kg/ha. W przypadku kompleksu żytniego dobrego i bardzo dobrego ilość wysiewu mieści się w przedziale od 180 do 200 kg/ha ziarna pszenicy jarej.

Czy można siać pszenicę po pszenicy?

W przypadku pszenicy ozimej wysiew jej po sobie lub kłosowych obniża plon ziarna od 15 do 25%. U pozostałych gatunków kłosowych obniżki plonu spowodowane uprawą zbóż po sobie wynoszą od 10-15%.

Ile saletry wiosną na pszenicę?

Nie powinno stosować się jednorazowo więcej jak 60 kg/ha azotu. Pszenicę ozimą zaleca się nawozić wiosną dawką około 20-25 kg azotu na każdą przewidywaną tonę ziarna, już po uwzględnieniu dostępnych zapasów glebowych, czyli dla przewidywanego plonu 6 ton ziarna 120-150 kg/ha azotu.

Ile saletry na 1 ha pszenicy?

Wiosenne nawożenie pszenicy ozimej – trzecia dawka

Wówczas w drugiej dawce możemy zastosować SALETROSAN 30 lub saletrę amonową ZAKSAN 33, PULAN 34 w dawkach 150–200 kg/ha (50–60 kg N/ ha).

Co można siać po pszenicy?

b) jęczmień jary – jęczmień jary – pszenica jara – kukurydza kisz. Jęczmień należy zawsze siać po pszenicy.

Jaka pszenica na słabsze ziemię?

Wśród odmian pszenic ozimych polecanych na słabe gleby na szczególną uwagę zasługują odmiany Rotax, Kalman oraz Tobak. Są to odmiany, które uzyskują wysokie wyniki plonowania również na słabszych stanowiskach.

Co najlepiej siać po pszenicy?

Owies najczęściej jest uprawiany po pszenżycie, a także na lepszych glebach po pszenicy a na słabszych glebach po życie. Pozostawia po sobie dobre stanowisko dla innych zbóż.

Co lepsze saletra czy saletrzak?

Saletra to nawóz szybko działający… Saletrosan 26 działa wolniej (tylko 7% formy azotanowej, 19% amonowej, natomiast w Saletrze po 17% formy azotanowej i amonowej. Tak więc jeśli rośliny trzeba będzie dokrzewiać to lepiej saletrą, a jeśli saletrosan to nalezy go zastosować wcześniej….

Co na pierwszą dawkę w pszenicy?

W pszenicy w pierwszej dawce stosujemy nawozy zawierające siarkę, takie jak Saletrosan® 26 lub 30 oraz Siarczan amonu 21. Siarka zawarta w tych nawozach wspomaga pobieranie azotu i wpływa na jakość plonu.

Ile lat można siać pszenicę po pszenicy?

Na roślinę następczą przenoszą się za pośrednictwem gleby, a na zakażonych resztkach pożniwnych roślin przedplonowych przeżywają przez okres 2-3 lat. Największe znaczenie gospodarcze ma łamliwość podstawy źdźbła oraz zgorzel podstawy źdźbła.

Ile nawozów na 1 ha pszenicy?

Terminy nawożenia pszenicy ozimej azotem

1 termin – z chwilą ruszania wiosennej wegetacji, czyli wczesną wiosną; od 30 kg N/ha, gdy zboże jest bardzo gęste, dobrze rozkrzewione i ma ciemnozielony kolor, do 60-80 kg N/ha na późno sianych. Jest to dawka startowa.

Ile saletry wiosną na pszenice?

Nie powinno stosować się jednorazowo więcej jak 60 kg/ha azotu. Pszenicę ozimą zaleca się nawozić wiosną dawką około 20-25 kg azotu na każdą przewidywaną tonę ziarna, już po uwzględnieniu dostępnych zapasów glebowych, czyli dla przewidywanego plonu 6 ton ziarna 120-150 kg/ha azotu.

Jak Dokrzewić pszenice na wiosnę?

W celu zagęszczenia łanu można pszenice dokrzewić przez aplikację wczesną wiosną nieco wyższej startowej dawki azotu i z odpowiednią porcją formy saletrzanej. Często wskazane jest w takiej sytuacji wcześniejsze (przed azotem) uzupełniające nawożenie potasem.

Kiedy Bór w pszenicy?

7 dni od momentu pojawienia się liścia flagowego. Dlatego w wielu pracach naukowych udowodniono, że dostarczenie niewielkich ilości boru w fazie strzelania w źdźbło lub przed kłoszeniem, zwłaszcza w przypadku wysokowydajnych odmian jakościowych pszenicy, działa plonotwórczo na rośliny.

Kiedy pierwsza dawka azotu w pszenicy?

poleca się przed lub z chwilą ruszenia wiosennej wegetacji, drugą (30-40 proc.) w fazie strzelania w źdźbło i trzecią (do 20%) przed lub po wykłoszeniu. Wniesiony w pierwszej dawce azot (zwykle w marcu) decyduje o stopniu rozkrzewienia i liczbie kłosków w kłosie, a więc w dużym stopniu o ostatecznym plonie ziarna.

Co dolistnie na pszenice?

Spośród nawozów azotowych do dolistnego dokarmiania nadaje się przede wszystkim wodny roztwór mocznika.

  • w fazie krzewienia można zastosować nawet 12-15% stężenie cieczy roboczej,
  • w fazie pełni strzelania w źdźbło stosuje się roztwór mocznika o 8-10% stężeniu.

Z czym można łączyć bor?

Można łączyć i aplikować jednocześnie: mikroelementy, mocznik, magnez, siarkę.

Jakich nawozów nie wolno mieszać?

Aby uniknąć strat azotu w formie amoniaku nie należy mieszać nawozów zawierających azot amonowy z nawozami o odczynie zasadowym, albo z nawozami, które zawierają węglany. Z kolei w celu uniknięcia strat azotu w formie tlenków nie powinno się mieszać nawozów zawierających azot w postaci saletrzanej z superfosfatami.

Czego nie mieszać w opryskiwaczu?

Czego nie można mieszać w jednym opryskiwaczu?

  • mieszanie preparatów siarkowych z olejowymi;
  • mieszanie herbicydów zawierających 2,4 D z siarczanem miedzi;
  • mieszanie środków miedziowych z kwasem fosforowym, z mocznikiem, saletrą wapniową oraz nawozami z dodatkiem manganu.