Jaki obiektyw stałoogniskowy?

Idąc za ogniskową w górną wartość – portretowym ideałem będzie 85mm lub 105mm. Te obiektywy zapewnią doskonałe rozmycie tła i niezwykle plastyczne oddanie konturów. Nie kosztują wcale wiele – na rynku są firmy takie jak Samyang, które oferują jasną stałkę f/2.0 w ogniskowej 100mm poniżej 1000zł.

Jaki obiektyw dla początkującego fotografa?

Za najbardziej uniwersalny – na początek – można uznać zestaw dwóch porządnych zoomów i trzeciego, przynajmniej jednego jasnego obiektywu. Standardowy zoom 24-70 mm (lub podobny) jest poręczny, daje nam szybkość działania ułatwiając kadrowanie w większości sytuacji. Pierwszy to najczęściej 24-70 mm, drugi 70-200 mm.

Do czego obiektyw 24 mm?

Ogniskowa 24 mm i mniej

Obiektyw o takim parametrze pozwala na ujęcie stosunkowo wielu elementów. Dobrze sprawdzi się w grupowych portretach czy fotografii eventowej gdzie dużo się dzieje i wszystko jest ważne.

Jaki obiektyw do codziennej fotografii?

Na początek przygody z fotografią warto wyposażyć się w obiektyw 35 mm albo 50 mm o przysłonie f/1.8, który pozwala już widocznie rozmyć tło i pobawić się głębią ostrości. Takie szkła w większości systemów są stosunkowo tanie. Obiektywy tego typu sprawdzą się w codziennej fotografii, portrecie, reportażu.

Jaki obiektyw do jakich zdjęć?

Obiektywy szerokokątne wykorzystuje się do fotografii wnętrz i krajobrazów. Obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35 – 80 mm w fotografii reporterskiej, portretach. Teleobiektywy (ekw. 100 – 300 mm) w fotografii sportowej, przyrodniczej.

Co daje obiektyw 75 300?

Idealny do zdjęć sportowych, portretowych, przyrodniczych i podróżniczych. Dzięki 7-listkowej przysłonie i dużej ogniskowej zapewnia atrakcyjny efekt bokeh.

Czy każdy obiektyw pasuje do każdego aparatu?

Tym, co może świadczyć (ale nie musi), że dany obiektyw będzie dobry do danego aparatu, jest jego producent. To najprostszy klucz – Canon zazwyczaj pasuje do Canona, Nikkor do Nikona i tak dalej. Nie jest to jednak regułą i nie tylko dlatego, że są niezależni producenci, tworzący akcesoria dla różnych aparatów.

Do czego obiektyw 100mm?

Ogniskowa 100 mm jest idealna do portretów, ponieważ umożliwia robienie pięknych zdjęć z przybliżeniem bez rozmazywania rysów twarzy.

Jak wykonać dobre zdjęcia obiektywem stałoogniskowym?

Jeśli mamy obiektyw stałoogniskowy 50 mm to zawsze (nie wchodząc w temat mnożnika matrycy oraz ekwiwalentu ogniskowej) wykonujemy zdjęcia z ogniskową 50 mm, bez możliwości zmiany tej wartości.

Jak zrobić zdjęcie z efektem bokeh?

Wskazówki dotyczące uzyskiwania efektu bokeh

Użyj jasnego obiektywu (o maksymalnej przysłonie f/2,8) z większą liczbą listków przysłony. Fotografuj z całkowicie otwartą przysłoną. Fotografuj w trybie preselekcji przysłony (Av). Zwiększ odległość, aby uzyskać lepszy efekt.

Jaki obiektyw do Canona?

Dobre i tanie obiektywy do Canona z mocowaniem EF-S

  • Canon EF 50mm f/1.8 STM – musisz go mieć w swojej torbie!
  • Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM – idealny zamiennik kita.
  • Canon 24 mm f/2.8 EF-S STM – naleśnik na co dzień
  • Canon 55-250 mm f/4-f/5.6 IS STM – bliżej niż dalej.

Czym się różni mocowanie EF od EF-S?

Elementarną różnicą w tych systemach, jest to, że EF jest mocowaniem na aparaty o matrycach pełnoklatkowych (EOS 5D, 6D, 1D), a EFS na matryce APS-C (czyli te mniejsze), wykorzystywane przy np. Canonie 750D, czy 80D.

Jak sprawdzic czy obiektyw będzie pasowal do aparatu?

Bagnet (lub też popularnie: gwint) to inaczej mówiąc mocowanie obiektywu. Zarówno aparat jak i szkło muszą mieć taki sam rodzaj mocowania, by dało się je połączyć. Logiczne prawda? Dlatego jeśli masz korpus Canona z bagnetem EF to musisz szukać obiektywu, który również będzie miał bagnet EF.

Do czego obiektyw 50 mm?

50mm w aparacie niepełnoklatkowym (matryca APS-C) będzie dużo mocniej zbliżać. To sprawia, że jest to obiektyw polecany do fotografowania w pewnym zbliżeniu: czyli do portretów, albo do fotografowania jedzenia, drobnego rękodzieła (notesy tak, meble nie).

Jak sprawdzić czy obiektyw będzie pasował do aparatu?

Bagnet (lub też popularnie: gwint) to inaczej mówiąc mocowanie obiektywu. Zarówno aparat jak i szkło muszą mieć taki sam rodzaj mocowania, by dało się je połączyć. Logiczne prawda? Dlatego jeśli masz korpus Canona z bagnetem EF to musisz szukać obiektywu, który również będzie miał bagnet EF.

Czy obiektyw stałoogniskowy jest dobry?

Obiektywy stałoogniskowe mają mniej soczewek, dzięki temu są często lżejsze i poręczniejsze od obiektywów zmiennoogniskowych. Ponadto stałki mają też wysoką jakość obrazu i są wyposażone w bardzo jasną przysłonę.

Jaki obiektyw stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy?

Za obiektyw stałoogniskowy zapłacisz mniej i wykonasz nim zdjęcia wysokiej jakości, jednak będziesz musiał więcej napracować się na sesji. Z kolei zmiennoogniskowe obiektywy do bezlusterkowców umożliwią Ci wykonywanie zdjęć z bardzo daleka, przy czym są droższe i mniej poręczne.

Jak uzyskać efekt rozmycia tła?

Przysłona obiektywu to jedno z ustawień, które pomaga uzyskać rozmycie tła. Ale różne obiektywy mają różne dostępne ustawienia przysłony. W przypadku rozmytego tła najlepiej byłoby użyć obiektywu o dostępnej przysłonie co najmniej f/2,8. Niższe liczby f zapewnią jeszcze większe rozmycie.

Czy obiektyw EF pasuje do EF-S?

EFS jest kompatbilny wstecz, czyli mozna do niego zalozyc szkla EF.

Co oznacza obiektyw 18 55mm?

Ogniskowa 1855 mm? Oznacza długość ogniskowej, jaką oferuje nasz obiektyw. 18 mm to jego szeroki kąt, a 55 mm to najkrócej mówiąc, największy zoom. Zakres ogniskowej pozwala określić jak "duży mamy zoom”, im większa liczba, tym dalsze obiekty możemy fotografować.

Czy mocowanie EF pasuje do EF-S?

Mocowanie Canon EFS – standard mocowania obiektywów zaprojektowanych do lustrzanek cyfrowych z matrycą formatu APS-C, będący zmodyfikowanym mocowaniem Canon EF. Mocowanie EFS ma fizycznie te same rozmiary co mocowanie EF.

Czy warto kupić obiektyw stałoogniskowy?

Obiektyw stałoogniskowy zdecydowanie warto kupić, chociażby dlatego, że pozwala on poczynić znaczący krok w kierunku zaawansowanej fotografii. Dokonując wyboru, należy być jednak rozważnym, gdyż jest to niewątpliwie inwestycja, która będzie wywoływać skutki przez długi czas.

Jaki obiektyw do rozmytego tła?

Uzyskiwanie efektu bokeh na zdjęciach

Aby uzyskać na zdjęciu efekt rozmytego tła, musimy użyć jasnego obiektywu – im będzie jaśniejszy, tym lepiej. Warto użyć obiektywu z otworem przysłony co najmniej f/2,8, a idealnym rozwiązaniem jest wybór obiektywu z otworem przysłony f/2, f/1,8 lub f/1,4.

W jakiej aplikacji rozmazać tło?

Rozmyte tło smartfonem

Wystarczy zainstalować aplikację DPTH, by móc cieszyć się tym zjawiskiem w naszych fotografiach. Co więcej, aplikacja ta pozwala na uzyskanie tego efektu nawet, kiedy nie dysponujemy telefonem z dwoma aparatami.

Czym się różni EF od EF-S?

Elementarną różnicą w tych systemach, jest to, że EF jest mocowaniem na aparaty o matrycach pełnoklatkowych (EOS 5D, 6D, 1D), a EFS na matryce APS-C (czyli te mniejsze), wykorzystywane przy np. Canonie 750D, czy 80D.

Co oznacza EF w obiektywie?

EF (Electronic Focus) – elektroniczna regulacja ostrości (np. obiektyw Canon EF 85mm f/1.8 USM) EF (Electronic Focus) oznacza elektroniczną regulację ostrości. To najstarsze mocowanie obiektywu firmy Canon.