Jakie belki na legary?

Legary, czyli belki, na których położona zostanie podłoga, powinny mieć przekrój minimum 50 mm. Na nich montowana jest drewniana lub przypominająca drewno podłoga. Przed montażem podłogi należy pod spód położyć specjalną piankę akustyczną, która sprawi, że nasza podłoga będzie mniej skrzypiąca, a dźwięki wygłuszone.

Co dać między legary?

Pomiędzy legarami rozkłada się izolację cieplną i akustyczną z wełny mineralnej. Następnie na legarach układane są deski podłogowe. Wełny z tej kategorii nadają się również do stropodachów wentylowanych. Stropodach to dach płaski, który jest jednocześnie stropem nad ostatnią kondygnacją budynku.

Czy legary trzeba mocować do stropu?

W domach o konstrukcji szkieletowej legary można montować bezpośrednio do drewnianych belek stropowych, po wcześniejszym usztywnieniu ich płytami OSB. Na stropach drewnianych legary montuje się bezpośrednio do belek nośnych z uwzględnieniem warstwy izolacji akustycznej, a pomiędzy belkami stropowymi – płyty gipsowej.

Co ile legary pod OSB 22?

Rozstaw legarów jest uzależniony od grubości stosowanych płyt. Im grubsza płyta, tym większy rozstaw legarów pod podłogę. Dla przykładu dla płyty o grubości około 20 mm legary powinny być rozstawione co 50 cm.

Co na podłogę na legarach?

DESKI PODŁOGOWE

Do wykonania podłóg na legarach stosuje się deski sosnowe lub – trudniejsze do kupienia – modrzewiowe. Drewno na deski powinno być twarde i mieć gęstość w stanie suchym minimum 500 kg/m². Takich parametrów nie ma drewno świerkowe i jodłowe.

Czy trzeba mocować legary?

Deski należy przykręcić do każdego legara 2 wkrętami o długości dwukrotnie większej niż grubość deski. Zaleca się stosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej przeznaczonych do montażu drewnianych tarasów. Przed wkręceniem należy wykonać wstępne nawiercenie (wiertło 4 mm przy wkręcie o średnicy 5 mm).

Co ile daje się legary?

Legary najczęściej układane są w odstępach 50-60 cm. Legary są elementem wspierającym konstrukcję, ale jednocześnie zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

Jaki odstęp między legarami?

Na tak przygotowane podłoże należy ułożyć płyty betonowe pod legary w odstępach:

  • 45 cm (odległość między legarami),
  • 70-80 cm (w kierunku układania legarów).

Czym wypełnić przestrzeń między legarami?

Ponadto nie należy zapominać, że obecność legarów pozwala na w miarę swobodne docieplenie podłogi, ponieważ przestrzeń między nimi można wypełnić materiałem termoizolacyjnym, np. ekofibrem.

Co ile podparcie legarów?

Jeżeli montujemy cieńsze deski o grubości 20 mm i szerokości 100–140 mm, to rozstaw pomiędzy osiami legarów powinien wynosić 35–40 cm. Jeżeli planujemy montaż nieco grubszych desek (21 mm) o szerokości 140–145 mm, wtedy możemy zwiększyć nieco maksymalny rozstaw legarów (w zakresie 40–45 cm).

Co jest najtańsze na podłogę?

Tani remont podłogi przy pomocy okładzin winylowych

Coraz większą popularnością cieszą się również panele oraz wykładziny winylowe. Można je bardzo szybko zamontować – większość paneli na zatrzask, a wykładziny oraz niektóre panele przyklejać do podłoża (dobrym rozwiązaniem są samoprzylepne).

Jaka podłoga najtrwalsza?

Wyjątkowo długą trwałością odznaczają się podłogi drewniane – klasyczny parkiet, deski podłogowe, panele drewniane. Tego typu nawierzchnie mogą przetrwać nawet 100 lat! Mniej wytrzymałe są panele podłogowe z materiałów drewnopochodnych.

Jaką podłoga jest najzdrowsza?

Podłogi drewniane

Od solidności materiałów kładzionych na podłogę może zależeć nasze zdrowie. Najbardziej neutralną powierzchnią wydaje się podłoga drewniana. Posiada właściwości amortyzujące, jest ciepła, łatwo ją zakonserwować i dbać o jej czystość.

Jaka podłoga najtańsza?

Panele podłogowe laminowane to najtańsze, ale też najmniej trwałe rozwiązanie dla wielbicieli drewnianych podłóg. Są tak często stosowane, bo łatwo i szybko można je ułożyć, a na początku wyglądają prawie jak naturalne drewno.