Jakie mogą być fale?

Pomimo, że wszystkie fale przenoszą energię bez udziału materii, mogą one przybierać bardzo różne formy o odmiennych właściwościach fizycznych. Przede wszystkim rozróżnia się dwa rodzaje fal: mechaniczne, które rozchodzą się w materii, oraz elektromagnetyczne, które nie potrzebują materii do rozprzestrzeniania się.

Jakie są trzy główne rodzaje fal?

Wyróżnia się trzy podstawowe typy fal: mechaniczne, elektromagnetyczne i fale materii.

Co może być źródłem fali?

Źródłem fali jest ciało drgające, które przekazuje drgania cząsteczkom ośrodka. Gdy w ośrodku rozchodzi się fala, cząsteczki tego ośrodka wykonują ruch drgający, każda wokół swego położenia równowagi.

Jakie są parametry fali?

Fale harmoniczne i wielkości je opisujące: amplituda, okres, częstotliwość, prędkość i długość fali.

Jakie są rodzaje fal akustycznych?

Podział fal akustycznych ze względu na częstotliwość

  • infradźwięki – poniżej 16 Hz.
  • dźwięki – od 16 Hz do 20 kHz – zakres słyszalny przez ludzi (wraz z wiekiem zakres ten zmniejsza się, szczególnie dla wysokich częstotliwości; zob. granice słyszalności)
  • ultradźwięki – powyżej 20 kHz.
  • hiperdźwięki – powyżej 1010 Hz.

Jak dzielimy fale?

Rodzaje fal

Ze względu na kierunek drgań cząstek ośrodka względem kierunku rozchodzenia się fale dzielimy na fale podłużne i fale poprzeczne .

Jakie są fale radiowe?

Fale radiowe to fale elektromagnetyczne o częstotliwości od 3 kHz do 3 THz i umownej długości powyżej 30 cm. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady fale radiowe to fale elektromagnetyczne o częstotliwości mniejszej niż 3000 GHz, rozchodzące się w przestrzeni bez pomocy sztucznego przewodnika.

Kiedy tworzy się fala?

Gdy powietrze porusza się względem wody, na styku wody i powietrza dochodzi do turbulentnych zaburzeń zwanych niestabilnością Kelvina-Helmholtza, dochodzi do cyklicznych zmian ciśnienia nad wodą, tworząc fale.

Jakie mogą być fale morskie?

fale sejsmiczne – wywołane podmorskim trzęsieniami ziemi, osuwiskami, wybuchami wulkanu, mogą wywołać tsunami, fale pływowe – wywołane przyciąganiem Słońca i Księżyca, fale baryczne (sejsze) – wywołane różnicami ciśnienia atmosferycznego, fale okrętowe – wywołane ruchem morskich jednostek pływających.

Co to fale podłużne?

Fala jest podłużna gdy kierunek drgań cząstek ośrodka jest równoległy do kierunku rozchodzenia się fali i zarazem kierunku transportu energii (rysunek-animacja 13.1). Przykładem są tu fale dźwiękowe w powietrzu czy też drgania naprzemiennie ściskanej i rozciąganej sprężyny.

Co to jest fala i jej rodzaje?

Rodzaje fal

Fale mechaniczne – to fale, które potrzebują ośrodka materialnego aby przenosić energię. Przykładami fal mechanicznych są fale morskie i fale dźwiękowe. Fale elektromagnetyczne – to fale, które nie potrzebują ośrodka aby przenosić energię, mogą ją przenieść nawet w próżni.

Jakie są fale elektromagnetyczne?

Do fal elektromagnetycznych zaliczamy fale radiowe i telewizyjne, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma.

Co może falować?

fale sejsmiczne – wywołane podmorskim trzęsieniami ziemi, osuwiskami, wybuchami wulkanu, mogą wywołać tsunami, fale pływowe – wywołane przyciąganiem Słońca i Księżyca, fale baryczne (sejsze) – wywołane różnicami ciśnienia atmosferycznego, fale okrętowe – wywołane ruchem morskich jednostek pływających.

Jakie są najwieksze fale?

Najwyższą udokumentowaną falę zmierzono 6 października 2007 roku koło Tajwanu, miała 32,3 m wysokości (ale tego rekordu IOM nie uznała). – Takie góry wodne wysokości 12-piętrowego domu w stanie przełamać nawet największy statek.

Jakie fale na Bałtyku?

Na Morzu Bałtyckim obserwuje się fale krótkie i strome[ii] oraz szybko narastające, które w czasie sztormu osiągają średnio około 4 m wysokości i 30-40 m długości. Wartości maksymalne to zazwyczaj około 6-7 m wysokości i 50-60 m długości.

Jakie są fale poprzeczne?

Fala poprzecznafala, w której kierunek drgań cząstek ośrodka jest prostopadły do kierunku rozchodzenia się fali. Przykładem fal poprzecznych są fale elektromagnetyczne.

Jak tworzą się fale?

powstają wewnątrz masy wodnej mórz i oceanów, na powierzchni rozdzielającej warstwy wody o różnej gęstości, gdy jedna z tych warstw porusza się względem drugiej; najczęściej występują w oceanie fale wewn.

Co robi fala?

Fala – zaburzenie rozprzestrzeniające się w ośrodku lub przestrzeni. W przypadku fal mechanicznych cząstki ośrodka, w którym rozchodzi się fala, oscylują wokół położenia równowagi, przy czym przenoszą energię z jednego miejsca do drugiego bez transportu jakiejkolwiek materii.

Jak wysokie mogą być fale?

„Według teoretycznych obliczeń oceanografów huraganowy wiatr może wywołać na oceanie falę o wysokości 60 metrów! Tak ogromnych fal wiatrowych dotychczas nie zanotowano, ale na pławach oceanograficznych notuje się często fale o wysokości ponad 30 metrów" – pisał na łamach „Żagli" kapitan Krzysztof Baranowski.

Jaka jest największa fala na świecie?

W 1958 roku wystąpiło tam trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera. W następstwie tej katastrofy, do wody osunęło się 40 mln metrów sześciennych ziemi, w wyniku czego powstała fala o wysokości 524 metrów! Naukowcy określają takie zjawisko mianem megatsunami.

Gdzie są największe fale na świecie?

Jednak, jak się okazuje, tak silna wichura to także idealna okazja, by złapać największe fale na świecie – Nazare. W środkowej części atlantyckiego wybrzeża Portugalii, w Praia do Norte, niedaleko miasteczka rybackiego Nazaré wiatr utworzył fale sięgające ponad 30 metrów wysokości.

Jakie fale na morzu?

wiatrowe (tarcie wiatru o powierzchnię wody), baryczne (zmiana ciśnienia atmosferycznego powoduje powstawanie fal długich i zmianę poziomu wody), pływowe (skutek przyciągania księżyca i słońca, specyficzny rodzaj falowania – zostanie omówiony w osobnej lekcji), sejsmiczne (wywołane trzęsieniami ziemi), okrętowe ( …

Ile ma fala tsunami?

Na pełnym morzu przejście fali tsunami, poruszającej się z wielką prędkością (do 900 km/h), może być nawet niezauważone, ponieważ długość tych fal dochodzi do kilkuset kilometrów, ale ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów.

Jak wywołać tsunami?

Tsunami to dużych rozmiarów fale oceaniczne wywołane podmorskim trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, osuwiskiem ziemi lub cieleniem się lodowców.

Czy surfowanie jest niebezpieczne?

Choć surfing może się wydawać niebezpiecznym sportem, najnowsze amerykańskie badania dowodzą, że osoby rywalizujące w tej konkurencji są mniej narażone na poważne urazy ciała, niż zawodnicy sportów grupowych, jak piłka nożna czy koszykówka – informuje pismo "American Journal of Sports Medicine".

Jakie fale są niebezpieczne?

Eksperci ostrzegają – kwadratowe fale są niezwykle niebezpieczne. Doprowadziły już do wielu zatopień statków, a ucieczka z wody, w momencie występowania tego typu fal, jest praktycznie niemożliwa. Można je jednak bezpiecznie oglądać z lądu. Jest to możliwe między innymi na wyspie Ré przy zachodnim wybrzeżu Francji.