Kiedy sadzić azalie do ogrodu?

Azalię ogrodową powinno się sadzić od wiosny do jesieni. Nim jednak azalia ogrodowa „wyląduje” w dole, powinieneś umieścić ją w doniczce z deszczówką – dzięki takiemu zabiegowi, bryła korzeniowa zahartuje się i przesiąknie wodą. Po posadzeniu, bryła ziemi powinna od góry zrównać się powierzchnią gleby.

Kiedy sadzić azalie do gruntu?

Ta roślina dobrze rośnie tylko na odpowiednio przygotowanym gruncie: kwaśnym i zdrenowanym. Dostępna jest w sprzedaży głównie dobrze ukorzeniona w doniczce. Najlepiej sadzić ją wiosną, chyba, że jest wyjątkowo ciepło – wtedy lepiej uczynić to jesienią.

Czy azalie można sadzić do gruntu?

Przed posadzeniem azalię należy dobrze podlać.

Najlepiej wstawić donicę z rośliną na kilkanaście minut do naczynia z wodą. Potem roślinę ostrożnie wyjmujemy z donicy i umieszczamy we wcześniej przygotowanym dołku. Azalię sadzimy w ten sposób, aby powierzchnia bryły korzeniowej była 3–5 cm poniżej poziomu gruntu.

Jak i gdzie sadzić azalie?

Jak powyżej zostało napisane, dobrze jest znaleźć miejsce w półcieniu, równocześnie starając się zapewnić roślinie osłonę naturalną, choćby z drzew iglastych. Będzie ona wtedy doskonale chroniona przed podmuchami wiatru. Azalie muszą być sadzone tylko w glebie przepuszczalnej oraz kwaśnej.

Czy azalie można posadzić w ogrodzie?

Azalie uprawiane w doniczkach jako rośliny pokojowe są zazwyczaj zbyt wrażliwe na niską temperaturę, by zimować w gruncie. Lepiej pozostawić roślinę w doniczce i wynieść do ogrodu na czas, gdy nie grożą przymrozki.

Co lubią azalie?

Azalia lubi dużą wilgotność powietrza, którą najlepiej utrzymać ustawiając doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. Kwitnącej azalii doniczkowej nie należy zraszać wodą, ponieważ płatki kwiatów zlepiają się i tracą barwę.

Z czym łączyć azalie?

Azalie przede wszystkim wyglądają przepięknie w swoim towarzystwie – gdy w jednej grupie połączone są ich różne kolory i odmiany. Kompozycję mogą wzbogacić inne kochające kwaśne gleby krzewy, między innymi różaneczniki, magnolie, hortensje, wrzosy, wrzośćce, a z mniej znanych: pieris japoński, kalmia czy kiścień.

Czy azalia boi się mrozu?

Warto także sadzić odmiany odporne na mróz. Wiele rododendronów – zarówno różaneczników, jak i azalii – wytrzymuje temperaturę minus 30 stopni i niższą.

Jak gesto sadzić azalie?

Warto sadzić po kilka roślin obok siebie, by rośliny wytworzyły właściwy mikroklimat. Rododendrony, azalie i różaneczniki sadzi się co 60-100 cm.

Czy azalie są wieloletnie?

Azalia ogrodowa jest długowiecznym krzewem, który zrzuca na zimę liście. Może osiągnąć pokaźne rozmiary, dochodzące do 2 m wysokości i 2 m szerokości, dlatego azalia w ogrodzie musi mieć odpowiednią przestrzeń do swobodnego rozwoju.

Czy azalia kwitnie drugi raz?

Azalii doniczkowej nie trzeba wyrzucać po przekwitnięciu. Odpowiednio pielęgnując roślinę, z powodzeniem można się cieszyć jej kwiatami w kolejne lata.

Jak pielęgnować azalie na wiosnę?

Co roku wiosną usuwamy przekwitłe kwiatostany, a pędy azalii skracamy o 2-3 cm. Dzięki temu roślina się rozkrzewi i zagęści. Okazom w formie drzewka na pniu co roku przycinamy koronę, zachowując jej kulisty kształt.

Czym wzmocnic azalie?

Do azalii TRZEBA używać nawozów specjalistycznych, przeznaczonych do azalii oraz różaneczników. Tego typu nawozy dostarczają azaliom składników pokarmowych oraz zakwaszają glebę. Mają postać płynu, kryształków i granulek – można wybrać dowolną formą, a także stosować je zamiennie.

Czy azalia kwitnie dwa razy w roku?

Azalia BloomChampion powtarzająca kwitnienie

Jest wyjątkowa ze względu na bogate kwitnienie i zdolność kwitnienia do pięciu miesięcy w roku. Pierwsze kwiaty pojawiają się w kwietniu i ponownie zakwitną jesienią.