Komu podlegają sady wojskowe?

Nadzór w zakresie organizacji i działalności administracyjnej nad sądami wojskowymi sprawuje Minister Sprawiedliwości. Nadzór w zakresie czynnej służby wojskowej sędziów, asesorów i aplikantów sądów wojskowych sprawuje Minister Obrony Narodowej.

Kto nadzoruje sądy?

Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. Sąd Najwyższy wykonuje także inne czynności określone w Konstytucji i ustawach.

Jakie sądy podlegają Sądowi Najwyższemu?

Sąd Najwyższy jest organem nadzorczym wobec sądów powszechnych i wojskowych. Na jego czele stoi Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, powoływany na sześcioletnią kadencję przez Prezydenta Rzeczypospolitej, spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Kto zarządza sądem?

Minister Sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu.

Kto sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych?

Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 23 j.t. ze zm.), nadzór nad działalnością sądów powszechnych w zakresie orzekania sprawuje Sąd Najwyższy.

Komu podlega dyrektor sądu?

Minister Sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu.

Który sąd jest ważniejszy Okręgowy czy Rejonowy?

W polskim wymiarze sprawiedliwości jest zasadą, że w pierwszej instancji orzeka sąd rejonowy. W postępowaniu cywilnym procesowym sąd okręgowy orzeka w sprawach o roszczenia majątkowe przekraczające 75 tys.

Kto mianuje sędziów?

Sędziów w Polsce powołuje od 1989 Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. W Polsce pozycję ustrojową sędziów, ich prawa i obowiązki, zasady powoływania i odwoływania na stanowiska oraz wynagradzania regulują: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.

Kto stoi na czele Sądu Najwyższego?

5. Na czele Sądu Najwyższego stoi Pierwszy Prezes. Pełni on czynności przewidziane w przepisach postępowania sądowego i regulaminie oraz wykonywa w stosunku do Sądu Najwyższego czynności administracji sądowej. Zastępcami Pierwszego Prezesa są prezesi Sądu Najwyższego.

Pod kogo podlega dyrektor sądu?

Minister Sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu. § 3. Prezes sądu wykonuje w stosunku do dyrektora sądu czynności z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla Ministra Sprawiedliwości.

Kto kontroluje sędziów?

Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) – organ konstytucyjny zobowiązany do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, istniejący od 1989 roku.

Czym różni się Trybunał od sądu?

Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle zatem literalnego brzmienia polskiej ustawy zasadniczej trybunały, choć sprawują władzę sądowniczą, nie są sądami i nie sprawują wymiaru sprawiedliwości.

Kto jest zwierzchnikiem dyrektora sądu?

Zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu jest Minister Sprawiedliwości.

Czy prezes sądu może orzekać?

orzeka w Sądzie zgodnie z podziałem czynności, koordynuje działalność socjalną, wykonuje zastępstwo prawne w sprawach z udziałem Skarbu Państwa, wykonuje czynności dotyczące należności sądowych z zakresu art.

Pod jaki sąd podlegam?

Zasadą jest wnoszenie pozwu do sądu, w okręgu którego mieszka pozwany. Jeśli pozwanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, właściwy jest sąd miejsca jej siedziby. Przykład: Pozywasz o zapłatę osobę zamieszkałą w Rybniku, pozew złóż do Sądu Rejonowego w Rybniku.

Kto zwalnia sędziów?

Minister Sprawiedliwości może zwolnić sędziego z zajmowanego stanowiska w razie jego nieuzasadnionej odmowy poddania się badaniu lekarskiemu przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Ile lat może mieć sędzia?

wykonywanie przez określony czas zawodu adwokata, radcy prawnego, czy notariusza albo posiadanie tytułu naukowego profesora czy stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych. Wobec tych osób nie wprowadzono górnego limitu wiekowego. Mogą zostać sędzią lub prokuratorem zarówno w wieku 35, jak i 59 lat.

Ile osób liczy KRS?

Członkowie. Skład KRS ma zapewnić udział w jej pracach przedstawicieli wszystkich pionów władzy publicznej: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Rada składa się z 25 członków (art. 187 ust.

Jaki jest Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy (Polska)

Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie
Obszar właściwości Rzeczpospolita Polska
Instancja wyższa wobec sądy powszechne, sądy wojskowe, sądy dyscyplinarne sędziów i asesorów sądów powszechnych i wojskowych, sąd dyscyplinarny prokuratorów oraz sądy dyscyplinarne 12 spośród 17 zawodów zaufania publicznego

Kto jest przełożonym dyrektora sądu?

Minister Sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu. § 3. Prezes sądu wykonuje w stosunku do dyrektora sądu czynności z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla Ministra Sprawiedliwości.

Gdzie można złożyć skargę na sędziego?

§ 1. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi lub wniosku, dotyczących działalności sądu, jest prezes sądu. § 2. Jeżeli skarga lub wniosek dotyczą działalności sądu okręgowego i sądu rejonowego, organem właściwym do rozpatrzenia jest prezes sądu okręgowego.

Kto może odwołać sędziego?

Prezydent na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa może odwołać sędziego Sądu Najwyższego, o którym mowa w art. 28 ust.

Czy sąd jest organem państwowym?

Sąd to niezawisły organ państwowy, który rozstrzyga spory i konflikty prawne lub orzeka karę za naruszenie prawa – czyli krótko mówiąc – sprawuje wymiar sprawiedliwości. Sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz, zaś sędziowie w sprawach swego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.

Jakie są rodzaje sądów?

Sądami powszechnymi są sądy rejonowe, sądy okręgowe oraz sądy apelacyjne. § 2. Sądy powszechne sprawują wymiar sprawiedliwości w zakresie nienależącym do sądów administracyjnych, sądów wojskowych oraz Sądu Najwyższego.

Czego nie może robić sędzia?

Sędziemu nie wolno także podejmować innego zajęcia ani sposobu zarobkowania, które przeszkadzałoby w pełnieniu obowiązków sędziego, mogło osłabiać zaufanie do jego bezstronności lub przynieść ujmę godności urzędu sędziego (art. 86 § 2 PrUSP).

Kto ustala właściwość sądu?

Najczęściej miejscowa właściwość sądu jest ustalana według miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli pozwanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna, miejscowa właściwość sądu wyznacza miejsce siedziby pozwanego.