O czym uczy się na filozofii?

Zajęcia z filozofii umożliwiają uczniowi zrozumienie kluczowych problemów filozoficznych, poznanie ich głównych (nieraz konkurencyjnych) rozwiązań oraz doskonalenie umiejętności rozpatrywania zastanych argumentów na ich rzecz.

Na czym polega nauka filozofii?

Filozofia (stgr. φιλοσοφία od: stgr. φίλος – „miły, ukochany” i stgr. σοφία – „mądrość”, tłumaczone jako „umiłowanie mądrości”) – systematyczne i krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei, dążące do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata.

Co można robić po studiach z filozofii?

Absolwenci filozofii mogą pracować między innymi jako:

  • pracownicy wydawnictw, dziennikarze i publicyści.
  • pracownicy placówek kultury i/lub twórcy kultury.
  • pracownicy samorządów regionalnych i administracji rządowej.
  • analitycy rynku i badacze nowych trendów.
  • szkoleniowcy.

Jak wyglądają studia na filozofii?

Charakterystyczną cechą studiów filozoficznych na UJ jest specyfika seminarium. U nas to kurs równoprawny z wykładem, w którym główną rolę mają studenci, a nie tylko przygotowanie do napisania pracy dyplomowej. Na takim seminarium, zgodnie z jego nazwą, zasiewamy ziarno, które przemyślane, przynosi potem plon.

Czy filozofia to trudny kierunek?

Studia filizoficzne są jednym z kierunków humanistycznych, o którym krążą negatywne opinie. Zwykle są to opinie typu – że są trudne, nie dają porządnego wykształcenia w żadnym zawodzie i że chleba to z nich raczej nie ma i nie będzie. Jednak, pomimo tego co roku znajdują się chętni do studiowania tego kierunku.

Ile godzin filozofii w liceum?

Podstawa programowa z filozofii w zakresie podstawowym jest przeznaczona dla klas pierwszych liceów ogólnokształcących i techników jako przedmiot do wyboru spośród czterech: filozofia, plastyka, muzyka, język łaciński i kultura antyczna4. Na jej realizację przeznaczono 30 godzin.

Jakie przedmioty na filozofię?

W programie nauczania widnieją następujące przedmioty: epistemologia, estetyka, argumenty bioetyki, etyka wojny, historia filozofii politycznej, egzystencjalizm, filozofia polskiego romantyzmu, logika, filozofia czasu i przestrzeni, filozofia kultury, sanskryt.

Ile zarabia filozof?

Możliwości zatrudnienia dla osób, wykształconych na kierunkach filozoficznych stwarzają uniwersytety humanistyczne. Zarobki, podobnie jak w przypadku innych profesji naukowych rozpoczynają się od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosną, wraz z uzyskiwaniem kolejnych stopni naukowych.

Czy filozofia to dobry kierunek?

Dlaczego warto studiować filozofię? Jest wiele powodów. Tutaj ograniczę się do dwóch: po pierwsze, filozofia to bardzo ciekawa dyscyplina, która rozwija naszą osobowość i wzbogaca nasze życie; po drugie, wbrew obiegowym opiniom, daje nam do rąk narzędzia, które dają szansę znaleźć ciekawą pracę i odnieść sukces.

Czy da się wypisać z filozofii?

Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również podczas roku szkolnego.

Ile trwają studia filozoficzne?

Studia na kierunku filozofia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Czy warto iść na filozofię?

Dlaczego warto studiować filozofię? Jest wiele powodów. Tutaj ograniczę się do dwóch: po pierwsze, filozofia to bardzo ciekawa dyscyplina, która rozwija naszą osobowość i wzbogaca nasze życie; po drugie, wbrew obiegowym opiniom, daje nam do rąk narzędzia, które dają szansę znaleźć ciekawą pracę i odnieść sukces.

Gdzie może pracować filozof?

Filozof może pracować jako dziennikarz, reportażysta czy reporter – do tych zawodów potrzebne są przede wszystkim predyspozycje, a wiedza wyniesiona ze studiów będzie dodatkowym atutem w pracy.

Jakie przedmioty są na filozofii?

Wybrane przedmioty

  • Historia filozofii (osobny przedmiot na każdą epokę)
  • Ontologia.
  • Estetyka.
  • Epistemologia.
  • Metodologia.
  • Logika.
  • Etyka.
  • Metafizyka.