Od czego jest lekarz psycholog?

Psycholog zajmuje się stawianiem diagnozy i leczeniem psychologicznym. Stawia on diagnozę na podstawie bardzo szczegółowego wywiadu z pacjentem i przeprowadzonych testów psychologicznych. Psycholog szuka przyczyn problemów dotyczących różnych dziedzin życia człowieka.

Jakimi chorobami zajmuje się psycholog?

Do tych najczęściej występujących należą:

  • depresje,
  • zaburzenia psychiczne, emocjonalne i zaburzenia osobowości,
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • nerwice,
  • schizofrenie,
  • uzależnienia,
  • zaburzenia odżywania (anoreksja, bulimia),
  • psychozy i manie,

Co może stwierdzic psycholog?

Psycholog po odpowiednim przeszkoleniu jest w stanie samodzielnie zdiagnozować zaburzenia osobowości, ADHD, ADD oraz zaburzenia funkcji poznawczych (neuropsychologiczne). Przeprowadza również samodzielnie diagnozę poziomu inteligencji.

W czym może pomóc psycholog?

Psycholog udzielający porady może pomóc rozeznać się w trudnej sytuacji pacjenta/klienta, wykonać testy badające np. osobowość, czy pomóc w nabywaniu nowych umiejętności w formie warsztatu np. asertywności, umiejętności społecznych, komunikacji.

O co pyta psycholog?

Pierwsza wizyta u psychologa

  • Od kiedy trwa problem?
  • Jakich objawów doświadczasz?
  • Co się działo w Twoim życiu tuż przed wystąpieniem danego problemu?
  • Jak problem wpływa na Twoje obecne życie?
  • Jak sobie z tym radzisz?
  • Czy problem wystąpił po raz pierwszy, czy pojawiał się już wcześniej?

Czego nie mówić u psychologa?

Obowiązek, nie przywilej

Gwarancja poufności to jedna z kluczowych kwestii w pracy terapeutycznej. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa – podobnie jak lekarza czy adwokata. Dzięki temu możesz mieć pewność, że szczegóły spotkania nie wyjdą poza ściany gabinetu.

Ile kosztuje wizyta u psychologa?

Cena psychoterapii indywidualnej waha się w granicach 100–180 zł za jedną wizyt. Ostateczny koszt leczenia zależy od liczby spotkań. Krótsza terapia, czyli przykładowo 10 spotkań, to wydatek rzędu 1000–1800 zł. Terapia indywidualna jest odpowiednia dla osób dorosłych, ale może być również dopasowana do potrzeb dzieci.

Czego nie mówić u psychiatry?

Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję

  • "Nie przejmuj się, inni mają gorzej",
  • "Weź się w garść";
  • "Wszyscy miewają doły";
  • „Trzeba żyć dalej”;
  • „Masz dzieci, więc musisz sobie poradzić”;
  • Opowieści o ludziach, których spotkały straszne wydarzenia.

Czy psychologowi można powiedziec o wszystkim?

Powiedz psychologowi, jeśli masz problemy ze snem, brakiem apetytu, bólami głowy itp. Powiedz też, jeśli danego dnia przydarzyło Ci się coś dziwnego. Poważnie, możesz mu powiedzieć wszystko!

Czy psycholog powie rodzicom?

Psycholog może wydać rodzicom tylko ogólne opinie, informacje dot. terapii dziecka. Udostępnienie dokumentacji psychologicznej z terapii jest możliwe tylko za zgodą dziecka i rodziców albo tylko rodziców (wskazana przeze mnie powyżej granica wieku). Należy też pamiętać o tym, że udostępnia się tylko dokumentację jawną.

Jak długo trwa terapia u psychologa?

Ile trwa terapia psychologiczna? To kwestia bardzo indywidualna i zależna m.in. od nurtu, w jakim prowadzona jest terapia, oraz specyfiki problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. Mówiąc najogólniej, terapia trwa średnio od 3 miesięcy do kilku lat.

Jak często powinno się chodzić do psychologa?

Większość psychoterapeutów w prywatnych praktykach i poradniach proponuje spotkania raz w tygodniu. Od tych zasad są jednak wyjątki, np. psychoanalitycy zaproszą na spotkanie kilka razy w tygodniu, a w oddziałach psychiatrycznych dziennych terapia odbywa się codziennie.

Co robi człowiek w depresji?

Osoby z depresją przez cały czas odczuwają smutek, który z dnia na dzień zaczyna ich coraz bardziej zmieniać. Przygnębienie to często nie ma konkretnej przyczyny. Tak po prostu nasze życie zaczyna być szare, pozbawieni zostajemy energii życiowej, występują kłopoty z najprostszymi czynnościami, myśleniem i emocjami.

Co myślą ludzie w depresji?

W depresji tak jest, ze ludzie walczą o każdy dzień. Czują się zmęczeni. Łatwo myślą o sobie w sposób negatywny. Dołączają się też inne objawy, takie jak zaburzenia apetytu, chory może przestać jeść, gorzej pamięta, nie może się koncentrować, trudno mu podejmować jakiekolwiek decyzje.

Czego nie powinien mówić psycholog?

Psychoterapeuta ma obowiązek powstrzymać się od działań wynikających z wszelkich uprzedzeń rasowych, religijnych, narodowościowych oraz z jego stosunku do płci, wieku i orientacji seksualnych pacjenta, zarówno w toku terapii jak i w swoim życiu zawodowym.

Na czym polega terapia w depresji?

Polega wówczas na dawaniu wsparcia pacjentowi i wyjaśnianiu, czym tak naprawdę jest depresja, a dopiero kiedy objawy chorobowe stopniowo ustępują, wówczas znaczenie psychoterapii wzrasta, by zredukować ryzyko nawrotu choroby.

Czy depresję widac po oczach?

Wrażenie wiecznie zdziwionego wyrazu twarzy to także cecha osób z depresją. Jeśli oczy są przygaszone, a szczególnie lewe robi wrażenie mniejszego, oznacza to problemy w życiu osobistym. Także ta okolica może być bardziej podatna na liczne zmarszczki.

Czy psycholog mi pomoże?

Badania naukowe wskazują na skuteczność psychoterapii w radzeniu sobie z takimi trudnościami jak: stany depresyjne, zaburzenia lękowe (nerwice), konsekwencje przeciążenia stresem, uzależnienia, problemy osobowościowe i inne.

Jak zachowuje się osoba chora na depresję?

Czasem niektóre objawy depresji się utrzymują: najczęściej są to problemy ze snem, jedzeniem i seksem, chroniczne zmęczenie, niepokój, pesymizm, niska samoocena, brak motywacji, zmniejszone uczucia emocjonalne, oraz utrzymywanie się depresyjnych myśli.

Czy depresja mija samoistnie?

Przyjmuje się, że u blisko połowy chorych na depresję objawy ustępują samoistnie (bez leczenia) w ciągu pół roku. Rokowanie u pacjentów z rozpoznaną depresją zależy również od takich czynników jak: wiek, wcześniejsza aktywność zawodowa i towarzyska (aktywność z czasu przed zachorowaniem), wsparcie ze strony rodziny.

Co boli w depresji?

Takimi maskami mogą być m.in. „nerwobóle”, bóle głowy, stany spastyczne dróg żółciowych i przewodu pokarmowego oraz bóle w klatce piersiowej. W końcu ból może należeć do tzw. objawów rezydualnych depresji, czyli utrzymywać się jako uporczywa dolegliwość po ustąpieniu większości innych przejawów epizodu depresyjnego.

Jak depresja zmienia twarz?

Twarz osoby z depresją bardzo często staje się wyjątkowo asymetryczna. Często asymetria ta dotyczy lewej strony. Możemy mieć do czynienia np. z opadającą powieką, kącikiem ust i brwią.