Po co są konserwanty w kosmetykach?

Konserwanty są substancjami, które hamują rozwój bakterii oraz grzybów (w tym pleśni i drożdży). Dodaje się je do preparatów kosmetycznych w celu przedłużenia ich trwałości.

W jakim celu stosuje się konserwanty w kosmetykach?

Po co w kosmetykach konserwanty? Konserwanty wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, czyli hamują aktywność pleśni, bakterii i grzybów. Dodatek środków konserwujących zapobiega także powstawaniu produktów przemiany materii mikroorganizmów, które mogą powodować podrażnienia skóry.

Co to są konserwanty?

Konserwanty (preservatives) – substancje konserwujące żywność – substancje stosowane jako dodatki do żywności w celu przedłużenia jej trwałości przez zahamowanie rozwoju drobnoustrojów [H. Gertig i J. Gawęcki 2014, s. 102].

Co to są parabeny w kosmetykach?

Parabeny to konserwanty – w kosmetykach hamują rozwój drobnoustrojów pochodzących między innymi ze skóry czy z powietrza. Zabezpieczają kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów – również tych chorobotwórczych, jak gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), czy pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Jaki konserwant do kremu?

Naturalne środki konserwujące

Wśród naturalnych środków konserwujących wyróżnia się: ekstrakty (z pestek grejpfruta, z rozmarynu), olejki eteryczne (z drzewa herbacianego, z goździka, z tymianku, z lawendy); witaminy (witamina E, witamina C).

Jaką funkcję spełniają konserwanty?

Konserwanty występują jako substancje dodawane dla uzyskania odpowiedniej czystości mikrobiologicznej oraz w celu zapobiegania rozwojowi drobnoustrojów. Krótko mówiąc, są to substancje uniemożliwiające rozwój w preparatach kosmetycznych szkodliwych mikroorganizmów, powodujących psucie się tych preparatów.

Które konserwanty są najbardziej szkodliwe?

Wśród konserwantów, które mogą wykazywać niekorzystne działanie na organizm człowieka, należy wskazać:

  • kwas sorbowy i jego sole (E200-E203),
  • kwas benzoesowy i benzoesany (E210-E213),
  • estry kwasu p-hydroksybenzoesowego i ich sole sodowe (E214-E219),
  • dwutlenek siarki i siarczyny (E220-E228),
  • azotany i azotyny (E249-E252),

Jakie są konserwanty w kosmetykach?

Najczęściej stosowaną grupą konserwantów są tzw. parabeny (estry kwasu p-hydroksybenzoesowego). W tej grupie wyróżnia się: paraben M (ester metylowy), paraben A (ester etylowy) oraz paraben P (ester propylowy).

Czego nie powinno być w szamponach?

Kupując produkty drogeryjne, zwłaszcza kosmetyki do suchej skóry głowy, szampony i odżywki, czytajmy uważnie etykiety i wystrzegajmy się takich składników jak: detergenty anionowe (SLS i jego pochodny: SLES); ftalany (sole i estry kwasu ftalowego); alkohole (etanol denat, benzyl, isopropyl itp.).

Czy konserwanty są rakotwórcze?

Konserwanty w żywności o potencjalnie wysokich właściwościach rakotwórczych to przede wszystkim kwas benzoesowy i benzoesany oraz azotyny i azotany.

Czy konserwanty są zle?

Substancje konserwujące i poprawiające smak muszą spełniać warunki określone w przepisach (chodzi m.in. o ustawę o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz o dyrektywy unijne). Spożywane w nieznacznych ilościach nie są szkodliwe, jednak ich nadmiar może wywoływać skutki uboczne, takie jak np. reakcje alergiczne.

Czy konserwanty są bezpieczne?

Konserwanty są chętnie stosowane przez producentów żywności, a zwłaszcza tych, którzy dostarczają swoje produkty do supermarketów. Duża trwałość jest jednym z warunków przyjęcia produktów do sieci tych sklepów. Konserwanty dopuszczone do żywności są bezpieczne dla zdrowia konsumenta.

Jak unikać konserwantów?

Postaw na domowe kiszonki i przetwory. Jeśli przygotujesz je samodzielnie z naturalnych składników, zyskasz pewność, że nie ma w nich dodatków utrwalających. W tych, które dostępne są w sklepach, poza warzywami i owocami znajdziesz także konserwanty z grupy benzoesanów. Lepiej codziennie kupić świeże pieczywo.